Koniec roku szkolnego 2019 - kiedy jest koniec roku 2018/2019

2019-06-11 14:50
Koniec roku szkolnego
Autor: thinkstockphotos.com

Koniec roku szkolnego 2019 to moment wyczekiwany przez każdego ucznia. Kiedy przypada koniec roku szkolnego w 2019 roku? Sprawdźcie!

Koniec roku szkolnego 2019 z pewnością nie będzie zaskoczeniem, jak to było w przypadku początku roku szkolnego, gdy uczniowie rozpoczynali edukację dopiero 4 września. Zakończenie roku szkolnego po raz kolejny przypadnie w czerwcu, w drugiej jego połowie.

Kiedy jest koniec roku 2019?

Koniec roku szkolnego 2019 przypadał w piątek 21 czerwca. W czwartek 20 czerwca przypada Boże Ciało, dlatego premier Morawiecki podjął decyzję o przeniesieniu zakończenia na środę 19 czerwca. "Będzie zmiana rozporządzenia i obecny rok szkolny zakończy się w środę 19 czerwca, a nie jak planowano w piątek 21 czerwca" - zapowiedział.

Trzeba jednak pamiętać, że nie dla wszystkich koniec roku szkolnego ma miejsce w czerwcu. Wyjątkiem są tegoroczni absolwenci najwyższych klas szkół ponadpodstawowych. Ich edukacja kończy się już 26 kwietnia.

Koniec roku szkolnego – kto o tym decyduje?

Koniec roku szkolnego to data określona w specjalnym kalendarzu roku szkolnego, którego opracowaniem zajmuje się Ministerstwo Edukacji Narodowej. Według Rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 roku w sprawie organizacji roku szkolnego, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach powinny się kończyć w najbliższy piątek po 20 czerwca. Oznacza to, że zakończenie roku szkolnego nigdy nie odbędzie się wcześniej (o ile nie zmieni się odpowiednia ustawa).

Zobacz:

Podziękowania dla nauczyciela - życzenia dla nauczyciela na koniec roku

Prezent dla nauczyciela - pomysły na prezenty na zakończenie roku szkolnego

Wakacje 2019 - kiedy się zaczynają?

Co robić w wakacje?

Koniec roku szkolnego 2019 – co oznacza?

Zakończenie roku szkolnego to nie tylko oznaka rozpoczynających się wakacji. To przede wszystkim moment, gdy dziecko otrzymuje potwierdzenie zdobytej wiedzy. Dzieci, które spełniły wymogi określone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i opanowały materiał obowiązujący w danej klasie, otrzymują klasyfikację do następnego etapu edukacji.

Najlepsi uczniowie są dodatkowo wyróżnieni np. czerwonym paskiem na świadectwie. Ci, którzy nie opanowali wiedzy od nich wymaganej w bieżącym roku szkolnym, nie otrzymują promocji, co wiąże się z powtarzaniem przez nich klasy.

Koniec roku szkolnego 2019 – jak świętować?

Tradycją każdej szkoły w Polsce jest uroczyste świętowanie zakończenia roku szkolnego. Zwykle jest to apel szkolny z udziałem wszystkich uczniów oraz grona pedagogicznego, po którym rozdawane uczniom są świadectwa ukończenia odpowiedniej klasy. Najlepszym i wyróżniającym się uczniom rozdawane są również nagrody. Prezent na zakończenie roku w ramach podziękowań otrzymują od uczniów też nauczyciele.

Na tym jednak świętowanie nie musi się kończyć. Rodzice, chcąc nagrodzić swoje dzieci kończące rok szkolny, mogą sprawić, by ten dzień był wyjątkowy. Można zabrać dziecko na lody lub do restauracji na obiad, pójść z nim do kina lub pojechać w inne rozrywkowe miejsce np. do sali zabaw. Coraz częściej jednak rodzice wybierają świętowanie zakończenia roku szkolnego w większym gronie np. organizując spotkanie lub wyjazd wraz z innymi rodzicami dzieci chodzącymi do tej samej klasy. To nie tylko duża frajda dla dzieci, ale również świetny pomysł na rodzicielską integrację.

Zobacz także: Hotel dla dzieci - jak wybrać rodzinny hotel przyjazny dzieciom?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020
KOMENTARZE