Początek roku szkolnego: jak zorganizować sobie czas?

2016-09-01 10:49

Gdy dziecko pierwszy raz idzie do szkoły, jest to wielki przełom dla niego i rodziców. Jak przygotować się do roku szkolnego, by gładko przejść od beztroski do obowiązków? Jak wdrożyć siebie i dziecko do nowego rozkładu dnia?

podreczniki do szkoly
Autor: _photos.com Początek roku szkolnego to ważny moment dla dzieci i ich rodziców.

Spis treści

  1. Początek roku szkolnego: ważne odpowiednie przygotowanie
  2. Rozmawiaj z dzieckiem

Nawet jeśli dziecko nie idzie do szkoły po raz pierwszy, jest to dla niego zmiana, która może wiązać się ze stresem. Być może zmienia szkołę lub klasę i nie wie, czego się spodziewać, a jeśli nie, to może pojawią się nowi nauczyciele, nowi koledzy i większe wymagania. Warto ułatwić sobie ten czas, by początek roku szkolnego nie był powodem buntu i stresu u dziecka. Jak to zrobić?

>> Jak sobie poradzić w pierwszym dniu roku (przed)szkolnego?

Początek roku szkolnego: ważne odpowiednie przygotowanie

Przede wszystkim upewnij się, że ani ciebie, ani dziecka nie będą stresować niezałatwione sprawy. Koniecznie sprawdź, czy dziecko ma wszystkie potrzebne rzeczy: wyprawkę oraz podręczniki, przygotowane biurko do nauki, krzesło, lampkę. Aby łagodniej przejść zmianę, zaplanujcie wakacje tak, by nie wracać z wyjazdu na dzień przed rokiem szkolnym.

To czas na wdrożenie się do nowego planu dnia – przygotuj dziecko na to, niech kładzie się i wstaje wcześniej. Dziecko w wieku 3-6 lat potrzebuje 10,5-12 godzin snu na dobę, dziecko od 7 do 12 lat – 9-10,5 godziny snu. Jeśli jest go za mało, będzie mieć problemy z koncentracją i pojawią się problemy z nauką. Wieczorem przed pójściem do szkoły warto wszystko przygotować: spakować tornister, naszykować ubrania (wcześniej sprawdź prognozę pogody), zaplanować śniadanie i upewnić się, czy nie brakuje jakiegoś składnika (można też wstępnie przygotować je wcześniej). Ustal z dzieckiem, co chce jeść w szkole jako drugie śniadanie. Po szkole dziecko wymaga, by poświęcić mu nieco czasu, pomóc w odrabianiu lekcji, pakowaniu na następny dzień.

>> Na jakie zajęcia pozalekcyjne zapisać dziecko?

Rozmawiaj z dzieckiem

W natłoku spraw organizacyjnych nie zapominaj o emocjach i przeżyciach dziecka. Interesuj się nie tylko tym, co jest zadane, ale pytaj też, co się wydarzyło w szkole, co dziecko przeżyło, jak się czuje, co mu się podoba. Pamiętaj, że rok szkolny to nie tylko nauka – dziecko musi mieć czas na „nicnierobienie”, weekendy spędzajcie na wspólnym wypoczynku, dbaj też, by pociecha spędzała czas z rówieśnikami.

Mjakmama24.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza