NOWY NUMER
Pomoc w nauce
W języku polskim funkcjonuje wiele części mowy. Wyjaśniamy, czym są części mowy i bierzemy pod lupę te z nich, od których zaczyna się naukę, czyli rzeczownik, przymiotnik i czasownik. Te podstawy koniecznie trzeba znać!
Oksymoron to figura retoryczna, którą tworzy się przez zestawienie słów o przeciwnym znaczeniu. Kiedy stosuje się oksymoron i jak go rozpoznać w tekście?
Od 1 września 2021 roku zmienia się kanon lektur w 7 klasie szkoły podstawowej. Zobacz, co w roku 2022/23 pojawi się w obowiązkowych lekturach klasa 7, a co w uzupełniających.
Alegoria to środek literacki, który oprócz znaczenia dosłownego ma również inny przekaz nazywany alegorycznym. Jak rozpoznać alegorię i jak jej używać?
Chcesz wytłumaczyć dziecku, czym są głoski - przykłady znajdziesz w artykule. Nauka głoskowania to bardzo ważny etap w nauce czytania. To nic innego jak ćwiczenie słuchu fonematycznego, to w końcu dzielenie wyrazów na głoski, czyli pojedyncze dźwięki, które dziecko jest w stanie usłyszeć. Dobrze, aby każdy rodzic uczący w domu dziecko głoskowania zdawał sobie z tego sprawę.
Środki stylistyczne to element języka, który spotykany jest zarówno w literaturze, a przede wszystkim w poezji, jak i na co dzień. Dlatego warto wiedzieć, czym są środki stylistyczne, jak je rozpoznać i w jaki sposób z nich korzystać, żeby nie popełnić błędu.
Rzeczownik to część mowy nazywająca m.in. rzeczy, miejsca, osoby, organizmy, czynności, zjawiska i pojęcia. Rzeczownik w zdaniu pełni funkcję przede wszystkim podmiotu. Odmienia się przez przypadki i liczby, a występuje w rodzajach. Co jeszcze warto wiedzieć o rzeczowniku? Poznajmy go bliżej!
Hiperbola to środek stylistyczny, który polega na wyolbrzymieniu cech danej osoby lub przedmiotu. Kiedy stosuje się hiperbolę i jakie są przykłady jej użycia?
„Opowieść wigilijna” Dickensa to słynny przykład literatury XIX wieku, wielokrotnie ekranizowanej i chętnie czytanej do dziś. Powieść powstała w 1843 roku i wpłynęła na zmianę postrzegania świąt w Anglii i na całym świecie. Przeczytaj streszczenie "Opowieści wigilijnej” i dowiedz się, o czym jest lektura klasy VII.
Parafraza to swobodna przeróbka tekstu lub czyjejś wypowiedzi, która je rozwija albo modyfikuje, nie zmieniając jednak jego wyjściowego znaczenia. To dokładne przeciwieństwo metafrazy, czyli dosłownego przełożenia dzieła słowo w słowo. Parafraza nie ma również nic wspólnego z podobnie brzmiącą peryfrazą.
"Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego to powieść, która ukazała się w 1897 roku. Utwór opowiada o polskiej młodzieży, która wychowuje się i dojrzewa w Polsce pod zaborami.
Lektury z gwiazdką, to inaczej lektury obowiązkowe, których znajomością należy się popisać na egzaminie maturalnym. Dawniej termin "lektura z gwiazdką" miał większy sens, ponieważ wśród kilkudziesięciu pozycji tylko kilka z nich charakteryzowało się tym specjalnym oznaczeniem. Obecnie lista lektur obowiązkowych do matury jest dużo dłuższa.
Więcej z działu Edukacja
Narzędzia
O tym się mówi