Wesele Stanisława Wyspiańskiego - streszczenie lektury

2020-02-29 14:22

Wesele Stanisława Wyspiańskiego to dramat typowy dla epoki Młodej Polski. Wesele bogatego i wykształconego poety z wiejską dziewczyną stanowi okazje do rozważań autora nad Polską i walką o jej niepodległość. Posłuchaj streszczenia lektury.

Wesele Wyspiańskiego
Autor: Getty images

Wesele Stanisława Wyspiańskiego opowiada o zaślubinach poety Lucjana Rydla z chłopką – Jadwigą Mikołajczykówną - nie była to fikcja literacka Wyspiańskiego, takie wydarzenie w kręgach Wyspiańskiego rzeczywiście miało miejsce.

Zestawienie gości weselnych pochodzących z obu warstw społecznych jest okazją do rozważań na temat pogodzenia się w imię wspólnej walki za ojczyznę.

Wesele to dramat pełen typowych dla tej epoki symboli i metafor. Prócz chłopów i krakowskiej inteligencji na wesele przybywają postaci fantastyczne, jak Stańczyk czy Wernyhora. Posłuchaj streszczenia lektury.

Posłuchaj również streszczenia: Sklepów cynamonowych Schulza

streszczenia Szewców Witkiewicza

Chłopów Reymonta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza