Szczepionka na pneumokoki: kiedy można zaszczepić dziecko i ile to kosztuje?

2020-01-14 11:21 Katarzyna Stańczyk
Szczepienie dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Szczepionka na pneumokoki zapobiega groźnym chorobom, m.in. posocznicy.

Szczepionka na pneumokoki pozwala zapobiec wielu ciężkim chorobom i ustrzec dziecko przed niebezpiecznymi powikłaniami. Jak działa szczepionka na pneumokoki i kiedy można zaszczepić dziecko? Ile kosztuje szczepionka na pneumokoki?

Spis treści:

    1. Szczepionka na pneumokoki: po co i kiedy szczepić?
    2. Szczepionka na pneumokoki: jaką szczepionkę wybrać?
    3. Szczepionka na pneumokoki: cena

Szczepionka na pneumokoki to jedyna skuteczna forma ochrony przed tymi groźnymi bakteriami, które mogą wywoływać poważne choroby. Niestety, wielu Polaków wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie skutki może przynieść zakażenie bakteryjne pneumokokami. Ba, 70 procent nawet nie wie, czym właściwie one są.

Warto wiedzieć: Szczepienia noworodków: warto wiedzieć! Wywiad z pediatrą-neonatologiem

Szczepionka na pneumokoki: po co i kiedy szczepić?

Pneumokoki to bakterie, które wywołują zakażenia w organizmie. Mogą być przyczyną zapalenia zatok, ucha środkowego, oskrzeli, płuc. Mogą również wywołać choroby inwazyjne: posocznicę czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, określane jako choroba pneumokokowa. Niestety, zakażenia inwazyjne charakteryzują się dużą śmiertelnością.

Na zarażenie pneumokokami najbardziej narażone są dzieci do 5. roku życia. Najwięcej chorób inwazyjnych i powikłań występuje jednak u maluchów, które nie skończyły jeszcze 2. roku życia. Szczepionkę na pneumokoki trzeba więc zrobić jak najwcześniej, jeszcze w okresie niemowlęcym. Szczepienie dziecka jest całkowicie bezpieczne, a myślenie, że niesie ze sobą zagrożenia, jest błędne.

Polecamy: Dolegliwości i odczyny po szczepieniu – które są nieprawidłowe?

Szczepionka na pneumokoki: jaką szczepionkę wybrać?

Obecnie w Polsce istnieją dwie szczepionki na pneumokoki: 10-walentna (PCV10) i 13-walentna (PCV13). Różnią się pokryciem serotypów wywołujących chorobę pneumokokową - szczepionka 13-walentna gwarantuje szersze pokrycie. Obie szczepionki są bezpieczne i przeszły badania kliniczne.

Szczepionka na pneumokoki: cena

Szczepionki na pneumokoki dzielą się na płatne i refundowane przez Ministerstwo Zdrowia. Refundowana jest szczepionka 10-walentna, za 13-walentną musimy zapłacić. Jedna dawka kosztuje od 270 do 370 złotych, trzeba wykonać dwie lub trzy serie szczepień.

Zobacz też: Szczepionka na pneumokoki: wybrać darmową czy płatną?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020
KOMENTARZE