Od września 2022 w szkołach będzie nowy przedmiot. Czym jest HIT?

2022-03-10 12:57

Nowy przedmiot "historia i teraźniejszość" zastąpi wiedzę o społeczeństwie. Takie zmiany wprowadza Ministerstwo Edukacji i Nauki. Co to za przedmiot i w której klasie będzie wprowadzony?

Od września 2022 w szkołach będzie nowy przedmiot. Czym jest HIT?
Autor: Getty images Od września 2022 w szkołach będzie nowy przedmiot. Czym jest HIT?

Historia i teraźniejszość, to przedmiot, który od 1 września 2022 ma zastąpić wiedzę o społeczeństwie w szkołach ponadpodstawowych (w liceum, technikum oraz szkołach branżowych) w zakresie podstawowym.

Spis treści

  1. Czym jest historia i teraźniejszość
  2. Kto będzie się uczył nowego przedmiotu? 
  3. Wymiar godzin zajęć przedmiotu historia i teraźniejszość 
  4. Kiedy dzieci zaczną uczyć się HIT?
Uczniowie i studenci żądają dymisji Ministra Edukacji i Nauki

Czym jest historia i teraźniejszość

Z powodu pandemii prace nad rozporządzenie zostały opóźnione, jednak ostatecznie minister Przemysław Czarnek podpisał je kilka dni temu, oznacza to, że od nowego roku szkolnego HIT pojawi się w programie nauczania.

Kto będzie się uczył nowego przedmiotu? 

Kilka miesięcy temu minister Czarnek uzasadniał wprowadzenie historii i teraźniejszości tym, że potrzebny jest przedmiot, który będzie uczył o historii drugiej połowy XX wieku i początku XXI w. 

- Chcemy dotrzeć do wszystkich z informacjami, prawdą, na temat tego, co działo się od drugiej wojny światowej do początku XXI wieku, bo znajomość najnowszej historii jest warunkiem rozumienia rzeczywistości - podkreślił.

jak czytamy na stronach ministerstwa, nowy przedmiot historia i teraźniejszość zastąpi w liceum ogólnokształcącym i technikum oraz w branżowej szkole I stopnia przedmiot wiedza o społeczeństwie (w zakresie podstawowym).

Wymiar godzin zajęć przedmiotu historia i teraźniejszość 

  • liceum ogólnokształcące – klasa I – 2 godziny, klasa II – 1 godzina (łącznie 3 godziny), 
  • technikum – klasa I – 1 godzina, klasa II – 1 godzina, klasa III – 1 godzina (łącznie 3 godziny), 
  • branżowa szkoła I stopnia – klasa I – 1 godzina 

Kiedy dzieci zaczną uczyć się HIT?

"Przedmiot będzie wprowadzany sukcesywnie, tj. w roku szkolnym 2022/2023 w klasie I liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia.

W kolejnych latach zmiana obejmie kolejne klasy. Uczniowie, którzy rozpoczęli kształcenie w szkołach ponadpodstawowych przed rokiem szkolnym 2022/2023, nie będą objęci tą zmianą (będą uczyć się zgodnie z dotychczasową podstawą programową wiedzy o społeczeństwie)" - czytamy na stronie gov.pl.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza