Antygona w Nowym Jorku Janusza Głowackiego - streszczenie lektury

2020-03-02 9:42
Antygona w Nowym Jorku Janusza Głowackiego - streszczenie lektury
Autor: Getty images

Antygona w Nowym Jorku Janusza Głowackiego to sztuka nawiązująca bezpośrednio do antycznej Antygony Sofoklesa. Podobnie, jak antyczna bohaterka walczyła o godny pochówek swego brata, tak bohaterowie tragifarsy Głowackiego walczą o pogrzebanie swego bezdomnego przyjaciela. Posłuchaj streszczenia lektury.

Antygona w Nowym Jorku Janusza Głowackiego to sztuka napisana w 1992 roku. Autor nawiązując do tekstu Antygony Sofoklesa, opisuje starania trójki bezdomnych przyjaciół, którzy chcą pochować swego zmarłego kolegę. Tak jak u Sofoklesa prawo ludzkie walczyło o pierwszeństwo z prawem boskim, tak i tutaj zarządzenie burmistrza kłóci się z ludzka przyzwoitością.  

Antygona w Nowym Jorku różni się jednak od swego pierwowzoru - zamiast rodu królewskiego występują bezdomni, którzy opowiadając swoje historie mówią o niespełnionych marzeniach o lepszym życiu na emigracji, które zamieniły się w upadek. Posłuchaj streszczenia lektury.

Posłuchaj również:  streszczenia Ferdydurke Gombrowicza

Streszczenia Procesu Franza Kafki

Streszczenia Miejsca Stasiuka

Janusz Głowacki - Antygona w Nowym Jorku - streszczenie lektury - posłuchaj podcastu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Lektury szkolne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE