Początek roku szkolnego 2019/2020 - kiedy wypada rozpoczęcie roku?

2019-06-11 10:34
początek roku
Autor: thinkstockphotos.com

Początek roku szkolnego 2019 to ważna data w kalendarzu każdego ucznia. Sprawdź, kiedy jest rozpoczęcie roku szkolnego, gdy 1 września 2019 wypada w niedzielę. 

Początek roku szkolnego 2019/2020 może być zaskoczeniem zarówno dla dzieci, jak i rodziców, ponieważ w tym roku 1 września – data rozpoczęcia roku szkolnego ustanowiona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej – wypada w niedzielę. Co to oznacza dla uczniów?

Spis treści:

  1. Kiedy jest rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019?
  2. Co oznacza rozpoczęcie roku szkolnego 2 września?
  3. Jak przygotować dziecko na rozpoczęcie roku szkolnego?
  4. Jak obchodzi się rozpoczęcie roku szkolnego?

Kiedy jest rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 października 2010 r. zajęcia dydaktyczne rozpoczynają się 1 września danego roku. Co jeśli 1 września przypada w weekend? 

Jeśli 1 września wypada w piątek, sobotę lub niedzielę, zajęcia rozpoczynają się w najbliższy dzień roboczy, czyli w poniedziałek. Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 nastąpi więc 2 września. Ta informacja może ucieszyć uczniów, dla których wakacje będą nieco dłuższe. 

Zobacz: 300 plus w prezencie od rządu? Rodzice uczniów mogą liczyć na pomoc

Co oznacza rozpoczęcie roku szkolnego 2 września?

Rozpoczęcie roku szkolnego 2 września oznacza nie tylko nieznacznie krótszy rok szkolny, ale przede wszystkim kolejny etap rozwoju dziecka. Potwierdzeniem zdobycia w tym czasie wiedzy będzie otrzymanie świadectwa do następnej klasy podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego.

Każdy rok szkolny to ok. 210 dni nauki podzielonych na semestry, podczas których dokonuje się zwykle podsumowania osiągnięć edukacyjnych dziecka. 

Dla wszystkich rodziców czas przed rozpoczęciem roku szkolnego oznacza kompletowanie wyprawki szkolnej oraz stanowi wyzwanie, by ponownie przygotować dziecko do porannego wstawania i obowiązków. 

Największy stres czeka rodziców pierwszoklasistów, którzy obawiają się, czy malec poradzi sobie w szkole.

Zobacz: Stres pierwszoklasisty: jak sobie z nim radzić?

Jak zachęcić dziecko do nauki – 5 sposobów [SŁUCHAJ online]

Jak przygotować dziecko na rozpoczęcie roku szkolnego?

Wakacje kiedyś się kończą i przychodzi czas, żeby pomyśleć o nadchodzącym roku szkolnym. Dla dziecka może być to trudny czas, dlatego warto zacząć od rozmowy, w której przypomnimy mu, że niebawem czeka nas powrót do dawnego planu zajęć – porannego wstawania, obowiązków szkolnych i zajęć pozalekcyjnych. 

 • Jeśli dziecko w wakacje kładło się późno wstać, warto w tygodniu poprzedzającym rozpoczęcie roku szkolnego zadbać o to, żeby dziecko chodziło spać ok. 21. Dzięki temu łagodniej zniesie poranne pobudki do szkoły.
 • Skompletuj wcześniej wyprawkę szkolną. To doskonała okazja do oswojenia dziecka ze szkołą – który maluch nie lubi w końcu wybierać zeszytów, przyborów czy plecaka?
 • Zadbaj o to, by dziecko miało odpowiednio zorganizowane miejsce pracy (zwróć uwagę na odpowiedni fotel biurowy dla dziecka oraz lampkę).
 • Jeśli dziecko idzie do szkoły po raz pierwszy, zorganizuj do niej wycieczkę jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego – warto, aby dziecko zobaczyło, gdzie będzie się uczyć i spędzać większą część swojego dnia.
 • Świętuj z dzieckiem rozpoczęcie roku szkolnego – niech ten dzień zapisze się miło w jego pamięci. Wyjdźcie razem do restauracji czy na lody.

Jak obchodzi się rozpoczęcie roku szkolnego?

Elementem tradycji w polskich szkołach jest uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Zazwyczaj jest to apel szkolny połączony z wystąpieniem grona pedagogicznego. Podczas uroczystości nie brakuje zwykle akcentów przypominających o kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020
KOMENTARZE