Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 - kiedy wypada początek roku?

2023-08-22 13:26

Początek roku szkolnego to ważna data w kalendarzu każdego ucznia, zwłaszcza, że ostatni rok uczniowie spędzili w większości w domu z powodu nauczania zdalnego. Sprawdź, kiedy jest rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24 i kiedy dzieci pierwszy raz pójdą w nowym roku do szkoły.

początek roku
Autor: thinkstockphotos.com

Początek roku szkolnego 2023/2024 nie rozpocznie się tradycyjnie 1 września. Kiedy zatem uczniowie wrócą do szkół z letnich wakacji? 

Spis treści

 1. Kiedy jest rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024?
 2. Ile trwa rok szkolny?
 3. Jak przygotować dziecko na rozpoczęcie roku szkolnego?
 4. Jak obchodzi się rozpoczęcie roku szkolnego?
 5. Sukienka na rozpoczęcie roku szkolnego
 6. Strój galowy na rozpoczęcie roku szkolnego — inspiracje
Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Kiedy jest rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 października 2010 r. zajęcia dydaktyczne rozpoczynają się 1 września danego roku. W tym roku 1 września wypada w piątek. Z tego powodu zdecydowano się przesunąć rozpoczęcie roku szkolnego, a uczniowie rozpoczną naukę dopiero 4 września. Dzięki temu zyskują dodatkowy weekend wakacji. 

Rozpoczęcie roku szkolnego 4 września, szczególnie dla pierwszoklasistów, oznacza przede wszystkim kolejny etap rozwoju dziecka. Potwierdzeniem zdobycia w tym czasie wiedzy będzie otrzymanie świadectwa do następnej klasy podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego.

Ile trwa rok szkolny?

Każdy rok szkolny to ok. 210 dni nauki podzielonych na 2 semestry, podczas których dokonuje się zwykle podsumowania osiągnięć edukacyjnych dziecka. 

Dla wszystkich rodziców czas przed rozpoczęciem roku szkolnego oznacza kompletowanie wyprawki szkolnej oraz stanowi wyzwanie, by ponownie przygotować do porannego wstawania i obowiązków. 

Największy stres czeka rodziców pierwszoklasistów, którzy obawiają się, czy malec poradzi sobie w szkole.

Zobacz: Stres pierwszoklasisty: jak sobie z nim radzić?

300 plus w prezencie od rządu? Rodzice uczniów mogą liczyć na pomoc

Jak przygotować dziecko na rozpoczęcie roku szkolnego?

Wakacje kiedyś się kończą i przychodzi czas, żeby pomyśleć o nadchodzącym roku szkolnym. Dla dziecka może być to trudny czas, dlatego warto zacząć od rozmowy, w której przypomnimy mu, że niebawem czeka nas powrót do dawnego planu zajęć – porannego wstawania, obowiązków szkolnych i zajęć pozalekcyjnych. 

 • Jeśli dziecko w wakacje kładło się późno wstać, warto w tygodniu poprzedzającym rozpoczęcie roku szkolnego zadbać o to, żeby dziecko chodziło spać ok. 21. Dzięki temu łagodniej zniesie poranne pobudki do szkoły.
 • Skompletuj wcześniej wyprawkę szkolną. To doskonała okazja do oswojenia dziecka ze szkołą – który maluch nie lubi w końcu wybierać zeszytów, przyborów czy plecaka?
 • Zadbaj o to, by dziecko miało odpowiednio zorganizowane miejsce pracy (zwróć uwagę na odpowiedni fotel biurowy dla dziecka oraz lampkę).
 • Jeśli dziecko idzie do szkoły po raz pierwszy, zorganizuj do niej wycieczkę jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego – warto, aby dziecko zobaczyło, gdzie będzie się uczyć i spędzać większą część swojego dnia.
 • Świętuj z dzieckiem rozpoczęcie roku szkolnego – niech ten dzień zapisze się miło w jego pamięci. Wyjdźcie razem do restauracji czy na lody.

Jak obchodzi się rozpoczęcie roku szkolnego?

Elementem tradycji w polskich szkołach jest uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Zazwyczaj jest to apel szkolny połączony z wystąpieniem grona pedagogicznego. Podczas uroczystości nie brakuje zwykle akcentów przypominających o kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Czytaj: Wyprawka pierwszoklasisty – jak przygotować dziecko do szkoły?

Sukienka na rozpoczęcie roku szkolnego

Rozpoczęcie roku szkolnego wymaga stroju galowego. Dziewczynki najczęściej idą do szkoły w białych bluzkach i granatowych lub czarnych spódniczkach. Dobrym wyborem jest również granatowa sukienka z białym kołnierzykiem, która będzie prosta i jednocześnie elegancka. Taką sukienkę do kolana założymy później na wiele okazji nie tylko w ciągu roku szkolnego, ale również na inne uroczystości czy święta.

Strój galowy na rozpoczęcie roku szkolnego — inspiracje

Nasi Partnerzy polecają