Antygona w Nowym Jorku Janusza Głowackiego - streszczenie lektury

2020-03-02 9:42
Antygona w Nowym Jorku Janusza Głowackiego - streszczenie lektury
Autor: Getty images

Antygona w Nowym Jorku Janusza Głowackiego to sztuka nawiązująca bezpośrednio do antycznej Antygony Sofoklesa. Podobnie, jak antyczna bohaterka walczyła o godny pochówek swego brata, tak bohaterowie tragifarsy Głowackiego walczą o pogrzebanie swego bezdomnego przyjaciela. Posłuchaj streszczenia lektury.

Antygona w Nowym Jorku Janusza Głowackiego to sztuka napisana w 1992 roku. Autor nawiązując do tekstu Antygony Sofoklesa, opisuje starania trójki bezdomnych przyjaciół, którzy chcą pochować swego zmarłego kolegę. Tak jak u Sofoklesa prawo ludzkie walczyło o pierwszeństwo z prawem boskim, tak i tutaj zarządzenie burmistrza kłóci się z ludzka przyzwoitością.  

Antygona w Nowym Jorku różni się jednak od swego pierwowzoru - zamiast rodu królewskiego występują bezdomni, którzy opowiadając swoje historie mówią o niespełnionych marzeniach o lepszym życiu na emigracji, które zamieniły się w upadek. Posłuchaj streszczenia lektury.

Posłuchaj również:  streszczenia Ferdydurke Gombrowicza

Streszczenia Procesu Franza Kafki

Streszczenia Miejsca Stasiuka

Janusz Głowacki - Antygona w Nowym Jorku - streszczenie lektury - posłuchaj podcastu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Lektury szkolne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE