Jak napisać ogłoszenie?

2020-03-17 13:21

Ogłoszenie to krótka forma pisemna, za której pomocą podajemy do wiadomości publicznej jakąś informację. Wiedza o tym, jak napisać ogłoszenie, potrzebna jest już uczniom trzeciej klasy podstawowej. 

Jak napisać ogłoszenie?
Autor: Getty images

Jeśli chcesz nauczyć dziecko, jak napisać ogłoszenie, pamiętaj, że napisanie dobrego i skutecznego ogłoszenia wbrew pozorom wcale nie jest łatwe. Bo choć pisaniem ogłoszeń rządzą pewne zasady, jego treść za każdym razem trzeba dopasować do sytuacji, a także do grona odbiorców, do jakich ma trafić. 

Spis treści:

 1. Jak napisać ogłoszenie?
 2. Kiedy piszemy ogłoszenie?
 3. Zasady pisania ogłoszenia
 4. Przykłady ogłoszeń

Jak napisać ogłoszenie?

Napisanie ogłoszenia jest jednym z zadań pojawiających się na egzaminach w szkole podstawowej, m.in. na egzaminie ósmoklasisty. Dlatego każdy uczeń powinien potrafić samodzielnie napisać proste i zwięzłe ogłoszenie.

Czytaj: Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego - zakres materiału

Egzamin ósmoklasisty z matematyki - zakres materiału

Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego - zakres materiału

Kiedy piszemy ogłoszenie?

Ogłoszenie można napisać z różnych powodów. Piszemy je gdy:

 • chcemy coś kupić
 • sprzedać
 • czegoś szukamy (np. zgubionego plecaka, dokumentów, psa)
 • informujemy o tym, że wkrótce ma się odbyć jakieś wydarzenie (np. koncert)
 • zawiadamiamy sąsiadów, że planujemy remont i przez jakiś czas w mieszkaniu może być hałas.

Czytaj: Jak napisać wypracowanie?

Jak napisać zaproszenie?

Pisownia nie z różnymi częściami mowy - dyktando

Dyktando - klasa 4

Zasady pisania ogłoszenia

By ogłoszenie było skuteczne i dotarło do jak największej liczby odbiorców, i by zwrócili oni na nie uwagę, należy pisać je wedle pewnych zasad.

 • Ogłoszenie powinno mieć wyraźny nagłówek: OGŁOSZENIE umieszczony na środku. 
 • Ogłoszenie musi być napisane zrozumiale – zanim zaczniesz pisać, zastanów się, do kogo je kierujesz i co chcesz w nim przekazać.
 • Ogłoszenie musi być zwięzłe, treściwe i na temat. Musi zawierać wszystkie niezbędne dane – np. pisząc o organizacji koncertu trzeba podać datę, godzinę i miejsce wydarzenia, informacje o organizatorze, a także ceny biletów, czy strój, w jakim należy przyjść, natomiast informując o znalezieniu psa, należy podać datę (wraz z przybliżoną godziną) znalezienia, miejsce, a także dokładnie opisać zwierzę lub, jeśli to możliwe, do treści ogłoszenia wkleić zdjęcie zwierzęcia. Jeśli chcemy coś sprzedać, oprócz opisu produktu (i ewentualnie jego zdjęcia) warto podać również cenę, jeśli chcemy coś kupić, warto dokładnie opisać swoje oczekiwania względem poszukiwanego przedmiotu. Gdy zaś dotyczy zgubienia jakiegoś przedmiotu, należy nie tylko szczegółowo opisać zgubę, ale również podać przybliżoną lokalizację miejsca, w którym zaginęła. 
 • W niektórych ogłoszeniach trzeba dodatkowo podać dane kontaktowe – tak jest np. w przypadku ogłoszeń o znalezieniu lub zgubieniu czegoś, a także w ogłoszeniach typu „szukam pracy” czy „dam pracę” – wystarczy numer telefonu, adres email, ewentualnie imię i nazwisko, a w przypadku firmy jej nazwa. 
 • Ogłoszenie musi być widoczne i czytelne – jego treść należy więc zapisywać podobnie, jak pisze się zdania (nigdy wielkimi literami, bo takie teksty źle się czyta), a pomiędzy linijkami tekstu muszą być zachowane odpowiednie odstępy.
 • Ogłoszenie musi być estetyczne i napisane bez błędów. Ważne informacje, np. cenę, lokalizację, datę można wyróżnić inną czcionką, podkreśleniem lub kolorem.

Czytaj: Rzeczownik: co to za część mowy?

Czasownik: co to za część mowy? Rodzaje, odmiana, ćwiczenia

Przymiotnik: co to za część mowy?

Sprawdź, jak pomóc dziecku w nauce - WIDEO

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Przykłady ogłoszeń

Poniżej znajdziesz kilka przykładowych ogłoszeń.

1. OGŁOSZENIE19 września w godzinach porannych w autobusie linii 525 znaleziono kolorowy plecak na kółkach, w którym były podręczniki dla klasy trzeciej szkoły podstawowej, a także różowy worek z zielonymi tenisówkami. Zguba została przekazana kierowcy i będzie do odbioru w Zajezdni Autobusowej przy ulicy Transportowej 20.

2. OGŁOSZENIEZaginął piesDnia 1 marca 2018 roku około godziny 12 na Polach Mokotowskich w Warszawie urwał się ze smyczy i uciekł pies rasy labrador. Prawdopodobnie pobiegł za ciemnobrązową suczką w stronę ul. Żwirki i Wigury. Pies jest młody, wesoły, ufny i przyjazny w stosunku do ludzi i do innych psów. W chwili zaginięcia miał na sobie obrożę przeciwkleszczową i czerwone szelki z adresatką. Znak charakterystyczny: na grzbiecie ma wygoloną sierść i bliznę po operacji. Znalazcę proszę o kontakt pod numerem telefonu 555 555 555. Czeka nagroda!

3. OGŁOSZENIE Znaleziono klucze11 kwietnia w sklepie spożywczym przy ulicy Gastronomicznej 5 znaleziono pęk kluczy przypiętych do czerwonego breloczka. W celu umówienia odbioru proszę o kontakt pod numerem telefonu 123 456 789

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza