Inhalacje z soli fizjologicznej. Zalety nebulizacji solą fizjologiczną

2019-04-24 10:52
Inhalacje z soli fizjologicznej
Autor: thinkstockphotos.com

Infekcje układu oddechowego u dzieci to prawdziwa zmora dla rodziców. W wieku żłobkowym, przedszkolnym i szkolnym chorują one nawet po kilkanaście razy w roku, często nie przesypiając nocy. Czy inhalacje z soli fizjologicznej mogą być pomocne na kaszel? Czy nebulizacja pomoże zwalczyć przeziębienie u dziecka? Zobacz, czy warto stosować inhalacje z soli fizjologicznej i jakie są zalety z nebulizacji?

U małych dzieci główną przyczynę kataru i zaburzeń drożności nosa stanowią infekcje wirusowe o różnej etiologii (np. rynowirusy, koronarowirusy),  sporadycznie mają one etiologię bakteryjną. Zaburzone oddychanie przez nos prowadzi do zmiany toru oddechowego z nosowego na oddychanie ustami. U niemowląt najczęściej manifestuje się to: niepokojem w czasie ssania, przerywaniem jedzenia , zaburzeniem snu, kaszlem spowodowanym spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła, bólem gardła wywołanym wysychaniem błony śluzowej górnych dróg oddechowych.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Ile trwa katar u dziecka?

Zazwyczaj nieżyt nosa u dzieci mija po około 10-14 dniach, czasem szybciej. Częstym infekcjom dróg oddechowych sprzyja wpływ narażenia na bierne palenie, przegrzewanie dziecka, zaniechanie szczepień ochronnych, przebywanie w pomieszczeniach zagrzybionych, nieprawidłowe odżywianie, mała ilość spacerów.

Sposoby na katar u dziecka 

Pielęgnacja dziecięcego nosa u chorych sprowadza się do częstego oczyszczania nosa, przepłukiwania roztworami soli fizjologicznej oraz wodą morską, najczęściej w spray'u. Oczyszczanie nosa jest bardzo ważne i powinno się wykonywać ten zabieg kilka razy dziennie w zależności od nasilenia objawów. Pomocne będzie nawilżanie dróg oddechowych poprzez podawanie w nebulizacji roztworu chlorku sodu. 

Inhalacje stosowane jako sposób na katar u dzieci wykonujemy stężonym roztworem NaCl. Czasem może to prowadzić do nasilenia kaszlu, dlatego w celu uniknięcia tego niepożądanego objawu najlepiej rozcięczyć roztwór soli wodą do iniekcji. Aby tego uniknąć należy rozcieńczyć roztwór wodą do iniekcji w proporcji 1:1. 

Stężone roztwory mogą nasilać skurcz oskrzeli u chorych na przewlekłe choroby dróg oddechowych. W tych przypadkach inhalacje poprzedza się podaniem leku rozszerzającego oskrzela lub zmniejsza się stężenie roztworu do inhalacji.

Lecząc katar u dzieci czy przeziębienie trzeba pamiętać, aby nie przegrzewać pomieszczeń, szczególnie w  okresie zimowym. Optymalna temperatura w pomieszczeniu to około 20°C. Nie zapominajmy też o częstym wietrzeniu. Często rodzice zastanawiają sie czy katar u dziecka jest przeciwskazaniem do kąpieli czy spaceru. Lekki nieżyt nosa pozwala funkcjonować tak jak dotychczas. 

W wybranych sytuacjach można zastosować przez 2-3 dni leki zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa u dzieci, leki stymulujące odporność. 

Katar u niemowlaka. Sposoby na katar u noworodka? >>

Zalety inhalacji solą fizjologiczną

Wśród wielu zalet inhalacji z soli fizjologicznej warto wymienić następujące:

- dostępność małych, poręcznych i prostych w użyciu inhalatorów spowodowała, że nebulizacja stała się metodą powszechną i dostępną w każdym domu

- może być bezpiecznie stosowana u dorosłych, jak również u dzieci we wszystkich przedziałach wiekowych (w tym również u niemowląt)

- inhalacje solą fizjologiczną wykorzystywane są zarówno w profilaktyce (nawilżanie i oczyszczanie dróg oddechowych np. inhalacje roztworem soli fizjologicznej), jak i leczeniu chorób układu oddechowego (np. nieżytu nosa i zapalenia gardła, kaszlu, astmy oskrzelowej)

- nebulizacja pozwala na szybką aplikację leku do zmienionych chorobowo regionów układu oddechowego (tym samym ogranicza niepożądane, ogólnoustrojowe skutki leków)

- umożliwia dostosowanie dawki leku (także podawanie kilku leków jednocześnie) indywidualnie do aktualnego stanu pacjenta

- inhalacje są niedrogą i powszechnie dostępną formą leczenia bez recepty

Oczywiście, nebulizacje z soli fizjologicznej często nie będą jedynym sposobem leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Przedłużająca się lub ciężka infekcja dróg oddechowych u dziecka zawsze stanowi podstawę do wizyty u lekarza, który po zbadaniu dziecka zaleci odpowiednie leczenie. 

Twoje dziecko ma katar? Sprawdź, jak używać aspiratora, obejrzyj wideo

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza