Ile waży Ziemia? Sprawdź, dlaczego masa Ziemi się zmienia

2023-06-01 12:24

Masa Ziemi nie jest wartością stałą, ale każdego roku się zmniejsza. Jak szacują naukowcy, nawet o 50 tysięcy ton! Ile wynosi masa Ziemi i jak ją obliczyć? Wbrew pozorom, nie jest to takie trudne.

Masa Ziemi
Autor: Getty Images Masę Ziemi można policzyć na podstawie prawa Newtona.

Masa Ziemi to jednostka stosowana w astronomii. Używa się jej do określenia mas planet. Masa Ziemi to też waga naszej planety. Ile waży Ziemia? Okazuje się, że ustalenie prawidłowej masy nie jest szczególnie trudne. Pomaga w tym prawo Newtona.

Spis treści

  1. Ile waży Ziemia?
  2. Jak obliczyć masę Ziemi?
  3. Wzór na masę Ziemi
  4. Czy masa Ziemi jest stała?

Ile waży Ziemia?

Ziemia waży 5,972E24 kg, a jej masa obliczana jest na podstawie prawa grawitacji Newtona.

Jak obliczyć masę Ziemi?

Jak mówi prawo powszechnego ciążenia, każdy obiekt we wszechświecie przyciąga inny obiekt z siłą proporcjonalną do iloczynu ich mas. Jeśli więc chcemy obliczyć masę Ziemi, powinniśmy określić wielkość przyciągania. 

Wzór na masę Ziemi

Następnie możesz użyć równania: K = G (M1 * M2 / R 2 ).

F to siła grawitacji między nimi;G – stała = +6,67259 x 10 -11 m З / kg 2 . -M1 i M2 przeciągają masу;R to odległość między nimi.

Czy masa Ziemi jest stała?

Masa Ziemi jednak nie jest wartością stałą. Mimo że co roku na powierzchni planety osiadają kosmiczne śmieci (pył, meteoryty). Ziemia traci około 200-300 ton dziennie dwóch pierwiastków: wodoru i helu. I choć te liczbą robią na nas duże wrażenie, to zmiana ta nie ma większego znaczenia w ogólnej masie planety.

Czytaj: Co to jest prawo Ohma? Definicja i wzór