Pomoc w nauce

Rodzaje męskoosobowy i niemęskoosobowy budzi wiele wątpliwości. Tak naprawdę wielu uczniów zapomina w ogóle o ich istnieniu. Najbardziej znane są bowiem rodzaje rzeczowników: męski, żeński i nijaki. A czym jest rodzaj niemęsko- i męskoosobowy?
Głoski dźwięczne i bezdźwięczne oraz ich właściwe odróżnianie to wiedza, którą powinien opanować każdy uczeń w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Jak wytłumaczyć dziecku różnice między głoskami dźwięcznymi i bezdźwięcznymi?
Chcesz wytłumaczyć dziecku, czym są głoski - przykłady znajdziesz w artykule. Nauka głoskowania to bardzo ważny etap w nauce czytania. To nic innego jak ćwiczenie słuchu fonematycznego, to w końcu dzielenie wyrazów na głoski, czyli pojedyncze dźwięki, które dziecko jest w stanie usłyszeć. Dobrze, aby każdy rodzic uczący w domu dziecko głoskowania zdawał sobie z tego sprawę.
„Ale” i „albo” to dwa spójniki, jednak polska interpunkcja nie traktuje ich jednakowo. Przed spójnikiem „ale” stawiamy przecinek, a przed spójnikiem „albo” – nie stawiamy. Dlaczego tak jest?
Czy stawiamy przecinki przed "oraz" i przed innymi spójnikami? Polska interpunkcja jest trudna i mimo że rządzi się jasnymi regułami, to ma wiele wyjątków, które utrudniają życie uczniom. Podpowiadamy, czy stawiamy przecinek przed spójnikami, a więc czy stawiamy przecinek przed "oraz"?
Równoważnik zdania - co to jest? Kiedy się go używa i czym się różni od zdania? Zobacz przykłady równoważników zdań.
Opis przeżyć wewnętrznych bohatera to inaczej dokładny opis stanu psychicznego, emocji i uczuć towarzyszących bohaterowi. Pisząc opis przeżyć wewnętrznych trzeba dokładnie przypomnieć sobie wszystko, co o bohaterze wiemy - być może ma on skłonności do popadania w różne skrajne emocje.
Zaimek to odmienna część mowy. Trudno przytoczyć jego definicję, bo zaimek - jak nazwa wskazuje - jest czymś, co podstawiamy "za imię", czyli używamy zamiast innego słowa, a konkretnie zamiast rzeczownika, przymiotnika, liczebnika i przysłówka. Czym jest zaimek i kiedy używamy go w zdaniu?
Strona bierna i czynna to konstrukcja składniowa, o której dzieci uczą się w klasie szóstej szkoły podstawowej. Przekształcanie strony czynnej w bierną i odwrotnie oraz tworzenie imiesłowów biernych to umiejętność, którą musi opanować każdy szóstoklasista.
Pewnie większość z nas ma podobne wspomnienia związane z nauką: zeszyty zapisane informacjami i powtórki na zasadzie prostej pamięciówki. Słowem: wkuwanie. Tymczasem wcale nie musi tak być! W dzisiejszych czasach mamy do wyboru ogrom narzędzi, które będą wspierały nasze dziecko w nauce, zachęcały do powtórek materiału, a jednocześnie zapewnią jemu (i nam!) doskonałą zabawę.

Materiał sponsorowany

Chwyt pisarski, czyli to w jaki sposób dziecko trzyma narzędzie pisarskie – kredkę, ołówek, długopis, zmienia się wraz z jego rozwojem. Istnieją jednak pewne warunki, które należy spełnić, by ostatecznie dziecko mogło osiągnąć najbardziej efektywny sposób trzymania długopisu.
Nowa podstawa programowa przygotowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza nowe ciekawe lektury do szkoły. Zobacz, co pojawi się w obowiązkowych lekturach w roku 2020/21 do przeczytania w klasie 7, a co w uzupełniających.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my