Żywienie dziecka

Intensywny rozwój fizyczny i umysłowy dziecka powinien być wspierany przez odpowiedni sposób odżywiania bogaty w składniki mineralne i witaminy. Dieta dziecka musi być urozmaicona i kolorowa. Już od najmłodszych lat należy wykształcić w dziecku zdrowe nawyki żywieniowe i wspierać jego rozwój ruchowy poprzez zapisanie go na zajęcia sportowe. Wiele korzyści młodemu organizmowi, którego kościec się jeszcze kształtuje, przyniesie pływanie.

Chcemy przecież dobrze: żeby zjadło mięsko, witaminy, które są w jabłuszku... Jak zje, w nagrodę dajemy ulubiony batonik. Wszystko po to, by dziecko rosło zdrowo. A przy okazji wpajamy mu przekonanie, że jedzenie to najważniejsza sprawa w życiu. Nie zdajemy sobie sprawy jak łatwo doprowadzić do uzależnienia od jedzenia oraz otyłości u dzieci.
Ukochane przekąski dzieci zdaniem Katarzyny Bosackiej i Agaty Wołoszyn to ostateczność, którą można podawać tylko wyjatkowo albo - starszym dzieciom. O jakie przekąski chodzi? Dlaczego nie powinny ich jeść malutkie dzieci?
Są idealnym dodatkiem do kanapek, dlatego często serwujemy je dzieciom. Dietetycy radzą jednak, aby wcześniej przeczytać skład serków kanapkowych i topionych. Wtedy od razu zrezygnujemy z ich kupowania, a tym bardziej z podawania dzieciom. Ich receptura - delikatnie mówiąc - nie należy do najzdrowszych.
Są uwielbiane przez maluchy i często kupowane przez rodziców, ale większość z nich to produkty nie nadające się na dziecięcy talerz (i nie tylko dziecięcy). Dietetycy wzięli pod lupę najpopularniejsze parówki z Biedronki i podpowiadają, które kupować, a po które nigdy nie sięgać.
Czarne owoce to jedne z najzdrowszych owoców. Bogate w antyoksydanty i polifenole, dostarczają szeregu cennych składników odżywczych. U dzieci mogą nie tylko wspomóc pracę narządu wzroku i oczyścić wątrobę, ale również zwalczyć pasożyty.
Kasza jaglana ma właściwości przeciwzapalne i antywirusowe, dlatego poleca się ją przy wszelkich infekcjach. W jakich sytuacjach warto podawać ją dziecku?
To nie jest nowy trend. Migdałowe matki były na świecie od zawsze, choć nie nazywano ich w ten sposób. Dopiero od niedawna jednak świat wyraźnie sprzeciwia się tego typu zachowaniom wśród matek, mówiąc wprost - to nie pomaga, tylko szkodzi. A zdrowe dziecko, to nie tylko to szczupłe, które zdrowo jada, ale też to z poczuciem własnej wartości i stabilną psychiką.
Twoje dziecko marudzi i nie chce zjeść obiadu? Próbowałaś miliona sposobów, nagród, gróźb i nic nie zadziałało? Ten tata wymyślił genialny sposób dla małego niejadka. Poza ciekawym trikiem istotne jest kilka innych wskazówek, na które warto zwrócić uwagę.
"Czy moje dziecko może raz na jakiś czas zjeść hamburgera albo frytki, np. w drodze na wakacje?" – pyta mama 2-letniej dziewczynki. "Od jakiego wieku mogę jej podawać sporadycznie fast foody?". Sprawdziliśmy, co mówią na ten temat dietetycy dziecięcy i wyjaśniamy, czy podanie dziecku sporadycznie fast foodów to "zbrodnia".
Mini marchewki to jedne z ulubionych warzyw dzieci. Są chrupiące, słodkie i kuszą maluchy swoim „uroczym wyglądem”. To takie małe warzywka, idealne dla małych ludzi . Czy jednak rzeczywiście są tak zdrowe, jak liczą na to rodzice? Po tym, jak ugotowałam je dla córki na obiad, a woda w garnku stała się ciemnozielona, postanowiłam to dokładnie sprawdzić.
Coraz częściej odchodzimy od klasycznego liczenia kalorii, na rzecz zmiany stylu życia na zdrowy. Rezygnujemy z używek, dbamy o higienę snu, wybieramy dobry dla nas model odżywiania. To samo jest możliwe w odniesieniu do dzieci. Zasada 9-5-2-1-0 w łatwy sposób pomoże dziecku utrzymać dobrą wagę - bez odchudzania.
Sięgając po słodycze, czy to dla dziecka, czy dla siebie, zawsze powinnyśmy czytać skład produktów. Może się bowiem okazać, że informacja "nie zawiera cukru" nie wystarczy. Słodycze mogą zawierać coś znacznie gorszego, co negatywnie wpływa na zdrowie.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Zaleca się, aby dziecko jadło 4-5 posiłków w ciągu dnia. Komponując je, należy sięgać do wszystkich grup produktów i pamiętać o tym, że organizm dziecka potrzebuje do prawidłowego rozwoju tłuszczów oraz węglowodanów prostych. Bardzo ważne jest, aby dziecko dostało codziennie pełnowartościowe i bogate w białko śniadanie. W stałym menu przedszkolaka powinny znaleźć się więc zupy i przetwory mleczne oraz jajka. Jeśli w diecie dziecka jest jasne pieczywo, powinno być ono podawane na zmianę z produktami z pełnego ziarna, ponieważ nie należy przeciążać układu trawiennego. Poleca się dodawanie warzyw i owoców do każdego posiłku. Obiad dla dzieci powinien składać się z chudego mięsa, odpowiedniej ilości warzyw oraz węglowodanów złożonych. Apetyt na słodycze u dziecka można poskromić, serwując mu pyszne i zdrowe musy owocowe oraz domowy budyń. Bardzo ważne jest, aby wykształcić w dziecku zdrowy nawyk picia wody. Dziecko na tym etapie może mieć różne problemy z jedzeniem – równie powszechnym problemem jak otyłość jest brak apetytu u dziecka. Dobrym sposobem na niejadka jest atrakcyjne przyrządzanie posiłków. Nadwaga u dzieci jest niebezpieczna dla ich zdrowia. Dziecko należy odchudzać po konsultacji ze specjalistą. Dobre efekty przynosi zwiększenie aktywności ruchowej dziecka oraz zmiana nawyków żywieniowych.