Pleśniawki u dziecka. Jak leczyć pleśniawki w jamie ustnej?

2019-10-01 9:42 Materiał partnerski Katarzyna Hubicz, konsultant: dr Maria Liczyńska-Picewicz, specjalista chorób dzieci, CM Enel-Med
Perły Epsteina
Autor: _photos.com|photos.com Perły Epsteina to bezbolesne wykwity w buzi noworodka, które znikają już po kilku tygodniach.

Pleśniawki w jamie ustnej u dziecka czasami łatwo pomylić ze śladami po karmieniu. Pleśniawki na początku wyglądają dosyć niepozornie – jak resztki mleka. Różnica jest taka, że jak spróbujesz je zetrzeć, może pojawić się krew. Pleśniawki to zakażenie grzybem Monilla albicans. Gdy do niego dojdzie, musisz podjąć odpowiednie działania. Nieleczone pleśniawki mogą pokryć śluzówkę w buzi dziecka jednolitą warstwą. Same na pewno nie znikną.

Pleśniawki (tak nazywamy kandydozę uniemowląt) to zakażenie grzybicze. Niekiedy matka myli pleśniawki w jamie ustnej z resztkami mleka, które są w buzi niemowlaka i dopiero pediatra zwraca na nie uwagę podczas badania. Pleśniawkom u dzieci sprzyja zła higiena, ale mogą wystąpić też po kuracji antybiotykiem. Pleśniawki na języku mogą pojawić się w buzi niemowlaka już 5–6 dni po porodzie – w takim wypadku mogą być efektem niewyleczonej infekcji grzybiczej mamy, którą dziecko zaraża się podczas porodu. Ale pleśniawki u dziecka mogą też pojawić się w 2. lub 3. miesiącu życia i później – jako wynik zachwianej równowagi między bakteriami a drożdżakami bytującymi w jamie ustnej. Dzieje się tak, gdy dziecko ma obniżoną odporność (np. podczas ząbkowania), po leczeniu antybiotykami czy z powodu nieprzestrzegania przez rodziców zasad higieny. Dziecko może się także zarazić pleśniawkami, ssąc zakażoną drożdżakami pierś mamy czy oblizany przez nią smoczek.

Pleśniawki u dziecka: leczenie

Pleśniawki u dziecka same nie znikną, konieczna jest wizyta u lekarza. Nie tylko dlatego, że nieleczone pleśnawki po pewnym czasie pokryją śluzówki niemowlaka grubym, kremowym kożuchem. Pleśniawki na śluzówkach sprawiają dziecku ból, utrudniając ssanie – niemowlę może gorzej przybierać na wadze, być apatyczny albo rozdrażniony, źle sypiać.

W celu leczenia pleśniawek pediatra przepisuje zwykle środek antyseptyczny i przeciwgrzybiczy w płynie. Lekarz zaleca też sposób i częstotliwość podawania leku – zazwyczaj trzeba go zakraplać dziecku do buzi albo zmoczonym w leku patyczkiem kosmetycznym smarować zmiany. Uwaga: lek na pleśniawki nakładaj delikatnie, by nie zedrzeć pleśniawek – jeśli niechcący je oderwiesz, śluzówki zaczną krwawić, co sprawi dziecku spory ból. Jeśli karmisz piersią, smaruj lekiem na pleśniawki również brodawki sutkowe (bo infekcja może się z nich przenieść z powrotem do buzi dziecka), a jeśli mieszanką – pamiętaj, by dokładnie sterylizować butelki i smoczki po każdym karmieniu.

 

Warto wiedzieć
Oktaseptal - kwadrat

Autor: Unia

materiał partnera

Oktaseptal® to polski lek przyspieszający gojenie się ran. Działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo. Stosuje się go w pediatrii do leczenia antyseptycznego niezbyt rozległych ran oraz dezynfekcji skóry i błon śluzowych oraz do dezynfekcji jamy ustnej, np. przy aftach.

Lek zachowuje swoje właściwości w ciągu całego okresu ważności. Jest wygodny w podaniu i wydajny. Nie szczypie.

Nawracające pleśniawki

Jak każde zakażenie grzybicze, tak i pleśniawki mają skłonność do nawrotów. By zapobiec ich pojawieniu się u dziecka, przestrzegaj zasad higieny – często myj ręce (zwłaszcza po wizycie w toalecie). O to samo poproś wszystkich domowników i gości. Jeśli karmisz piersią, myj sutki ciepłą wodą przed i po karmieniu; gdy karmisz niemowlę mieszanką, dokładnie myj i wyparzaj butelki i smoczki. Jeśli dziecko musi przyjmować antybiotyki, na zlecenie lekarza podawaj dodatkowo preparaty na bazie kwasu mlekowego – np. Lakcid, Lacidofil (rodzaj preparatu zawsze ustal z lekarzem), które pomagają utrzymać prawidłowy skład flory bakteryjnej jelit.

Pleśniawki to nadkażenie grzybicze jamy ustnej. Ale może ono także pojawić się w okolicach intymnych, a szczególnie łatwo o to, gdy dziecko nosi pieluszkę.

miesięcznik "M jak mama"

OKTASEPTAL® (0,10 g + 2,00 g)/100 g, aerozol na skórę, roztwór (Octenidinum dihydrochloridum + Phenoxyethanolum) Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy Oktaseptal działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo. Jest przeznaczony do stosowania na niezbyt rozległe rany i do wielokrotnego krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych i sąsiednich tkanek przed procedurami diagnostycznymi oraz przed i po niedużych zabiegach operacyjnych (np. w ginekologii, urologii, proktologii, dermatologii, geriatrii, wenerologii, położnictwie, stomatologii itd.): do leczenia antyseptycznego niezbyt rozległych ran oraz dezynfekcji skóry i błon śluzowych; do dezynfekcji jamy ustnej, np. przy aftach, podrażnieniu spowodowanym noszeniem aparatu ortodontycznego lub protezy dentystycznej; przy opracowywaniu drobnych ran oparzeniowych i owrzodzeniowych; przy pielęgnacji nierozległych ran i szwów pooperacyjnych; przed i po badaniach diagnostycznych w obrębie żeńskich i męskich narządów płciowych, w tym pochwy, sromu, żołędzi prącia; przy czynnościach przed, w trakcie i po porodzie (m.in. do pielęgnacji krocza po jego nacięciu w trakcie porodu – episiotomii); przed i po zabiegach diagnostycznych w obrębie odbytu; przed i po cewnikowaniu pęcherza moczowego; przed czynnościami związanymi ze sztucznym zapłodnieniem; w pediatrii (m.in. do pielęgnacji kikuta pępowinowego); do ograniczonego czasowo wspomagającego leczenia antyseptycznego grzybicy międzypalcowej. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na oktenidyny dichlorowodorek, fenoksyetanol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Produktu leczniczego Oktaseptal nie należy stosować do płukania jamy brzusznej (np. śródoperacyjnie), pęcherza moczowego ani błony bębenkowej. Podmiot odpowiedzialny posiadający pozwolenie na dopuszczenie do obrotu: Zakłady Farmaceutyczne „UNIA” Spółdzielnia Pracy, ul. Chłodna 56/60, 00-872 Warszawa.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, czy w ciąży można zaszczepić się przeciwko grypie oraz jakie pozycje porodowe przyspieszają przejście dziecka przez kanał rodny. Przeczytaj również o tym, co przysługuje studiującej mamie i kiedy dziecko jest gotowe do siadania

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 11/19
KOMENTARZE
Justyna
|

Kwas FOLIOWY!!!!!2 tabletki rano I wieczorem/ powtorka
Dziala w 100%%%%%

MagdaT
|

Mi moja pani pediatra poradziła delikatnie przemywać język i jamę ustną gazikiem namoczonym w roztworze wody utlenionej (1 łyżeczka wody utlenionej na szklankę wody). Pleśniawka (obłożony cały język, plamki na dziąsłach i podniebieniu) zniknęła po dwóch dniach i od tamtej pory się nie pojawiła, a minęło już 5 miesięcy.