Szkarlatyna u dzieci: zakaźna choroba wieku dziecięcego. Objawy i leczenie

2014-12-17 11:10

Szkarlatyna u dzieci wywoływana jest przez bakterie paciorkowca. Szkarlatyna może zakończyć się groźnymi w skutkach powikłaniami, dlatego należy ją bezwzględnie leczyć. Jakie są objawy szkarlatyny i na czym polega leczenie szkarlatyny u dzieci. Oto nasz poradnik.

Spis treści

  1. Szkarlatyna u dzieci - objawy początkowe
  2. Szkarlatyna u dzieci - wysypka
  3. Szkarlatyna u dzieci - leczenie

Szkarlatyna przenosi się drogą kropelkową, rzadziej przez kontakt z chorym i nosicielem, przez ubranie, wspólne ręczniki, naczynia kuchenne i sprzęty domowe. Szkarlatyna u dzieci: poznaj objawy i sposoby leczenia szkarlatyny.

Szkarlatyna u dzieci - objawy początkowe

Szkarlatyna rozwija się w ciągu 2 do 4 dni od kontaktu z zakażoną osobą – po takim czasie pojawiają się pierwsze objawy szkarlatyny, które przypominają objawy anginy. Początkowe objawy szkarlatyny: ból gardła, zaczerwienione migdałki, wysoka gorączka do 40 stopni, obłożony język (pokryty białym nalotem), który po 2-3 dniach nabiera koloru malinowego, mogą wystąpić bóle głowy, brzucha i wymioty. Dopiero po 2-3 dniach od wystąpienia gorączki pojawia się bardzo charakterystyczny objaw szkarlatyny - wysypka. Jak wygląda wysypka u dziecka chorego na szkarlatynę?CHOROBY, które dziecko może przynieść Z PRZEDSZKOLA >>

Szkarlatyna u dzieci - wysypka

Wysypka podczas szkarlatyny u dzieci przypomina aksamit i może być swędząca, zlewa się na tułowiu, w zgięciach łokci i pod kolanami. Najwyraźniejsza wysypka jest na piersiach, brzuchu, pośladkach i w pachwinach. Wysypka przy szkarlatynie wygląda tak, jakby ktoś pokaleczył skórę uderzając w nią drucianą szczotką. Na policzkach pojawia się rumień, jednak skóra wokół ust i nosa pozostaje blada (tzw. trójkąt Fiłatowa) – charakterystyczny dla szkarlatyny.

Kolejną charakterystyczną cechą wysypki przy szkarlatynie jest łamliwość drobnych naczyń - tworzą się linie Pastii w naturalnych fałdach (pachy, pachwiny, podbrzusze). Intensywność i czas trwania wysypki podczas szkarlatyny jest różny (od 24 godz. do kilku dni). Gdy wysypka znika, skóra zaczyna się łuszczyć najpierw na twarzy, potem na tułowiu, aż wreszcie na dłoniach i stopach – niekiedy zdarza się, że dopiero to łuszczenie się skóry potwierdza diagnozę zachorowania na szkarlatynę.

Szkarlatyna czyli płonica. Objawy, przebieg, leczenie, powikłania szkarlatyny >>

Szkarlatyna u dzieci - leczenie

Leczenie szkarlatyny u dzieci polega na podawaniu antybiotyków. Dziecku należy podawać antybiotyki dokładnie tak, jak zalecił lekarz i w pełnej dawce. Zazwyczaj antybiotyk podczas leczenia szkarlatyny podaje się przez 10-14 dni. W czasie, gdy dziecko bardzo gorączkuje, należy podawać mu leki zawierające paracetamol lub ibuprofen zgodnie z zaleceniami lekarza lub producenta. Jeśli mimo podania leków wysoka temperatura się utrzymuje – można ją próbować zbić domowymi sposobami, np. przygotowując mokre okłady w temperaturze o stopień-dwa niższej niż temperatura ciała dziecka. Taki okład przykrywamy jeszcze ręcznikiem lub kocem, a po około 20 minutach zmieniamy. Po zakończeniu leczenia szkarlatyny u dzieci konieczna jest wizyta kontrolna ze względu na niebezpieczeństwo powikłań, do których należą: zapalenie węzłów chłonnych, ucha środkowego, zatok obocznych nosa, uszkodzenie nerek, stawów, mięśnia sercowego i wsierdzia, a także dolegliwości reumatyczne.

Bakteryjne choroby zakaźne u dzieci: szkarlatyna, błonica, krztusiec >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza