Makbet - streszczenie lektury

2020-01-30 11:10

"Makbet" William Szekspir – lektura obowiązkowa dla uczniów szkół średnich. "Makbet" jest dramatem, który opowiada o upadku moralnym wodza królewskiej armii, o zdradzie przyjaciół i żądzy władzy. Przeczytaj albo posłuchaj streszczenia lektury.

Makbet
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Geneza powstania Makbeta
  2. Budowa Makbeta
  3. Streszczenie Makbeta

Geneza powstania Makbeta

Szekspir pisząc Makbeta inspirował się kronikami Rafała Holinsheda. Z jednej strony bohaterowie i wydarzenia opisane przez Szekspira wzorowane są prawdziwymi postaciami oraz wydarzeniami jednak dokonane w dramacie zmiany sprawiają, że Makbet nie jest dramatem historycznym. Powstanie dramatu datuje się na rok 1606.

Budowa Makbeta

Szekspir w Makbecie zrywa zasadę trzech jedności. Wydarzenia dzieją się w różnych miejscach i czasie oraz poruszone jest kilka wątków. Dramat zbudowany jest z 5 aktów, podzielonych na sceny. W Makbecie, Szekspir zrezygnował z chóru, który w tragedii antycznej pełnił bardzo ważną rolę – komentował oraz narzucał widowni punkt widzenia. Kolejną charakterystyczną cechą dramatu Szekspirowskiego był brak ograniczenia liczby aktorów na scenie. Ponadto w Makbecie występowały istoty pozaziemskie, np. duchy, co również w tragediach było niedopuszczalne. Szekspir zerwał też z zasadą decorum, czyli wzniosłego tonu dramatu.

Czytaj:

Boska Komedia - streszczenie lektury

Dżuma - streszczenie lektury

Potop - streszczenie lektury

Streszczenie Makbeta

Tytułowy Makbet odznacza się niezwykłym bohaterstwem podczas bitwy pod Forres. Powracający z bitwy Makbet wraz ze swoim przyjacielem Bankiem spotykają trzy wiedźmy, które przepowiadają im przyszłość. Makbet dowiaduje się, że otrzyma tytuł tana Kawdoru a nawet obejmie tron Szkocji. Natomiast Bank dowiaduje się, że spłodzi królów, mimo że sam nie jest królem.

Przepowiednia sprawia, że Makbet zaczyna dążyć do zajęcia tronu. Wraz z żoną – Lady Makbet postanawiają zabić króla Dunkana, który zapowiada im wizytę. W noc królewskich odwiedzin małżonkowie mordują króla zrzucając winę na służbę. Synowie Króla uciekają z kraju, a Makbet, który jest krewnym Dunkana obejmuje tron. Niestety w celu zatarcia śladów morderstwa musi popełniać kolejne zbrodnie. Jego ofiarą pada Bank, dawny przyjaciel Makbeta.

Czytaj:

"Lalka" Bolesława Prusa - tom 1

"Lalka" Bolesława Prusa - tom 2

George Orwell, Rok 1984

Makbet staje się prawdziwym tyranem, jego rządy są bardzo krwawe. Lady Makbet traci zmysły, a jej małżonek po raz kolejny odwiedza czarownice, które mówią mu, ze jest bezpieczny dopóki las birnamski nie powstanie i nie dojdzie do zamku. Sam Makbet nie zginie z ręki człowieka, który zrodził się z łona kobiety. Te słowa dają Królowi pewność, że nikt mu nie zagraża.

Malkolm – syn zamordowanego Dunkana wraz z Makdufem – szkockim lordem domyślili się, że za morderstwem Dunkana stoi Makbet i postanawiają się zemścić. Wraz z oddziałami angielskich żołnierzy udają się na zamek Króla. Każdy żołnierz niesie nad sobą gałąź z lasu birnamskiego i idzie w stronę zamku. Makbet dostrzega, że las birnamski się zbliża, czyli przepowiednie czarownic zaczynają się spełniać. Na przeciwko Makbeta staje Makduf, który oznajmia pewnemu siebie Makbetowi, że zrodził się poprzez cesarskie cięcie. Makduf zabija Króla. Tym samym spełnia się kolejna przepowiednia czarownic,a na szkockim tronie zasiada Malkolm – syn Dunkana.

Z jakiej szkolnej lektury pochodzi ten bohater?

Pytanie 1 z 10
Pani Andrzejowa Korczyńska:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza