Jaka pasta do zębów dla dziecka? Czy pasta do zębów z fluorem szkodzi dziecku?

Pasta do zębów dla dzieci
Autor: mjakmama24.pl Pasta do zębów dla dzieci powinna zawierać małe stężenie jonów fluoru.

Jaką pastę do zębów kupić dziecku - z fluorem czy bez? Specjaliści uspokajają, że mała dawka fluoru w paście dla dzieci nie jest szkodliwa. Ważne, aby nakładać odpowiednie ilości pasty z fluorem.

Jaka pasta do zębów dla dziecka - z fluorem czy bez? Od dawna trwają dyskusje nad zasadnością stosowania przez dzieci past z fluorem. Stomatolodzy zalecają, aby używać pasty z fluorem, pierwiastek ten chroni bowiem zęby przed próchnicą i wzmacnia szkliwo mlecznych zębów. Nieużywanie go może jednak skutkować poważnymi konsekwencjami - kwasy znajdujące się w owocach, napojach i żołądku mogą doprowadzić do rozmiękczania szkliwa, a te z kolei do nieodwracalnej erozji zębów.

Warto jednak mieć świadomość, że nadmiar fluoru w organizmie jest szkodliwy - stąd wątpliwości co do zasadności stosowanie past z fluorem u małych dzieci, które nie potrafią jeszcze wypluwać pasty.

Specjaliści uspokajają - jeśli pasta z fluorem będzie stosowana z zachowaniem pewnych zasad, nie zaszkodzi zdrowiu dziecka, za to zapobiegnie powstawaniu próchnicy.

Od jakiego wieku używać pasty do zębów z fluorem?

Jeszcze do niedawna American Academy of Pediatrics zaleca, aby małe dzieci stosowały pastę bez fluoru. Kilka lat temu zalecenia zmieniono. Obecnie specjaliści uważają, że pastę z fluorem trzeba używać już od pierwszego ząbka. Ważna jest jednak ilość nakładanej na szczoteczkę pasty, czyli takiej, która zapewni dziecku bezpieczną dawkę fluoru.

– Pasta do zębów powinna zawierać tysiąc części na milion fluoru, bez względu na to, jaki to będzie związek. Nie ma żadnych dowodów na to, że jeden związek jest lepszy od drugiego, ważne jest stężenie – mówi dr hab. nauk med. Dorota Olczak-Kowalczyk, kierownik Zakładu Stomatologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ile pasty z fluorem nakładać na szczotkę? 

  • Dzieciom, którym dopiero wyrzynają się mleczaki do 3. roku życia nakłada się na szczoteczkę pastę z fluorem w objętości przypominającej ziarnko ryżu.
  • Dzieci między 3. a 6. rokiem życia mogą myć zęby pastą o objętości jednego zielonego groszku.

Dzieci do 6. roku życia nie powinny używać tych samych past, co dorośli, ze względu na to, że zawierają zbyt duże stężenie fluoru. Stężenie fluoru w pastach dla dzieci nie jest szkodliwe.

Co robić, gdy dziecko połyka pastę z fluorem?

Wątpliwości co do stosowania pasty z fluorem u małych dzieci wynikają między innymi z tego, że maluchy nie potrafią wypluwać pasty, więc połykają ją, a więc wprowadzają do organizmu dodatkowe ilości tego pierwiastka. Taką umiejętność zdobywają dopiero ok. 3 roku życia, dlatego dopiero wtedy można zwiększyć ilość pasty nakładanej na szczoteczkę.

Aby uniknąć ryzyka nadmiaru fluoru w organizmie (może to prowadzić do rozstroju żołądka i paradoksalnie do niekorzystnych zmian w szkliwie - to tzw. fluoroza, która powoduje białe plamy na zębach), pasty do zębów dla dzieci zawierają bezpieczne stężenie fluoru. Jego połknięcie nie zagraża zdrowiu malca.

Aby zminimalizować ryzyko połknięcia dużej ilości pasty z fluorem, na wszelki wypadek:

  • nie pozwalaj dziecku samodzielnie nakładać pasty do zębów lub szczotkować ich bez twojego nadzoru.
  • w czasie mycia spróbuj lekko pochylić główkę dziecka w dół, tak aby pasta sama wyciekła z jego ust.

Czytaj także:

Kiedy wychodzą zęby mleczne i czy mleczaki trzeba leczyć?

Jak nauczyć dziecko myć zęby? Te gadżety ułatwią szczotkowanie twojemu dziecku! [7 propozycji]

Lakowanie, fluoryzacja i lapisowanie - metody zapobiegania próchnicy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
Mile
|

My mamy NatureON Kids, która ma ksylitol ale nie ma fluoru. Smak arbuzowy, ale nie jest super słodka jak te kolorowe drogeryjne. Zaczynam mieszać tę pastę z miętową flurowową żeby to przejście na pastę dla dorosłych było płynne i mało inwazyjne. Córka czuje różnicę, ale zupełnie jej to nie przeszkadza - powiedziałam jej że mieszam.