Wesele Stanisława Wyspiańskiego - streszczenie lektury

2020-02-29 14:22

Wesele Stanisława Wyspiańskiego to dramat typowy dla epoki Młodej Polski. Wesele bogatego i wykształconego poety z wiejską dziewczyną stanowi okazje do rozważań autora nad Polską i walką o jej niepodległość. Posłuchaj streszczenia lektury.

Wesele Wyspiańskiego
Autor: Getty images

Wesele Stanisława Wyspiańskiego opowiada o zaślubinach poety Lucjana Rydla z chłopką – Jadwigą Mikołajczykówną - nie była to fikcja literacka Wyspiańskiego, takie wydarzenie w kręgach Wyspiańskiego rzeczywiście miało miejsce.

Zestawienie gości weselnych pochodzących z obu warstw społecznych jest okazją do rozważań na temat pogodzenia się w imię wspólnej walki za ojczyznę.

Wesele to dramat pełen typowych dla tej epoki symboli i metafor. Prócz chłopów i krakowskiej inteligencji na wesele przybywają postaci fantastyczne, jak Stańczyk czy Wernyhora. Posłuchaj streszczenia lektury.

Posłuchaj również streszczenia: Sklepów cynamonowych Schulza

streszczenia Szewców Witkiewicza

Chłopów Reymonta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza