Druga część podręcznika do HiT. Będzie w nim rozdział o aborcji i LGBT

2023-04-19 15:04

Druga część książki "Historia i teraźniejszość" otrzymała już pierwszą z trzech ocen, które są niezbędne, by publikacja miała status podręcznika szkolnego - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Wiadomo już jednak, jakie treści znajdą się w podręczniku. Będzie w nim mowa o LGBT i aborcji oraz innych tematach dzielących Polaków.

klasa podręcznik HIT
Autor: Getty images/materiały prasowe Nowy podręcznik HIT

Druga część książki do HiT została wydana, podobnie jak pierwsza, przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Wydawnictwo złożyło  wniosek o dopuszczenie do użytku szkolnego podręcznika do liceum i technikum, co oznacza, że książka trafi niedługo do uczniów. Już teraz toczy się dyskusja na temat treści zawartych w podręczniku.  

Podręcznik w fazie dopuszczania

Podręcznik do HiT, cz. 2 napisali: Izabella Modzelewska-Rysak, Leszek Rysak, Karol Wilczyński, Adam Cisek, Marian Buczyński, Tomasz Grochowski i Witold Pelczar. Książka, zgodnie z podstawą programową, zawiera informacje na temat wydarzeń historycznych od roku 1970 do drugiej dekady obecnego wieku (pierwsza część obejmuje okres od 1945 do 1970 r.).

"Celem nauczania HiT-u jest rozwijanie umiejętności rozumienia i interpretacji faktów historycznych, współczesnych wydarzeń oraz zdolności krytycznej oceny źródeł historycznych i informacji medialnych" - czytamy na stronie Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych.

Obecnie podręcznik jest w fazie dopuszczania i, jak podaje Gazeta Prawna, otrzymał właśnie pierwszą z trzech ocen, niezbędnych do uzyskania statusu podręcznika szkolnego. Jak tłumaczy rynek-ksiazki.pl: "ocena dla wydawnictwa jest warunkowa, co oznacza, że wydawnictwo jest zobowiązane nanieść uwagi przedstawione przez rzeczoznawcę. W tym przypadku był nim prof. Grzegorz Kucharczyk" - czytamy na portalu.

Czytaj również: Od września 2022 w szkołach będzie nowy przedmiot. Czym jest HIT?

"Z dziećmi z in vitro jest jak z psami z hodowli". Kolejne kontrowersje z podręcznikiem do HIT w tle

LGBT i aborcja - to tylko niektóre tematy

Osoby zainteresowane powstawaniem podręcznika oraz nauczyciele już od dawna zwracają uwagę na kontrowersyjne tematy, które miała poruszać książka, a które dzielą Polaków od lat i są sporem polsko-polskim - jak określił to w rozmowie z Gazeta Prawną Waldemar Czerniszewski, dyrektor wydawniczy WSiP. 

Jakie kontrowersyjne treści mają się znaleźć w podręczniku? Na przykład tematy związane z tajnymi współpracownikami SB oraz afery podsłuchowe polityków PO czy kwestia katastrofy Smoleńskiej.

Znajdzie się też rozdział poświęcony sprawom światopoglądowym, jak zakaz aborcji czy definicja płci oraz prawa LGBT.

Trudno ocenić, jak przedstawia się treść podręcznika, ale z informacji osób, które go czytały można wnioskować, że przedstawia różne strony sporu, np. tę, "powołującą się na dziedzictwo cywilizacji Zachodu, myśli grecko-rzymskiej, wartości chrześcijańskie oraz określającą się jako postępowa, liberalna" - podaje rynek-ksiazki.pl.

Czarnek o podręczniku hit autorstwa prof. Roszkowskiego. Mówi o nagonce!

Stworzona z myślą o uczniach

Wydawnictwo WSiP podkreśla, że treść  książki do HiT jest łatwa do zrozumienia dla ucznia. "Struktura książki, układ i język dostosowane są do potrzeb i możliwości odbiorców. Podręcznik pomaga uporządkować wiedzę, a zadania zawarte w każdym rozdziale umożliwiają utrwalenie informacji. Ogromną zaletą książki są użyte zróżnicowane źródła: mapy, zdjęcia, diagramy, kalendaria i zestawienia najważniejszych pojęć" - czytamy w jej opisie.