Ta zagadka to prawdziwe wyzwanie. Wygra ten, co otrzyma największą liczbę

2024-02-28 13:51

Na tiktokowym profilu @alemozgi, która łączy pasjonatów matematyki i informatyki pojawiło się nie lada wyzwanie. Niby proste zadanie, sprawiło spory kłopot internautom. Tylko dwóch z nich je wykonało. Dasz radę ich pokonać?

Ta zagadka matematyczna to prawdziwe wyzwanie. Wygra ten, co otrzyma największą liczbę
Autor: Getty images/ TokTok @alemozgi Ta zagadka matematyczna to prawdziwe wyzwanie. Wygra ten, co otrzyma największą liczbę

To jedno z tych zadań, które może mieć kilka wyników. Liczy się jednak ten najwyższy.

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Zadanie „Znajdź największą liczbę” to wyzwanie dla najlepszych

„Jaką największą liczbę o sumie cyfr 12 można utworzyć, korzystając wyłącznie z cyfr 0, 1, 2, 3, 3, 4, 4, 5, 5” – brzmi polecenie. Choć przy pierwszym jego czytaniu mamy mętlik w głowie. Gdy uporządkujemy sobie na spokojnie pojęcia „cyfra” i „liczba”, zacznie nam się przejaśniać. Niemniej jednak jak podkreśla twórca tej zagadki, by ją rozwiązać potrzebne będą „pomysłowość i precyzja”.

By nieco ułatwić internautom to zadanie, w filmiku padają dwie bardzo ważne wskazówki.

„Aby zbudować największą możliwą liczbę o sumie cyfr 12 z dostępnych cyfr wystarczy, że będziemy trzymali się tych dwóch prostych reguł. Po pierwsze chcemy użyć, jak najwięcej cyfr, a co za tym idzie, te cyfry muszą być możliwie małe. Po drugie cyfry musimy ułożyć od największej do najmniejszej” – słyszymy na nagraniu.

Zadanie rozwiązało tylko dwóch śmiałków

Po liczbach komentarzy widać, że zadanie okazało się ogromnym wyzwaniem. Tylko dwóm śmiałkom udało się je rozwiązać. Pierwszy z obserwatorów zbudował liczbę 54210, a drugi 69420. Czy wam uda się pokonać ich wynik i zbudować jeszcze większą liczbę?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza