Jak napisać streszczenie? Cechy, budowa i zasady pisania streszczenia

2023-11-07 22:35

Elementy streszczenia pojawiają się już na początku szkoły podstawowej. W kolejnych latach są one rozwijane. Dzieci uczą się dzięki temu wnikliwego czytania, odbioru informacji i tworzenia prostych wypowiedzi. Dowiedz się, jak napisać streszczenie i co powinno zawierać dobre streszczenie.

Dziecko pisze przy biurku
Autor: Getti Images Jak napisać streszczenie? Cechy, budowa i zasady pisania streszczenia

Streszczenie utworu pojawia się już na pierwszym etapie szkoły podstawowej. Są to jednak jedynie elementy streszczenia, które ułatwiają uczniom budowanie krótkich wypowiedzi, zdobywanie najważniejszych informacji i wnikliwe czytanie.

W późniejszych latach uczeń powinien wiedzieć, nie tylko jak napisać wypracowanie, ale umieć również przygotować własne streszczenie. Jest to jednak wciąż zrozumienie testu na poziomie podstawowym. Dziecko na tym etapie przedstawia w streszczeniu najważniejsze zagadnienia i wydarzenia z przeczytanej treści.

Napisanie dobrego streszczenia nie jest rzeczą prostą. Warto jednak podkreślić, że streszczenie to jedno ze standardowych zadań maturalnych. Dlatego warto się do niego przygotować.

Podpowiadamy, jak napisać streszczenie.

Zobacz także: Jak napisać opowiadanie? Co powinno zawierać i jakie są zasady pisania? Przykłady

Spis treści

  1. Co to jest streszczenie?
  2. Jak napisać streszczenie? Cechy streszczenia
  3. Jak wygląda streszczenie? Budowa streszczenia
  4. Zasady pisania streszczenia — dobre praktyki
Nowe pracownie w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie

Co to jest streszczenie?

Streszczenie to krótka forma wypowiedzi, zawierająca najważniejsze wydarzenia z danej historii. Kluczem jest omówienie fabuły z pominięciem nieistotnych szczegółów.

Streszczenie, które na pozór wydaje się proste – wystarczy przecież opisać krótko to, co się przeczytało – wciąż jest wykonywane przez uczniów i maturzystów w sposób niedokładny.

Zadaniem streszczenia jest sprawdzenie, czy uczeń potrafi czytać tekst ze zrozumieniem, czy wyciąga odpowiednie wnioski, umie pracować z tekstem i czy potrafi tworzyć krótkie wypowiedzi pisemne, które wcale nie są takie łatwe do przygotowania.

Jak napisać streszczenie? Cechy streszczenia

W pisaniu dobrego streszczenia powinny pomóc najważniejsze cechy streszczenia. Z pewnością pomogą napisać krótkie streszczenie i podpowiedzą od jak zacząć streszczenie.

Główne cechy streszczenia to:

  • rzeczowość przekazywanych informacji,
  • konkretne i najważniejsze wydarzenia i motywy,
  • brak powtórzeń w treści,
  • wydarzenia uporządkowane chronologicznie,
  • prosty język wypowiedzi,
  • poprawność pod względem stylistycznym, ortograficznym i interpunkcyjnym,
  • brak własnej oceny i komentarza.
  • brak cytatów i dialogów.

Jak wygląda streszczenie? Budowa streszczenia

Jak wygląda streszczenie? Przede wszystkim warto podkreślić, że istotną kwestią i w zasadzie najważniejszą jest dobre zrozumienie przeczytanej treści. Od tego właściwie powinniśmy zacząć, pisząc jakiekolwiek streszczenie.

Nie ma jednak jednego ogólnego planu budowy streszczenia. Inaczej bowiem będzie wyglądało streszczenie tekstu literackiego, a inaczej naukowego. Co więcej, streszczenie nie ma typowej budowy tekstu, jak wypracowanie, rozprawka, czy list. Nie musi być podzielone na wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Treść streszczenia ma koncentrować się na istocie danego tekstu.

Warto mieć na uwadze, aby w streszczeniu nie zabrakło takich elementów jak:

  • o czym jest dany tekst,
  • co zostało o nim powiedziane.

Budowa streszczenia to bowiem przede wszystkim sformułowanie tematu całego tekstu, a następnie dokładne określenie kolejnych akapitów tekstu.

W streszczeniu należy zawrzeć główną myśl utworu oraz elementy rozwijające poruszane problemy.

Zasady pisania streszczenia — dobre praktyki

Streszczenie to forma, która najczęściej ma określoną długość. Wyraża się ją w liczbie słów, której nie należy przekraczać. Praca, nawet z bardzo dobrą treścią, może być przez to niżej oceniona.

Streszczenie powinno być odpowiednio uogólnione, posiadać spójną i uporządkowaną całość. Dobrą praktyką podczas pisania streszczenia jest sporządzenie planu tekstu źródłowego. Znacznie łatwiej dzięki temu przekształcić dane punkty w zdania.

Czytaj także: Jak napisać sprawozdanie z wycieczki szkolnej?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza