Jak napisać podanie? Zobacz wzory podań i wykorzystaj je

2023-04-25 14:08

Umiejętność pisania podań, z którą uczniowie mierzą się na różnych etapach edukacji jest bardzo przydatna w życiu. Jak napisać podanie? I jakich błędów nie wolno popełnić w czasie pisania podania?

Jak napisać podanie?
Autor: Getty images Jak napisać podanie?

Spis treści

  1. Co to jest podanie?
  2. Jak powinno wyglądać podanie?
  3. Jakich błędów unikać?

Jak napisać podanie? Warto to wiedzieć, ponieważ istnieje bardzo duża szansa, że jeszcze przed końcem swojej edukacji, młody człowiek będzie musiał napisać pierwsze w swoim życiu podanie, np.: o przyjęcie na staż albo do szkoły. Dlatego warto nauczyć się poprawnie pisać podanie, nawet jeśli szansa wystąpienia tej formy wypowiedzi na egzaminach końcowych jest nieduża.

Co to jest podanie?

Podanie to pismo urzędowe, w którym zwracamy się z prośbą do jakiejś osoby, organizacji lub instytucji (np. o przyjęcie do szkoły czy wyrobienie legitymacji szkolnej). Takie teksty wymagają od autora zadbania o odpowiednią formę zarówno, jeśli chodzi o aspekt estetyczny (nie piszemy podań na kartce wydartej z zeszytu), jak i o stałą formę niektórych jego elementów – po pierwsze konieczne jest ich zawarcie w podaniu, po drugie muszą one zostać umieszczone w konkretnych miejscach na stronie.

Jak powinno wyglądać podanie?

Najwyżej na kartce (w prawym rogu) powinna znaleźć się data i miejscowość, z której piszemy podanie, np.: Warszawa, 28.02.2021.

Następnie musimy zawrzeć nasze dane. Powinny być umieszczone poniżej daty, ale po lewej stronie kartki.

Jan Kowalski, ul. Długa 821 m. 100-000, Warszawa

Pod twoimi danymi, ale po prawej stronie kartki, należy zamieścić dane adresata, czyli osoby czy instytucji, do której będziemy się zwracać w podaniu.

JM Jan Nowak, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego

Podanie powinno posiadać tytuł, który należy umieścić poniżej danych adresata na środku strony. Tytuł może brzmieć po prostu: Podanie, ale możemy go również doprecyzować, w zależności od sprawy, w której piszemy np.: Podanie o stypendium rektora

Następnie przechodzimy do właściwej treści podania. Powinno być proste i zwięzłe, ale nie wolno nam pominąć koniecznych form grzecznościowych. Zacznijmy np. od „Zwracam się z prośbą o…” albo „Proszę o…”. Np.:

Proszę o zgodę na przełożenie terminu złożenia pracy zaliczeniowej, której planowany termin oddania przypadał na 21.11.2022.

Jeśli wymaga tego sytuacja, możemy dodać uzasadnienie, poprzedzając je słowami: „Swoją prośbę motywuję…”, np.:

Swoją prośbę uzasadniam długą chorobą, w czasie której nie mogłem wywiązać się ze zleconego mi zadania.

Na koniec, w ramach zakończenia umieszczamy prośbę o pozytywne rozpatrzenie prośby, zwrot grzecznościowy i podpis. Np.:

Uprzejmie proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego podania.

Z wyrazami szacunku Jan Kowalski

Jak widać, podanie nie jest skomplikowanym tekstem i łatwo je napisać. Niestety w tak krótkich formach wypowiedzi, każdy błąd może się rzucać w oczy. Dlatego ważne jest, żeby upewnić się, że nie popełniliśmy żadnego błędu gramatycznego, ortograficznego czy nawet literówki (zwłaszcza w nazwie instytucji lub nazwisku osoby, do której kierujemy nasze podanie).

Jakich błędów unikać?

W piśmie urzędowym nie mogą znaleźć się żadne błędy ortograficzne ani stylistyczne. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dobrze napisaliśmy dokument, dajmy go komuś do przeczytania lub dokładnie sprawdźmy wszystkie wyrazy w słowniku. 

Warto również zadbać o zrozumiały i prosty język. Powinien on być formalny, ale warto klarownie wyrażać myśli, by mieć pewność, że nasze podanie zostanie dobrze zrozumiane. 

Warto również dokładnie sprawdzić do kogo powinniśmy zaadresować pismo, a wszystkie zwroty grzecznościowe pisać poprawnie wielką literą.

Oto wzór podania o przyjęcie do szkoły:

podanie
Autor: redakcja Wzór podania

Czytaj również: Jak napisać rozprawkę? Konstrukcja i zwroty stosowane w rozprawce

Opis przeżyć wewnętrznych bohatera - jak napisać?

Jak napisać list? To zadanie dla dzieci z klas 1-3. Zobacz, jak napisać poprawnie list

M jak mama: Mapa myśli - doskonała pomoc w nauce
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza