Jak napisać ogłoszenie? Zasady pisania i przykłady

2023-04-16 14:55

Ogłoszenie to krótka forma pisemna, za której pomocą podajemy do wiadomości publicznej jakąś informację. Wiedza o tym, jak napisać ogłoszenie, potrzebna jest już uczniom trzeciej klasy podstawowej. Napisanie ogłoszenia jest także jednym z zadań na egzaminie ósmoklasisty. Jak powinno wyglądać ogłoszenie?

Dziecko pisze

i

Autor: Getti Images Jak napisać ogłoszenie? Zasady pisania i przykłady

Pytanie jak napisać ogłoszenie, często pojawia się przed egzaminem ósmoklasisty. Nic dziwnego, bowiem jest to jedne z zadań, które uczniowie szkoły podstawowej powinni dobrze opanować. Wbrew pozorom napisanie dobrego ogłoszenia nie jest takie łatwe. Warto pamiętać o podstawowych zasadach, jak powinno wyglądać ogłoszenie, ale także zawsze trzeba dopasować ogłoszenie do danej sytuacji i grona odbiorców, do jakich ma trafić.

Wyjaśniamy, jak powinno wyglądać dobre ogłoszenie i podajemy kilka przykładów.

Czytaj także: Wzory matematyczne dla ósmoklasistów i nie tylko

Spis treści

  1. Jak napisać ogłoszenie? - Egzamin ósmoklasisty
  2. Kiedy piszemy ogłoszenie?
  3. Zasady pisania ogłoszenia — Jak powinno wyglądać ogłoszenie?
  4. Jak się pisze ogłoszenie? - Przykłady i wzory
Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Jak napisać ogłoszenie? - Egzamin ósmoklasisty

Ogłoszenie to krótka forma wypowiedzi pisemnej, którą uczniowie poznają już klasie 2 szkoły podstawowej. To jedna z umiejętności, którą dziecko musi opanować do klasy 8, gdyż przygotowanie tego rodzaju tekstu jest wśród wymagań egzaminacyjnych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej obok takich form wypowiedzi pisemnych, jak: zaproszenie, rozprawka, opowiadanie z dialogiem i opis postaci, przedmiotu, krajobrazu i prostej notatki.

Chcąc wiedzieć, jak napisać ogłoszenie, warto pamiętać, aby ogłoszenie było konkretne, zwięzłe i zawierające niezbędne informacje. Istotne jest trzymanie się zasady pisania ogłoszenia i świadomość, w jakich okoliczności w ogóle tworzy się tę formę wypowiedzi pisemnej.

Kiedy piszemy ogłoszenie?

Dzieci poznają już, co to jest ogłoszenie już w klasie drugiej. Z początku jest to jednak uzupełnianie pustych miejsc gotowymi odpowiedziami. Dzieci poznają najważniejsze zasady, które są powtarzane przez kolejne lata nauki, aby w klasie 8 bez problemu poradzić sobie z tą formą wypowiedzi pisemnej.

Ogłoszenie można napisać z różnych powodów. Piszemy je gdy:

  • chcemy coś kupić
  • sprzedać
  • czegoś szukamy (np. zgubionego plecaka, dokumentów, psa)
  • informujemy o tym, że wkrótce ma się odbyć jakieś wydarzenie (np. koncert)
  • zawiadamiamy sąsiadów, że planujemy remont i przez jakiś czas w mieszkaniu może być hałas.

Czytaj także: Jak napisać wypracowanie?

Zasady pisania ogłoszenia — Jak powinno wyglądać ogłoszenie?

Chcąc pomóc dziecku opanować podstawowe zasady pisania ogłoszenia, warto pamiętać, aby było ono krótkie i zwięzłe. Warto kierować się tu przede wszystkim zasadą pisania ogłoszenia minimum słów — maksimum treści.

By ogłoszenie było skuteczne i dotarło do jak największej liczby odbiorców, i by zwrócili oni na nie uwagę, należy pisać je wedle następujących zasad.

Ogłoszenie powinno mieć wyraźny nagłówek: OGŁOSZENIE umieszczone na środku. 

Ogłoszenie musi być napisane zrozumiale – zanim zaczniesz pisać, zastanów się, do kogo je kierujesz i co chcesz w nim przekazać.

Ogłoszenie musi być zwięzłe, treściwe i na temat. Musi zawierać wszystkie niezbędne dane – np. pisząc o organizacji koncertu, trzeba podać datę, godzinę i miejsce wydarzenia, informacje o organizatorze, a także ceny biletów, czy strój, w jakim należy przyjść, natomiast informując o znalezieniu psa, należy podać datę (wraz z przybliżoną godziną) znalezienia, miejsce, a także dokładnie opisać zwierzę lub, jeśli to możliwe, do treści ogłoszenia wkleić zdjęcie zwierzęcia. Jeśli chcemy coś sprzedać, oprócz opisu produktu (i ewentualnie jego zdjęcia) warto podać również cenę, jeśli chcemy coś kupić, warto dokładnie opisać swoje oczekiwania względem poszukiwanego przedmiotu. Gdy zaś dotyczy zgubienia jakiegoś przedmiotu, należy nie tylko szczegółowo opisać zgubę, ale również podać przybliżoną lokalizację miejsca, w którym zaginęła. 

W niektórych ogłoszeniach trzeba dodatkowo podać dane kontaktowe – tak jest np. w przypadku ogłoszeń o znalezieniu lub zgubieniu czegoś, a także w ogłoszeniach typu „szukam pracy” czy „dam pracę” – wystarczy numer telefonu, adres email, ewentualnie imię i nazwisko, a w przypadku firmy jej nazwa. Ogłoszenie musi być widoczne i czytelne – jego treść należy więc zapisywać podobnie, jak pisze się zdania (nigdy wielkimi literami, bo takie teksty źle się czyta), a pomiędzy linijkami tekstu muszą być zachowane odpowiednie odstępy.

Ogłoszenie musi być estetyczne i napisane bez błędów. Ważne informacje, np. cenę, lokalizację, datę można wyróżnić inną czcionką, podkreśleniem lub kolorem.

Czytaj także: Czy zdałabyś egzamin ósmoklasisty? Sprawdź się!

Rzeczownik: co to za część mowy?

Jak się pisze ogłoszenie? - Przykłady i wzory

Poniżej znajdziesz kilka przykładowych ogłoszeń.

1. OGŁOSZENIE 19 września w godzinach porannych w autobusie linii 525 znaleziono kolorowy plecak na kółkach, w którym były podręczniki dla klasy trzeciej szkoły podstawowej, a także różowy worek z zielonymi tenisówkami. Zguba została przekazana kierowcy i będzie do odbioru w Zajezdni Autobusowej przy ulicy Transportowej 20.

2. OGŁOSZENIE Zaginął pies. Dnia 1 marca 2018 roku około godziny 12 na Polach Mokotowskich w Warszawie urwał się ze smyczy i uciekł pies rasy labrador. Prawdopodobnie pobiegł za ciemnobrązową suczką w stronę ul. Żwirki i Wigury. Pies jest młody, wesoły, ufny i przyjazny w stosunku do ludzi i do innych psów. W chwili zaginięcia miał na sobie obrożę przeciwkleszczową i czerwone szelki z adresatką. Znak charakterystyczny: na grzbiecie ma wygoloną sierść i bliznę po operacji. Znalazcę proszę o kontakt pod numerem telefonu 555 555 555. Czeka nagroda!

3. OGŁOSZENIE Znaleziono klucze. 11 kwietnia w sklepie spożywczym przy ulicy Gastronomicznej 5 znaleziono pęk kluczy przypiętych do czerwonego breloczka. W celu umówienia odbioru proszę o kontakt pod numerem telefonu 123 456 789

Czytaj również: Czasownik: co to za część mowy? Rodzaje, odmiana, ćwiczenia

Przymiotnik: co to za część mowy?

Ekstremalne dyktando dla orłów. Zdobędziesz chociaż połowę?
Pytanie 1 z 10
Wskaż poprawną pisownię: