Pomoc w nauce

Mianem stolicy określamy główne miasto danego państwa lub okręgu. W stolicach swoją siedzibę mają główne organy administracji, jak rząd, parlament czy placówki dyplomatyczne innych krajów.
W matematyce często mamy do czynienia z pojęciami takimi jak liczby rzeczywiste, wymierne, niewymierne, naturalne i całkowite oraz pierwsze i złożone. Ale co to właściwie są za liczby, czym się od siebie różnią i jak je rozpoznać?
Orzeczenie imienne to jeden z typów orzeczenia, czyli tej części zdania, która w zdaniu występuje w formie osobowej i określa wykonywaną przez podmiot czynność lub też stan albo proces, któremu podlega ktoś lub coś. Orzeczenie imienne jest również zwane orzeczeniem złożonym.
Rzeczownik to część mowy nazywająca m.in. rzeczy, miejsca, osoby, organizmy, czynności, zjawiska i pojęcia. Rzeczownik w zdaniu pełni funkcję przede wszystkim podmiotu. Odmienia się przez przypadki i liczby, a występuje w rodzajach. Co jeszcze warto wiedzieć o rzeczowniku? Poznajmy go bliżej!
Odmiana przez przypadki to ważny element nauki gramatyki języka polskiego. Czym są przypadki? Jak brzmią ich pytania? Jak odmieniać przez przypadki? Sprawdź.
Opowiadanie jest najczęściej wybieraną formą przez uczniów. Wbrew pozorom napisanie opowiadania wcale nie należy do najłatwiejszych, są bowiem żelazne zasady, którymi trzeba się kierować podczas pisania. Jakie to zasady? I jakie formy można zamknąć w opowiadaniu? Sprawdźcie.
Bezokolicznik to nieodmienna i bezosobowa forma czasownika, która wbrew pozorom jest często stosowana w wypowiedziach. Łączy się bowiem np. z wyrażeniami w czasie przyszłym, ale i z innymi czasownikami (tzw. modalnymi) np. móc czy musieć. Dowiedz się więcej o bezokoliczniku.  
Partykuła to wyraz, z którego istnienia rzadko zdajemy sobie sprawę. Ma jednak ważne znaczenie, podkreślające nasze emocje w  czasie wypowiadania zdania. Zobacz, czym są partykuły, kiedy ich używamy i jak zapisujemy.  
Spójniki to części mowy, których zadaniem jest spojenie, czyli połączenie. Spójniki łącza wyrazy, np. rzeczowniki, ale również zdania. Ich podział na spójniki współrzędne i podrzędne zależy właśnie od tego, w jakim zdaniu występują. Zobacz, jaką role pełnią w języku polskim spójniki i jakie zasady interpunkcyjne ich dotyczą.
Potęgi budzą strach uczniów to jedne z tych poważnie wyglądających działań i zapisów, które obawy tych, którzy mają się z nimi zmierzyć. Potęgi i pierwiastki są jednymi z pierwszych takich zjawisk, na drodze ucznia szkoły podstawowej. Czy rzeczywiście potęgowanie jest takie trudne?
Ułamki dziesiętne, to kolejny po ułamkach zwykłych, sposób na przedstawiania części jakiejś całości. Są dużo częściej spotykane w życiu codziennym, więc bardzo ważne, żeby dzieciaki dobrze przyswoiły sobie wiedzę na ich temat.
Dopełnienie to część zdania, która określa orzeczenie, podobnie jak okolicznik. Dopełnienie różni się od niego, dlatego warto umieć odnajdywać dopełnienie w zdaniu. Na jakie pytania odpowiada dopełnienie i jakie są rodzaje dopełnienia?

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20