Szewcy Stanisława Witkiewicza -streszczenie lektury

2020-03-02 8:47
Szewcy Stanisława Witkiewicza -streszczenie lektury
Autor: Getty images

Szewcy Stanisława Witkiewicza uznawani są przez krytyków za najlepszy dramat tego autora. To sztuka o tematyce politycznej, który nawiązuje do wielu polskich dzieł narodowych, jak Wesele czy Promrthidion. Posłuchaj streszczenia lektury.

Szewcy Stanisława Witkiewicza to sztuka, w której autor polemizuje z Norwidem, Krasickim i Wyspiańskim, który przedstawia czarną wizję polskiego społeczeństwa. Tematyka dramatu kręci się wokół rewolucji i przewrotów, w których każdy prowadzi do większej katastrofy. Kolejnych rewolucji dokonują tu bohaterowie dramatu - szewcy, organizacja bojówkowa, a w końcu zwolennicy totalitaryzmu.

Szewcy to również przykład Czystej Formy - teorii sztuki i teatru, wymyślonej przez Witkacego, która miała być odpowiedzią na upadek świata, społeczeństwa i dotychczasowych idei. Posłuchaj streszczenia lektury. 

Posłuchaj również streszczenia: Sklepów cynamonowych Schulza

Antygony w Nowym Jorku

Podróży z Herodotem Kapuścińskiego

Stanisław Ignacy Witkiewicz - Szewcy - streszczenie lektury - posłuchaj podcastu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Lektury szkolne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE