Koniec roku szkolnego 2023 - kiedy jest koniec roku 2022/2023?

2023-06-01 13:42

Koniec roku szkolnego 2023 to moment wyczekiwany przez każdego ucznia. Kiedy przypada koniec roku szkolnego w 2023 roku? Sprawdźcie!

Koniec roku szkolnego
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Kiedy jest koniec roku 2023?
  2. Koniec roku szkolnego – kto o tym decyduje?
  3. Koniec roku szkolnego 2023 – co oznacza?
  4. Koniec roku szkolnego 2023 – jak świętować?

Koniec roku szkolnego 2023 z pewnością nie będzie zaskoczeniem. Zakończenie roku szkolnego po raz kolejny przypadnie w czerwcu, a dokładnie 23 czerwca.

Kiedy jest koniec roku 2023?

Koniec roku szkolnego 2023 przypadnie w piątek 23 czerwca. Trzeba jednak pamiętać, że nie dla wszystkich koniec roku szkolnego ma miejsce w czerwcu. Wyjątkiem są tegoroczni absolwenci najwyższych klas szkół ponadpodstawowych. Dla nich koniec roku przypada już pod koniec kwietnia.

W zeszłym roku, z racji pandemii i przesunięcia terminów egzaminów ósmoklasistów na maj, najstarsze klasy szkól podstawowych zakończyły naukę pod koniec czerwca. W tym roku również skończą rok szkolny z innymi klasami, czyli 23 czerwca.

Koniec roku szkolnego – kto o tym decyduje?

Koniec roku szkolnego to data określona w specjalnym kalendarzu roku szkolnego, którego opracowaniem zajmuje się Ministerstwo Edukacji Narodowej. Według Rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 roku w sprawie organizacji roku szkolnego, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach powinny się kończyć zawsze w pierwszy piątek po 20 czerwca.

Oznacza to, że zakończenie roku szkolnego nigdy nie odbędzie się wcześniej (o ile nie zmieni się odpowiednia ustawa).

Zobacz: Podziękowania dla nauczyciela - życzenia dla nauczyciela na koniec roku

Prezent dla nauczyciela - pomysły na prezenty na zakończenie roku szkolnego

Kalendarz szkolny 2022/2023

Koniec roku szkolnego 2023 – co oznacza?

Zakończenie roku szkolnego to nie tylko oznaka rozpoczynających się wakacji. To przede wszystkim moment, gdy dziecko otrzymuje potwierdzenie zdobytej wiedzy. Dzieci, które spełniły wymogi określone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i opanowały materiał obowiązujący w danej klasie, otrzymują klasyfikację do następnego etapu edukacji.

Najlepsi uczniowie są dodatkowo wyróżnieni np. czerwonym paskiem na świadectwie. Ci, którzy nie opanowali wiedzy od nich wymaganej w bieżącym roku szkolnym, nie otrzymują promocji, co wiąże się z powtarzaniem przez nich klasy.

Koniec roku szkolnego 2023 – jak świętować?

Tradycją każdej szkoły w Polsce jest uroczyste świętowanie zakończenia roku szkolnego. Zwykle jest to apel szkolny z udziałem wszystkich uczniów oraz grona pedagogicznego, po którym rozdawane uczniom są świadectwa ukończenia odpowiedniej klasy. Najlepszym i wyróżniającym się uczniom rozdawane są również nagrody. Prezent na zakończenie roku w ramach podziękowań otrzymują od uczniów też nauczyciele.

Na tym jednak świętowanie nie musi się kończyć. Rodzice, chcąc nagrodzić swoje dzieci kończące rok szkolny, mogą sprawić, by ten dzień był wyjątkowy. Można zabrać dziecko na lody lub do restauracji na obiad, pójść z nim do kina lub pojechać w inne rozrywkowe miejsce np. do sali zabaw.

Coraz częściej jednak rodzice wybierają świętowanie zakończenia roku szkolnego w większym gronie np. organizując spotkanie lub wyjazd wraz z innymi rodzicami dzieci chodzącymi do tej samej klasy. To nie tylko duża frajda dla dzieci, ale również świetny pomysł na rodzicielską integrację.

Zobacz także: Hotel dla dzieci - jak wybrać rodzinny hotel przyjazny dzieciom?

Kalendarz szkolny - ważne daty i terminy w roku szkolnym 2021/2022

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza