Początek roku szkolnego 2020/2021 - kiedy wypada rozpoczęcie roku?

2020-07-30 9:19
początek roku
Autor: thinkstockphotos.com

Początek roku szkolnego 202- to ważna data w kalendarzu każdego ucznia, zwłaszcza, ze ostatni semestr uczniowie spędzili w domu z powodu nauczania zdalnego. Sprawdź, kiedy jest rozpoczęcie roku szkolnego 2020 i kiedy dzieci pierwszy raz pójdą w nowym roku do szkoły.

Początek roku szkolnego 2020/2021 wyznaczono tradycyjnie na 1 września, który w tym roku wypada we wtorek.

Spis treści:

  1. Kiedy jest rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019?
  2. Jak przygotować dziecko na rozpoczęcie roku szkolnego?
  3. Jak obchodzi się rozpoczęcie roku szkolnego?

Kiedy jest rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 października 2010 r. zajęcia dydaktyczne rozpoczynają się 1 września danego roku. W tym roku 1 września wypada we wtorek, wiec dzieci po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego pójdą do szkoły na pierwsze zajęcia dopiero w środku tygodnia. 

Rozpoczęcie roku szkolnego 1 września, szczególnie dla pierwszoklasistów, oznacza przede wszystkim kolejny etap rozwoju dziecka. Potwierdzeniem zdobycia w tym czasie wiedzy będzie otrzymanie świadectwa do następnej klasy podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego.

Każdy rok szkolny to ok. 210 dni nauki podzielonych na semestry, podczas których dokonuje się zwykle podsumowania osiągnięć edukacyjnych dziecka. 

Dla wszystkich rodziców czas przed rozpoczęciem roku szkolnego oznacza kompletowanie wyprawki szkolnej oraz stanowi wyzwanie, by ponownie przygotować do porannego wstawania i obowiązków. 

Największy stres czeka rodziców pierwszoklasistów, którzy obawiają się, czy malec poradzi sobie w szkole.

Zobacz: Stres pierwszoklasisty: jak sobie z nim radzić?

300 plus w prezencie od rządu? Rodzice uczniów mogą liczyć na pomoc

Jak zachęcić dziecko do nauki – 5 sposobów [SŁUCHAJ online]

Jak przygotować dziecko na rozpoczęcie roku szkolnego?

Wakacje kiedyś się kończą i przychodzi czas, żeby pomyśleć o nadchodzącym roku szkolnym. Dla dziecka może być to trudny czas, dlatego warto zacząć od rozmowy, w której przypomnimy mu, że niebawem czeka nas powrót do dawnego planu zajęć – porannego wstawania, obowiązków szkolnych i zajęć pozalekcyjnych. 

 • Jeśli dziecko w wakacje kładło się późno wstać, warto w tygodniu poprzedzającym rozpoczęcie roku szkolnego zadbać o to, żeby dziecko chodziło spać ok. 21. Dzięki temu łagodniej zniesie poranne pobudki do szkoły.
 • Skompletuj wcześniej wyprawkę szkolną. To doskonała okazja do oswojenia dziecka ze szkołą – który maluch nie lubi w końcu wybierać zeszytów, przyborów czy plecaka?
 • Zadbaj o to, by dziecko miało odpowiednio zorganizowane miejsce pracy (zwróć uwagę na odpowiedni fotel biurowy dla dziecka oraz lampkę).
 • Jeśli dziecko idzie do szkoły po raz pierwszy, zorganizuj do niej wycieczkę jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego – warto, aby dziecko zobaczyło, gdzie będzie się uczyć i spędzać większą część swojego dnia.
 • Świętuj z dzieckiem rozpoczęcie roku szkolnego – niech ten dzień zapisze się miło w jego pamięci. Wyjdźcie razem do restauracji czy na lody.

Jak obchodzi się rozpoczęcie roku szkolnego?

Elementem tradycji w polskich szkołach jest uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Zazwyczaj jest to apel szkolny połączony z wystąpieniem grona pedagogicznego. Podczas uroczystości nie brakuje zwykle akcentów przypominających o kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Czytaj: Wyprawka pierwszoklasisty – jak przygotować dziecko do szkoły?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE