Wyprawka szkolna do 6 klasy to nie tylko niezbędne artykuły szkolne. Zakupy do szkoły mogą wiązać się również z poszukiwaniem stroju na WF czy nowych butów na zmianę. Lista przyborów szkolnych do 6 klasy zawiera nie tylko konkretne rzeczy, które warto kupić, to również dokładna liczba zeszytów, która przyda się na początek roku szkolnego.
Spis treści
- Wyprawka do 6 klasy. Rzeczy, które są potrzebne do szóstej klasy
- Lista przyborów szkolnych do 6 klasy szkoły podstawowej
- Ile zeszytów do 6 klasy kupić? Jakie zeszyty są potrzebne dziecku?
- Jaki plecak do 6 klasy?
- Jaki piórnik do 6 klasy?
- Wyprawka szkolna dla 6-klasisty. Pełna lista zakupów do 6 klasy
- Pieniądze na wyprawkę szkolną - 300 plus, ale nie tylko
Wyprawka do 6 klasy. Rzeczy, które są potrzebne do szóstej klasy
W wyprawce szkolnej do 6 klasy nie powinno zabraknąć podstawowych artykułów, takich jak plecak, piórnik oraz strój sportowy. Ponadto niezbędne będą również różne przybory szkolne i zeszyty.
Zanim pójdziecie na zakupy, sprawdźcie, co już macie w domu. Może się okazać, że część rzeczy z poprzedniego roku szkolnego spokojnie można wykorzystać (i nie chodzi tu wyłącznie o plecak, którego przecież nie musimy kupować co roku).
Pełna wyprawka dla szóstoklasisty powinna obejmować:
- zeszyty,
- podręczniki,
- plecak,
- piórnik,
- przybory szkolne,
- przybory papiernicze,
- strój gimnastyczny,
- worek na obuwie,
- obuwie na zmianę.
Dużą pomocą dla rodziców jest fakt, że większość podręczników (oraz ćwiczeń) jest finansowana z budżetu państwa. W przypadku uczniów klasy 6 nie jest inaczej. Tak jak w poprzednich latach, na początku roku szkolnego wypożyczą ze szkolnej biblioteki zestaw potrzebnych im podręczników.
Lista przyborów szkolnych do 6 klasy szkoły podstawowej
Wyprawka szkolna do 6 klasy to również lista przyborów szkolnych. To nie tylko rzeczy, które uczeń włoży do piórnika, ale i materiały przydatne np. na lekcjach techniki. Niektórzy kupują wszystko na początku roku szkolnego i akcesoria spokojnie czekają na swoją kolej, inni nie robią zakupów na zapas - kupują daną rzecz dopiero wtedy, gdy nauczyciel o nią poprosi.
Na liście przyborów szkolnych do 6 klasy możemy znaleźć:
- 2 długopisy z czarnym lub niebieskim wkładem/pióro z nabojami,
- 2 ołówki HB,
- ołówki na technikę - H, 2H, 2B
- gumkę do ścierania,
- temperówkę,
- linijki różnej długości,
- ekierki różnej wielkości,
- kątomierz,
- cyrkiel,
- kolorowe cienkopisy,
- flamastry do zaznaczania,
- nożyczki,
- kredki,
- klej w sztyfcie,
- klej typu Wikol,
- pastele,
- czarny tusz kreślarski,
- farby,
- pędzle różnej grubości,
- teczkę A4 i A3,
- blok techniczny,
- 2 bloki rysunkowe.
Ile zeszytów do 6 klasy kupić? Jakie zeszyty są potrzebne dziecku?
Kompletując wyprawkę szkolną do 6 klasy, istotną kwestią jest rodzaj i liczba zeszytów. Dużym ułatwieniem może być sprawdzenie, jakie przedmioty obowiązują w 6 klasie.
A tych uczeń 6 klasy może mieć ponad 12. W końcu to również te nieobowiązkowe, z których rodzic niekoniecznie musi młodego człowieka wypisać.
Przedmioty w 6 klasie to:
- język polski,
- język obcy nowożytny,
- muzyka,
- plastyka,
- historia,
- geografia,
- biologia,
- matematyka,
- informatyka,
- technika,
- wychowanie fizyczne,
- godzina wychowawcza.
Do tego przedmioty nieobowiązkowe: religia, etyka, edukacja zdrowotna.
Na większość przedmiotów niezbędne będą nowe zeszyty. Dobrym wyborem są te w miękkiej oprawie, które - nie ukrywajmy - są po prostu lżejsze. Warto też zdecydować się na zeszyty 60-kartkowe w formacie A5.
Zestaw zeszytów do klasy 6 powinien zawierać:
- 2-3 zeszyty w linie w formacie A5 60-kartkowe,
- 8-9 zeszytów w kratkę w formacie A5 60-kartkowe,
- 1 zeszyt w pięciolinię.
Niektórzy uczniowie wolą pisać w zeszytach o większym formacie (ale i nauczyciele często to zalecają), a do niektórych przedmiotów mogą przydać się i cieńsze zeszyty - warto i to wziąć pod uwagę podczas zakupów.

Jaki plecak do 6 klasy?
Plecak do 6 klasy powinien być pojemny, lekki i wygodny. Powinien mieć regulowane szelki, oddychający i wytrzymały materiał. Komfortowe dla kręgosłupa są także usztywniane plecy i dno plecaka. Przy wyborze plecaka szkolnego dobrze jest także pamiętać o odblaskach. Dzięki temu dziecko będzie dobrze widoczne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy wcześnie robi się ciemno. Nie muszą to być zwykłe odblaski, na sklepowych półkach nie brakuje breloczków, które będą również ciekawą ozdobą.
Pamiętajmy, że nastolatkowi może nie podobać się tradycyjny tornister, od wygody bardziej liczy się wygląd. Uszanujmy jego decyzję, ale też wytłumaczmy, jak może wpływać na jego zdrowie np. noszenie plecaka na jednym ramieniu czy maksymalne wydłużenie szelek.
Jaki piórnik do 6 klasy?
Nastolatkowie częściej wybierają piórniki-saszetki. Zajmują mniej miejsca w plecaku i znacznie szybciej można do nich wrzucić niezbędne rzeczy. Z drugiej strony - znalezienie konkretnego ołówka może zając więcej czasu, ale coś za coś.
Piórniki saszetki są dostępne w różnej kolorystyce, w różnych wzorach. Dzięki temu każdy uczeń klasy 6 znajdzie coś dla siebie. Przy wyborze piórnika do 6 klasy warto kierować się jednak nie tylko wyglądem, ale również wielkością. Te mniejsze mogą nie być w stanie pomieścić wszystkich niezbędnych przyborów szkolnych. Rozwiązaniem może być posiadanie dwóch piórników - tego „głównego”, który zawsze się przyda i „dodatkowego”, w którym znajdzie się np. klej czy flamastry.
Wyprawka szkolna dla 6-klasisty. Pełna lista zakupów do 6 klasy
Jeśli przygotujemy sobie listę przyborów szkolnych do 6 klasy, będziemy miały pewność, że o niczym nie zapomnimy. Co więcej, gotowa lista z wyprawką szkolną umożliwi zakup tylko niezbędnych rzeczy. Lista pozwala również na odhaczanie artykułów szkolnych, które już mamy. Z pełną listą wyprawki szkolnej do 6 klasy znacznie łatwiej jest też porównać ceny w różnych sklepach.
Przygotowując wyprawkę szkolną dla 6-klasisty, nie róbmy tego na ostatnią chwilę. Lepiej zacząć wcześniej - dwa tygodnie, maksymalnie tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego to najwyższy czas na zakupy. Jeśli planujemy te stacjonarnie, później produkty mogą być już przejrzane, po wielu wzorach nie zostanie ani śladu.
Pełna lista zakupów do 6 klasy:
- 2 długopisy z czarnym lub niebieskim wkładem/ pióro z nabojami,
- 2 ołówki HB,
- ołówki na technikę - H, 2H, 2B
- gumkę do ścierania,
- temperówkę,
- linijki różnej długości,
- ekierki różnej wielkości,
- kątomierz,
- cyrkiel,
- kolorowe cienkopisy,
- flamastry do zaznaczania,
- nożyczki,
- kredki,
- klej w sztyfcie,
- klej typu Wikol,
- pastele,
- czarny tusz kreślarski,
- farby,
- pędzle różnej grubości,
- teczka A4 i A3,
- blok techniczny,
- 2 bloki rysunkowe,
- strój gimnastyczny,
- worek na obuwie,
- obuwie na zmianę,
- piórnik,
- plecak,
- 2-3 zeszyty w linie w formacie A5 60-kartkowe.
- 8-9 zeszytów w kratkę w formacie A5 60-kartkowe,
- 1 zeszyt w pięciolinię.
Niektórzy rodzice w wyprawce uwzględniają również część lektur szkolnych. Warto zatem poznać lektury szkolne do szóstej klasy.
Pieniądze na wyprawkę szkolną - 300 plus, ale nie tylko
Zakup artykułów szkolnych to spory wydatek. Wsparciem może być przeznaczone na tę okazję świadczenie 300 plus. Wnioski można już składać, a im szybciej to zrobimy, tym szybciej dostaniemy pieniądze.
Chociaż wnioski są przyjmowane od 1 lipca do do 30 listopada, to jeśli pieniądze z programu Dobry Start chcemy przeznaczyć na wyprawkę, lepiej nie odkładać tego na jesień. Jeśli o świadczenie zawnioskujemy do końca sierpnia, pieniądze trafią na nasze konto do 30 września. Jeśli zrobimy to później, świadczenie zostanie wypłacone w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku.
A jeśli pobierasz zasiłek rodzinny, możesz wnioskować również o jednorazowy dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. To 100 zł na dziecko.