Żywienie dziecka

Intensywny rozwój fizyczny i umysłowy dziecka powinien być wspierany przez odpowiedni sposób odżywiania bogaty w składniki mineralne i witaminy. Dieta dziecka musi być urozmaicona i kolorowa. Już od najmłodszych lat należy wykształcić w dziecku zdrowe nawyki żywieniowe i wspierać jego rozwój ruchowy poprzez zapisanie go na zajęcia sportowe. Wiele korzyści młodemu organizmowi, którego kościec się jeszcze kształtuje, przyniesie pływanie.

Słodkości w życiu dziecka nie brakuje - nawet jeśli na co dzień nie je wielu słodyczy, pojawiają się na urodzinach, są elementem letnich spotkań i rodzinnych przyjęć. Nie chcesz chodzić za maluchem, powtarzając, że nie może sięgnąć po kolejnego cukierka, że ten żelek był już ostatnim? Wypróbuj te sposoby.
Parówki są uwielbiane przez maluchy i często kupowane przez rodziców, ale większość z nich to produkty nie nadające się na dziecięcy talerz (i nie tylko dziecięcy). Dietetycy wzięli pod lupę najpopularniejsze parówki z Biedronki i podpowiadają, które kupować, a po które nigdy nie sięgać.
Gdy temperatura rośnie, nie zawsze mamy ochotę na obfite posiłki, dziecko też chętniej sięgnie po lekkie przekąski. Zielony ogórek może być nie tylko dodatkiem do obiadu, ale i czymś do pochrupania w ciągu dnia. Jak go podać dziecku? Ze starszakiem nie ma problemu, a co z niemowlęciem?
Smaków dzieciństwa się nie zapomina i po latach z wielką nostalgią się do nich wraca. Jedna z kulinarnych instagramerek przypomniała niedawno hitowy przepis na domowe ciasteczka, który królował w PRL-u. Od razu wróciły dobre wspomnienia.
W czasach naszego dzieciństwa zwykło się sądzić, że ryba, to zawsze samo zdrowie. Dziś wiemy już zdecydowanie więcej o faktycznych plusach i minusach jedzenia ryb, zwłaszcza tych morskich. Te odmiany mogą nie być tak zdrowe, jak myślisz. Przenoszą nawet 10-metrowe tasiemce.
Chrupki kukurydziane to jedne z ulubionych przekąsek najmłodszych dzieci. Rodzicom wydają się zdrowe i lekkostrawne, więc niekiedy bez ograniczeń podają je maluchom. Czy jednak się nie mylą? Jak się okazuje, eksperci odradzają podawanie chrupków kukurydzianych, wyliczając aż 5 potencjalnych zagrożeń.
Soki owocowe do niedawna były synonimem zdrowia. Gdy jednak rodzice zaczęli przesadzać z ich ilością, eksperci od żywienia dzieci zaczęli rekomendować pewne ograniczenia. Teraz okazuje się, że nawet jedna porcja dziennie soku (nawet tego 100 proc.) może niekorzystnie wpływać na zdrowie dzieci.
Gdy dziecko nie chce jeść, rodzice bardzo się martwią. Robią wszystko, by cokolwiek zniknęło z jego talerza. Czy jednak usilne namawianie to dobra i skuteczna droga? Znana na Instagramie dietetyczka stanowczo ją odradza, proponując zupełnie inne rozwiązanie. „To powinna obejrzeć każda babcia” – zachwycają się jej radą internauci.
Wszechobecny cukier, pseudokompociki, zupy na kostce. Żłobkowe menu ładnie wygląda tylko na papierze? "Diabeł tkwi w szczegółach" - przekonuje Doktor Ania, która walczy o uszczelnienie przepisów w kwestii żywienia dzieci w placówkach. I dodaje: "Jest grupa osób, które z wielu przyczyn kompletnie nie interesują się tym co jedzą ich dzieci".
Pakowanie dziecku drugiego śniadania do szkoły potrafi być nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza, kiedy zależy nam, by opakowanie wróciło puste. Okazuje się jednak, że nie wszystko powinno trafiać do śniadaniówki dziecka. Ekspertka dzieli się listą niebezpiecznych produktów, które lepiej oznaczyć jako "zakazane".
Godziny spędzone nad podręcznikiem od polskiego albo tabliczką mnożenia? Wkuwanie na pamięć wierszyków i zasad ortografii? To wszystko może być na nic, jeśli nie zadbasz o całkiem inny obszar życia dziecka. A mowa o diecie. To właśnie dieta ma ogromny wpływ na pracę mózgu i tzw. funkcje poznawcze dziecka. Zobacz, po co powinni sięgać, a czego unikać uczniowie, by poprawić szkolne wyniki.
Ryby to naturalne źródło kwasów Omega-3 i witaminy D, dlatego powinny stanowić ważny element w diecie dziecka. Kupując rybę, należy jednak sprawdzać nie tylko, co to za gatunek, ale i skąd pochodzi. Niektóre ryby mogą być niebezpiecznym źródłem rtęci, a nie składników odżywczych.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Zaleca się, aby dziecko jadło 4-5 posiłków w ciągu dnia. Komponując je, należy sięgać do wszystkich grup produktów i pamiętać o tym, że organizm dziecka potrzebuje do prawidłowego rozwoju tłuszczów oraz węglowodanów prostych. Bardzo ważne jest, aby dziecko dostało codziennie pełnowartościowe i bogate w białko śniadanie. W stałym menu przedszkolaka powinny znaleźć się więc zupy i przetwory mleczne oraz jajka. Jeśli w diecie dziecka jest jasne pieczywo, powinno być ono podawane na zmianę z produktami z pełnego ziarna, ponieważ nie należy przeciążać układu trawiennego. Poleca się dodawanie warzyw i owoców do każdego posiłku. Obiad dla dzieci powinien składać się z chudego mięsa, odpowiedniej ilości warzyw oraz węglowodanów złożonych. Apetyt na słodycze u dziecka można poskromić, serwując mu pyszne i zdrowe musy owocowe oraz domowy budyń. Bardzo ważne jest, aby wykształcić w dziecku zdrowy nawyk picia wody. Dziecko na tym etapie może mieć różne problemy z jedzeniem – równie powszechnym problemem jak otyłość jest brak apetytu u dziecka. Dobrym sposobem na niejadka jest atrakcyjne przyrządzanie posiłków. Nadwaga u dzieci jest niebezpieczna dla ich zdrowia. Dziecko należy odchudzać po konsultacji ze specjalistą. Dobre efekty przynosi zwiększenie aktywności ruchowej dziecka oraz zmiana nawyków żywieniowych.