Podręcznik do HiT pod ostrzałem: zawiera treści pedofilskie? Psycholog dziecięca: "za to grozi kara"

2022-06-24 11:05

Świat staje na głowie, ale pochwała pedofilii w podręczniku od historii, to chyba jednak przesada. Nowy podręcznik do Historii i teraźniejszości, nowego przedmiotu wprowadzanego właśnie do szkół ponadpodstawowych znalazł się pod ostrzałem.

Pochwała pedofilii w książce od historii.
Autor: Getty images Minister się tłumaczy, rodzice są przerażeni

Spis treści

  1. Treści pedofilskie w podręczniku dla młodzieży
  2. Co na to ministerstwo?

"Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników" autorstwa historyka Wojciecha Roszkowskiego to książka, która ma służyć uczniom w nauce nowego przedmiotu, który zastąpi wiedzę o społeczeństwie. 

Podręcznik, chwalony przez ministra Przemysława Czarnka nadaje się jednak do mocnej poprawki. Rzeczpospolita napisała kilka dni temu, że w rozdziale "Rewolucja społeczna w zachodniej Europie" znajdują się treści pedofilskie.

To wprawdzie cytat z tekstu Daniela Cohna-Bendita, przywódców ruchów studenckich z 1968 roku, jednak zdaniem wielu, nie powinien znaleźć się w podręczniku szkolnym. 

Treści pedofilskie w podręczniku dla młodzieży

„Wielbił jednego z największych zbrodniarzy XX w., Mao Zedonga. Pochwalał wówczas seks z małymi dziećmi. Pisał np., że uczucie rozbierania przez 5 letnią dziewczynkę jest fantastyczne, bo jest to gra o absolutnie erotycznym charakterze.

Ten człowiek załatwił sobie pracę w… pewnym przedszkolu, bardzo postępowym, nazwanym alternatywnym. Spędził tam dwa lata i tak wspominał ten czas: Mój ciągły flirt z dziećmi szybko przyjął charakter erotyczny. Te małe pięcioletnie dziewczynki już wiedziały, jak mnie podrywać.

Kilka razy zdarzyło się, że dzieci rozpięły mi rozporek i zaczęły mnie głaskać. Ich żądania były dla mnie kłopotliwe. Jednak często mimo wszystko i ja je głaskałem. Cohn-Bendit nie tylko, że nie został ukarany za pedofilię, ale stał się szanowanym politykiem liberalnym”- cytuje fragment podręcznika portal Fronda.pl.

Czytaj również: Przysposobienie obronne wraca do szkół. W planach m.in. nauka strzelania

Od września 2022 w szkołach będzie nowy przedmiot. Czym jest HIT?

Co na to ministerstwo?

Minister Czarnek już wypowiedział się w kwestii kontrowersyjnych treści podręcznika. Niestety, jego słowa nie zadowoliły rodziców ani ekspertów. – To werbalna pornografia. Za jej rozpowszechnianie grozi kara i powinny posypać się pozwy – mówi dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięca, cytowana przez radiozet.pl.

- Ministerstwo nie jest od tego, żeby recenzować podręczniki. Jeśli opinie merytoryczne podręcznika są pozytywne, to ministerstwo dopuszcza podręcznik do użytku. Natomiast ja bym prosił, żebyśmy nie wyrywali tego cytatu z kontekstu, tylko przeczytali cały fragment tego rozdziału - odpowiedział minister w czasie wywiadu w Radiu Wrocław.

Jak podaje portal rp.pl, podręcznik jest jeszcze opiniowany przez ekspertów, a także przez nauczycieli.

Super Raport 01.02 (Goście: Jarosław Gowin - Porozumienie oraz prof. Ewa Marciniak - politolog, UW) Sedno Sprawy: Przemysław Czarnek