"Lalka" Bolesława Prusa, tom 2 - streszczenie lektury

2020-01-30 11:29

Drugi tom Lalki napisanej przez Bolesława Prusa nie ma zakończenia: dalszych losów Wokulskiego i Izabeli Łęckiej możemy się tylko domyślać. Przeczytaj streszczenie drugiego tomu Lalki.

Lalka
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Wokulski w Paryżu
  2. Próba samobójcza Wokulskiego
  3. "Lalka" tom 2 - streszczenie w wersji audio
  4. Wątek śmierci w "Lalce"

Akcja drugiego tomu Lalki rozpoczyna się w chwili, gdy Wokulski po rozmowie z Izabelą wyjeżdża do Paryża. Jego biznesem opiekuje się w tym czasie Rzecki, który udaje się do świeżo nabytej kamienicy, by poznać jej lokatorów.

Czytaj:

"Lalka" Bolesława Prusa - tom 1

Dżuma - streszczenie lektury

Wokulski w Paryżu

W Paryżu Wokulski zwiedza miasto, dużo rozmyśla i zdaje sobie sprawę, że Izabela  nie jest warta jego uczuć, i że nie on jest jej potrzebny, lecz jego pieniądze. Rozgoryczony, oddaje się uciechom. Zaczyna współpracować również z chemikiem, profesorem Geistem, autorem kilku wynalazków, w tym szkła o właściwościach metalu. Jednak dawne uczucia odżywają - gdy otrzymuje list od pani prezesowej, w którym znalazła się wzmianka o Izabeli, natychmiast postanawia wrócić do kraju.

Przybywa do posiadłości prezesowej w Zasławku, w którym po pewnym czasie zjawia się również Izabela. Wokulski nie wie, jak się wobec niej zachować: rezerwa miesza się z miłością, oziębłość- z szacunkiem. W trakcie jednej z wycieczek na grzyby odzyskuje nadzieję na zdobycie jej serca.

W międzyczasie jednak w Warszawie nad głową Wokulskiego gromadzą się czarne chmury. Baronowa Krzeszowska, która chce odkupić od Wokulskiego kamienicę, oczernia jego i Rzeckiego, rozpuszczając m.in. plotki o romansie Stanisława z panią Stawską. Gdy odkupuje w końcu dom, wprowadza tam swoje porządki.

Czytaj:

Makbet - streszczenie lektury

Boska Komedia - streszczenie lektury

Próba samobójcza Wokulskiego

Rzecki pragnie, by Wokulski ożenił się z panią Stawską. Jednak Izabela zalicza w końcu Wokulskiego jako jednego z kandydatów do swojej ręki, w dodatku na pierwszej pozycji. Wokulski jest szczęśliwy, choć coraz częściej zdaje sobie sprawę z faktu, że kokieteria Izabeli to tylko gra. Pewnego dnia wraz z Łęckim i Starskim wybiera się do Krakowa.

W pociągu Starski kokietuje Izabelę, ona flirtuje z nim. Rozmawiają po angielsku nie zdając sobie sprawy, że Wokulski wszystko rozumie. Nie mogąc dłużej znieść słów, które usłyszał, wysiada z pociągu w Skierniewicach i usiłuje popełnić samobójstwo – życie w ostatniej chwili ratuje mu kolejarz nazwiskiem Wysocki.

Po powrocie do stolicy Stanisław popada w depresję. Wycofuje się ze spółki, zajmuje się chemią. Czuje, że miłość do Izabeli mu przeszła. Choć rolę mediatora między nimi podejmuje się pełnić prezesowa, Wokulski odmawia i wyjeżdża do Moskwy.

"Lalka" tom 2 - streszczenie w wersji audio

Wątek śmierci w "Lalce"

Rzecki czuje się coraz słabszy. W międzyczasie umiera ojciec Izabeli – dostał apopleksji na wieść o tym, że Izabela lekceważyła zaloty marszałka i czas spędzała z pewnym młodym inżynierem. Dochodzą również wieści o Wokulskim: podobno kupił u górników dynamit, a następnie widziany był w lesie niedaleko Zasławia – majątku pani prezesowej.

Pierwszego października 1879 roku ujawniony zostaje jego testament, w którym prosi, by osoby obdarowane przyjęły od niego pieniądze jak od zmarłego. W międzyczasie z Zasławia przychodzi list z wiadomością, że Wokulski wysadził ruiny zamku – wszyscy sądzą, że Stanisław wysadził się wraz z nim. Rzecki umiera, a Izabela, zamierzając wstąpić do klasztoru, wyjeżdża za granicę.

Z jakiej szkolnej lektury pochodzi ten bohater?

Pytanie 1 z 10
Pani Andrzejowa Korczyńska:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza