Wysypka alergiczna - jak wygląda i jak ją rozpoznać u dziecka?

2021-10-29 8:24

Wysypka alergiczna to problem spotykany dość często – w szczególności stykają się z nią rodzice małych dzieci. Alergia to jednak zdecydowanie niejedyna możliwa przyczyna nagłego pojawienia się na skórze jakiegoś rodzaju zmian – co więc charakteryzuje wysypkę alergiczną, jak długo może się ona utrzymywać na skórze i co powinno się robić w razie jej wystąpienia?

Wysypka alergiczna - jak wygląda i jak ją rozpoznać u dziecka?
Autor: Getty images Wysypka alergiczna - jak wygląda i jak ją rozpoznać u dziecka?

W ostatnich latach często wspomina się o tym, że alergie u ludzi stają się coraz bardziej rozpowszechnione. Potwierdzić to mogą m.in. rodzice małych dzieci, którzy niestety nierzadko obserwują u swoich pociech objawy alergii, np. wysypki. Należą do nich różne problemy, jednym z nich może być wysypka alergiczna.

Spis treści

  1. Przyczyny wysypki alergicznej
  2. Objawy wysypki alergicznej
  3. Jak długo może się utrzymywać wysypka alergiczna?
  4. Postępowanie w przypadku wysypki alergicznej
Kiedy z wysypką u dziecka trzeba szybko iść do lekarza?

Przyczyny wysypki alergicznej

Skutkująca pojawieniem się u pacjenta wielu nieprzyjemnych dolegliwości wysypka alergiczna miewa różne przyczyny. Występować ona może po narażeniu na kontakt z rozmaitymi alergenami – pojawiać się może m.in. wtedy, gdy pacjent spożyje jakieś uczulające go produkty. Takimi mogą być np. orzeszki ziemne, ale i mleko, jajka, owoce morza czy warzywa.

Przyczyną pojawienia się wysypki alergicznej bywa przyjmowanie jakichś leków – niektórzy rodzice zauważają ją u swoich pociech np. wtedy, gdy podają im z powodu infekcji antybiotyki.

Zmiany skórne mogą się pojawiać również i po opalaniu, wskutek kontaktu dziecięcej skóry z jakimiś kosmetykami czy detergentami, jak i po kontakcie ze zwierzęcą sierścią czy wskutek ukąszenia przez jakieś owady.

Ostatecznie – ze względu na mnogość czynników, z którymi kontakt może wywoływać objawy alergii – rodzicowi może być ciężko stwierdzić, że wysypka pojawiała się np. właśnie po spożyciu przez dziecko jakiegoś pokarmu. Z tego właśnie powodu warto wiedzieć, jak wygląda wysypka alergiczna.

Czytaj również: Alergia na pokarm matki: co uczula niemowlę karmione piersią?

Przeziębienie czy alergia: jak rozpoznać, czy dziecko jest przeziębione, czy ma alergię?

Objawy wysypki alergicznej

Przyczyną wysypki nie zawsze jest alergia – różne zmiany skórne bywają związane m.in. z infekcjami, np. mogą one pojawiać się w przebiegu odry czy półpaśca. Dla zmian skórnych, które wynikają z alergii, typowe jest to, że przybierają one postać drobnych, czerwonawo zabarwionych grudek, często widoczne są również drobne pęcherzyki na skórze, czyli pokrzywka.

Różne może być umiejscowienie zmian skórnych, czasami pojawiają się one w miejscu, w którym zadziałał czynnik uczulający pacjenta (np. tam, gdzie dziecko zostało ukąszone przez owada).

Warto tutaj zaznaczyć, że w przebiegu wysypki alergicznej u pacjentów widoczne są nie tylko charakterystyczne zmiany skórne, ale i pojawiają się u nich zwykle innego jeszcze rodzaju dolegliwości.

Jedną z głównych jest w tym wypadku świąd, który może być na tyle nasilony, że pacjentowi może być ciężko skupić się na wykonywaniu jakichkolwiek czynności. Pojawiać się może również uczucie pieczenia, które może się nasilać wtedy, gdy pacjent – ze względu na odczuwany świąd – będzie drapał swoje zmiany skórne.

Jak wygląda wysypka alergiczna? Zobacz przykładowe zdjęcia w galerii

Jak długo może się utrzymywać wysypka alergiczna?

Wtedy, gdy rodzice zauważają u swojej pociechy związane z alergią zmiany skórne, zazwyczaj jednym z bardziej interesujących ich aspektów jest to, jak długo mogą się one u niej utrzymywać. Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie niestety nie ma – u części pacjentów wysypka alergiczna przemija po kilku dniach, u innych zaś pozostaje ona na skórze przez zdecydowanie dłuższy czas.

Uzależnione jest to od różnych czynników, jednym z mających większe znaczenie jest to, czy pacjent jest ciągle narażony na uczulający go czynnik.

Czytaj również: Jakie są objawy AZS? Czy wysypka i krostki to objaw atopowego zapalenia skóry?

Pokrzywka u dzieci. Co to jest pokrzywka i jakie są jej objawy?

Jakie objawy u niemowlaka daje alergia pokarmowa? Jak ją rozpoznać?

Postępowanie w przypadku wysypki alergicznej

W przypadku zaobserwowania wysypki alergicznej najistotniejszym elementem postępowania jest przerwanie kontaktu pacjenta z tym, co doprowadziło do jej wystąpienia. Wtedy, gdy za pojawienie się objawów alergii odpowiedzialne są leki, należy je odstawić, w sytuacji zaś, gdy wysypka pojawiła się po konsumpcji jakiegoś produktu, niezbędna jest rezygnacja z jego spożywania.

Tak jak przerwanie narażenia na alergen powinno pozwolić na skrócenie czasu występowania wysypki alergicznej, tak niekoniecznie może to pomóc w złagodzeniu związanych z nią objawów, takich jak świąd skóry. W sytuacji, gdy dolegliwości mają znaczne nasilenie, korzystne może być skorzystanie z leków przeciwhistaminowych. Warto również zadbać o właściwe nawilżenie skóry.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza