"Lalka" Bolesława Prusa, tom 2 - streszczenie lektury

2020-01-30 11:29

Drugi tom Lalki napisanej przez Bolesława Prusa nie ma zakończenia: dalszych losów Wokulskiego i Izabeli Łęckiej możemy się tylko domyślać. Przeczytaj streszczenie drugiego tomu Lalki.

Lalka
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Wokulski w Paryżu
  2. Próba samobójcza Wokulskiego
  3. "Lalka" tom 2 - streszczenie w wersji audio
  4. Wątek śmierci w "Lalce"

Akcja drugiego tomu Lalki rozpoczyna się w chwili, gdy Wokulski po rozmowie z Izabelą wyjeżdża do Paryża. Jego biznesem opiekuje się w tym czasie Rzecki, który udaje się do świeżo nabytej kamienicy, by poznać jej lokatorów.

Czytaj:

"Lalka" Bolesława Prusa - tom 1

Dżuma - streszczenie lektury

Wokulski w Paryżu

W Paryżu Wokulski zwiedza miasto, dużo rozmyśla i zdaje sobie sprawę, że Izabela  nie jest warta jego uczuć, i że nie on jest jej potrzebny, lecz jego pieniądze. Rozgoryczony, oddaje się uciechom. Zaczyna współpracować również z chemikiem, profesorem Geistem, autorem kilku wynalazków, w tym szkła o właściwościach metalu. Jednak dawne uczucia odżywają - gdy otrzymuje list od pani prezesowej, w którym znalazła się wzmianka o Izabeli, natychmiast postanawia wrócić do kraju.

Przybywa do posiadłości prezesowej w Zasławku, w którym po pewnym czasie zjawia się również Izabela. Wokulski nie wie, jak się wobec niej zachować: rezerwa miesza się z miłością, oziębłość- z szacunkiem. W trakcie jednej z wycieczek na grzyby odzyskuje nadzieję na zdobycie jej serca.

W międzyczasie jednak w Warszawie nad głową Wokulskiego gromadzą się czarne chmury. Baronowa Krzeszowska, która chce odkupić od Wokulskiego kamienicę, oczernia jego i Rzeckiego, rozpuszczając m.in. plotki o romansie Stanisława z panią Stawską. Gdy odkupuje w końcu dom, wprowadza tam swoje porządki.

Czytaj:

Makbet - streszczenie lektury

Boska Komedia - streszczenie lektury

Próba samobójcza Wokulskiego

Rzecki pragnie, by Wokulski ożenił się z panią Stawską. Jednak Izabela zalicza w końcu Wokulskiego jako jednego z kandydatów do swojej ręki, w dodatku na pierwszej pozycji. Wokulski jest szczęśliwy, choć coraz częściej zdaje sobie sprawę z faktu, że kokieteria Izabeli to tylko gra. Pewnego dnia wraz z Łęckim i Starskim wybiera się do Krakowa.

W pociągu Starski kokietuje Izabelę, ona flirtuje z nim. Rozmawiają po angielsku nie zdając sobie sprawy, że Wokulski wszystko rozumie. Nie mogąc dłużej znieść słów, które usłyszał, wysiada z pociągu w Skierniewicach i usiłuje popełnić samobójstwo – życie w ostatniej chwili ratuje mu kolejarz nazwiskiem Wysocki.

Po powrocie do stolicy Stanisław popada w depresję. Wycofuje się ze spółki, zajmuje się chemią. Czuje, że miłość do Izabeli mu przeszła. Choć rolę mediatora między nimi podejmuje się pełnić prezesowa, Wokulski odmawia i wyjeżdża do Moskwy.

"Lalka" tom 2 - streszczenie w wersji audio

Wątek śmierci w "Lalce"

Rzecki czuje się coraz słabszy. W międzyczasie umiera ojciec Izabeli – dostał apopleksji na wieść o tym, że Izabela lekceważyła zaloty marszałka i czas spędzała z pewnym młodym inżynierem. Dochodzą również wieści o Wokulskim: podobno kupił u górników dynamit, a następnie widziany był w lesie niedaleko Zasławia – majątku pani prezesowej.

Pierwszego października 1879 roku ujawniony zostaje jego testament, w którym prosi, by osoby obdarowane przyjęły od niego pieniądze jak od zmarłego. W międzyczasie z Zasławia przychodzi list z wiadomością, że Wokulski wysadził ruiny zamku – wszyscy sądzą, że Stanisław wysadził się wraz z nim. Rzecki umiera, a Izabela, zamierzając wstąpić do klasztoru, wyjeżdża za granicę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza