Barszcz Sosnowskiego: jak niebezpieczna jest ta roślina dla dzieci?

2015-06-23 15:43
barszcz sosnowskiego 2
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Barszcz Sosnowskiego jest szczególnie grożny w upalne dni.

Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna dla zdrowia roślina, której lepiej unikać podczas wakacyjnych wyjazdów. Przeczytaj, co powoduje, że barszcz Sosnowskiego jest tak groźny, jak go rozpoznać oraz jakie objawy daje kontakt z chwastem i w jaki sposób przebiega leczenie oparzeń barszczem Sosnowskiego.

Choć uprawa barszczu Sosnowskiego jest w Polsce zakazana, gatunek ten ma sobie za nic wszelkie zakazy i pojawia się w pojedynczych punktach na całym obszarze kraju. To, że ten inwazyjny chwast pojawił się na terenie Polski zawdzięczamy... ZSRR. W latach 50. XX wieku szukano rośliny, która idealnie nadawałaby się jako pasza dla zwierząt. Rosyjscy naukowcy stwierdzili, że barszcz Sosnowskiego (nazwa rośliny pochodzi od nazwiska polskiego badacza, który ją odkrył na Kaukazie) idealnie się do tego nadaje i podarowali go m. in. Polsce. Obserwując reakcje, jakie kontakt z rośliną wywoływał u osób pracujących przy jego zbiorach, szybko wycofano się z pomysłu hodowania go. Nie wszystkie uprawy barszczu Sosnowskiego jednak dokładnie usunięto.

Wyższa Szkoła Zarządzania i Ekologii w Warszawie przygotowała specjalną bazę, na której zaznaczono zbadane miejsca w Polsce, w których występuje barszcz Sosnowskiego. Okazuje się, że żadne z województw nie jest wolne od tego chwastu, największe jego zagęszczenie znajduje się w województwach: małopolskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim i zachodniopomorskim. Barszcz Sosnowskiego rośnie najczęściej w terenie rzadko odwiedzanym przez człowieka: wzdłuż torów, brzegów rzek, na łąkach, drogach. Zdarza się również, że roślina wyrasta na polach uprawnych, w większych parkach i ogrodach.

Przeczytaj również, co robić, gdy dziecko zatruje się toksyczną rośliną

Barszcz Sosnowskiego: wygląd rośliny

Aby skutecznie uniknąć natknięcia się na barszcz Sosnowskiego warto wiedzieć, jak on wygląda. Roślinę trudno przeoczyć, ponieważ osiąga ona wysokość od 1 do 4 metrów. Posiada szerokie i tępo zakończone liście oraz grubą łodygę, która u dołu ma purpurowe plamy, a u góry staje się zielona. Chwast swoim wyglądem przypomina ogromny koper. Najczęściej barszcz Sosnowskiego rośnie w skupiskach, więc tym łatwiej zaobserwować roślinę nawet z większej odległości.

Barszcz Sosnowskiego: trujące działanie

Barszcz Sosnowskiego jest szczegółnie groźny w czerwcu, lipcu i sierpniu - w gorące dni może wystarczyć samo podejście do rośliny, by ulec poparzeniu. To czas, w którym roślina kwitnie i owocuje, a tym samym wytwarza niebezpieczne opary, mogące osiąść na skórze człowieka.

Barszcz Sosnowskiego na całej swojej długości posiada włoski wydzielające toksyczny sok. Jego zadaniem ma być m. in. ochrona rośliny przed owadami, ale jeśli w jej pobliżu znajdzie się człowiek, i jego dosięgnie działanie chwastu. W soku rośliny znajdują się związki z grupy furanokumaryn, które pod wpływem promieniowania UVA i UVB powodują fotodermatozę, czyli chorobę skóry wywołaną jej wystawieniem na promieniowanie słoneczne. Niestety, oparzenia to niejedyne objawy, jakie pojawiają się u człowieka na skutek kontaktu z barszczem Sosnowskiego.

Barszcz Sosnowskiego: objawy

Barszcz Sosnowskiego jest tym bardziej podstępną rośliną, że objawy, które powoduje zetknięcie z nim, nie pojawiają się od razu. Po natknięciu się na pokrzywę lub oset ślady po oparzeniu pojawiają się na skórze natychmiast, w przypadku barszczu Sosnowskiego najczęściej można je zobaczyć około pół godziny po kontakcie z chwastem.

Informacje na temat barszczu Sosnowskiego znajdziesz również w witrynie wymarzonyogrod.pl

Po oparzeniu barszczem Sosnowskiego najpierw na skórze pojawiają się pęcherze, zaczerwienienia i obrzęki, którym towarzyszy duże pieczenie. Jeśli do kontaktu z rośliną dojdzie w upalny i wilgotny dzień, a skóra będzie spocona, na skórze mogą wystąpić nawet poparzenia II i III stopnia. Warto dodać, że oparzenia nie są jedynym możliwym objawem poparzenia barszczem Sosnowskiego. Mogą pojawić się również nudności, torsje i ból głowy. U niektórych osób dochodzi także do zapalenia spojówek i zapalenia skóry.

Warto dodać, że barszcz Sosnowskiego stanowi również zagrożenie dla zwierząt domowych. U nich także mogą pojawić się poparzenia, a jeśli jakiś czworonóg chciałby spróbować roślinę zjeść - poparzenia układu pokarmowego, a nawet krwotok wewnętrzny.

Dowiedz się także, jak pomóc dziecku, które mogło zatruć się grzybami

Barszcz Sosnowskiego: leczenie

Jeśli ty lub twoje dziecko natkniecie się na barszcz Sosnowskiego pierwszym, co należy zrobić, jest dokładne przemycie skóry wodą z mydłem, a później także ochrona poparzonej części ciała przed słońcem. Jeśli poparzone zostały oczy, je również należy przemyć wodą, pomocne będzie także noszenie okularów przeciwsłonecznych. Ponadto, można stosować łagodzącą maść z panthenolem i, jak radzą specjaliści z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, stosować okład z naparu z młodych pędów paproci leśnej. Oczywiście po udzieleniu sobie lub dziecku pierwszej pomocy jak najszybciej należy skontaktować się z lekarzem. Najczęściej objawy oparzenia przez barszcz Sosnowskiego ustępują w ciągu kilku dni.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE