Boska Komedia - streszczenie lektury

2020-01-30 11:15

"Boska Komedia" Dante Alighieri – lektura obowiązkowa dla uczniów szkół średnich. Arcydzieło włoskiej literatury, które ostrzega średniowieczne społeczeństwo przed konsekwencjami grzesznego życia. Przeczytaj albo posłuchaj streszczenia lektury.

Boska Komedia
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Autor "Boskiej Komedii"
  2. Geneza "Boskiej Komedii"
  3. Budowa "Boskiej Komedii"
  4. Treść "Boskiej Komedii" - Piekło
  5. Treść "Boskiej Komedii" - Raj

Autor "Boskiej Komedii"

Dante Alighieri to włoski poeta, filozof i polityk. Żył w latach 1265-1321. O jego życiu niewiele wiadomo. Urodził się we Florencji. Był zakochany w przedwcześnie zmarłej Beatrycze. "Boska Komedia" jest najbardziej znanym utworem Dantego.

Geneza "Boskiej Komedii"

Dante Alighieri rozpoczął pracę nad utworem ok. 1308 roku, a zakończył kilka tygodni przed swoją śmiercią w roku 1321. Swoim poematem Dante chciał oddać hołd ukochanej – zmarłej Beatrycze.

Czytaj:

Dżuma - streszczenie lektury

"Lalka" Bolesława Prusa - tom 1

"Lalka" Bolesława Prusa - tom 2

Budowa "Boskiej Komedii"

Boska komedia składa się z trzech ksiąg, a każdą z nich tworzy 33 pieśni, czyli łącznie 99 pieśni, a wraz z pieśnią wstępną – 100. Każda część pisana jest tercyną, czyli zwrotką 3 wersową. Można zauważyć, że najważniejszą liczbą utworu jest 3 i nie jest to przypadkowy zabieg. Liczba 3 jest symbolem Trójcy Świętej.

Treść "Boskiej Komedii" - Piekło

Dante, który jest zarówno narratorem jak i głównym bohaterem opisuje swoją wędrówkę przez zaświaty. Podróż rozpoczyna w piekle, które podzielone jest na 9 kręgów. Pierwszy krąg to przedpiekle. Tam znajdują się dobrzy ludzie, którzy nie zostali ochrzczeni. W przedpieklu nie odczuwają bólu fizycznego, ale nie są tez szczęśliwi bo nigdy nie ujrzą oblicza Boga i nie zostaną zbawieni.

W każdym kolejnym kręgu są grzesznicy podzieleni według popełnianych grzechów. Są ci co nie potrafili panować nad zmysłami, ci co nie znali umiaru w jedzeniu i piciu, są samobójcy, leniwi, skąpcy, rozrzutnicy i inni złoczyńcy. Na samym dole piekła przebywa największa bestia – Lucyfer – zdrajca Boga, a towarzyszą mu Judasz, Brutus i Kasjusz.

Czytaj:

Potop - streszczenie lektury

George Orwell, Rok 1984

Makbet - streszczenie lektury

Treść "Boskiej Komedii" - Raj

Po przejściu piekła Dante trafia do czyśćca, który jest górą – na jej wierzchołku znajduje się Raj. Dusze w czyśćcu ciężko pracują aby odkupić swoje grzechy. Mimo wszystko dusze są szczęśliwe bo nadal mają szansę trafić do raju i stanąć przed obliczem Boga.

Ostatnim etapem podróży Dantego jest Raj, po którym oprowadza go ukochana Beatrycze. Raj składa się z kilku nieb: niebo Księżyca, niebo Merkurego, niebo Wenus, niebo Słońca, niebo Marsa, niebo Jowisza, niebo Saturna, niebo gwiazd stałych, Premium Mobile i Empireum. Empireum jest ostatecznym celem wędrówki – to miejsce, w którym ogląda się oblicze Boga.

Te lektury znają wszyscy. A czy znasz ich autorów?

Pytanie 1 z 10
Kto jest autorem książki "Boska komedia"?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza