Początek roku szkolnego 2022/2023 - kiedy wypada rozpoczęcie roku?

2022-01-11 14:53

Początek roku szkolnego to ważna data w kalendarzu każdego ucznia, zwłaszcza, że ostatni rok uczniowie spędzili w większości w domu z powodu nauczania zdalnego. Sprawdź, kiedy jest rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23 i kiedy dzieci pierwszy raz pójdą w nowym roku do szkoły.

początek roku
Autor: thinkstockphotos.com

Początek roku szkolnego 2022/2023 wyznaczono tradycyjnie na 1 września, który w tym roku wypada w czwartek.

Spis treści

  1. Kiedy jest rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023?
  2. Jak przygotować dziecko na rozpoczęcie roku szkolnego?
  3. Jak obchodzi się rozpoczęcie roku szkolnego?
Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Kiedy jest rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 października 2010 r. zajęcia dydaktyczne rozpoczynają się 1 września danego roku. W tym roku 1 września wypada w czwartek, więc dzieci po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego pójdą do szkoły na pierwsze zajęcia dopiero w drugiej połowie tygodnia. 

Rozpoczęcie roku szkolnego 1 września, szczególnie dla pierwszoklasistów, oznacza przede wszystkim kolejny etap rozwoju dziecka. Potwierdzeniem zdobycia w tym czasie wiedzy będzie otrzymanie świadectwa do następnej klasy podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego.

Każdy rok szkolny to ok. 210 dni nauki podzielonych na 2 semestry, podczas których dokonuje się zwykle podsumowania osiągnięć edukacyjnych dziecka. 

Dla wszystkich rodziców czas przed rozpoczęciem roku szkolnego oznacza kompletowanie wyprawki szkolnej oraz stanowi wyzwanie, by ponownie przygotować do porannego wstawania i obowiązków. 

Największy stres czeka rodziców pierwszoklasistów, którzy obawiają się, czy malec poradzi sobie w szkole.

Zobacz: Stres pierwszoklasisty: jak sobie z nim radzić?

300 plus w prezencie od rządu? Rodzice uczniów mogą liczyć na pomoc

Jak przygotować dziecko na rozpoczęcie roku szkolnego?

Wakacje kiedyś się kończą i przychodzi czas, żeby pomyśleć o nadchodzącym roku szkolnym. Dla dziecka może być to trudny czas, dlatego warto zacząć od rozmowy, w której przypomnimy mu, że niebawem czeka nas powrót do dawnego planu zajęć – porannego wstawania, obowiązków szkolnych i zajęć pozalekcyjnych. 

  • Jeśli dziecko w wakacje kładło się późno wstać, warto w tygodniu poprzedzającym rozpoczęcie roku szkolnego zadbać o to, żeby dziecko chodziło spać ok. 21. Dzięki temu łagodniej zniesie poranne pobudki do szkoły.
  • Skompletuj wcześniej wyprawkę szkolną. To doskonała okazja do oswojenia dziecka ze szkołą – który maluch nie lubi w końcu wybierać zeszytów, przyborów czy plecaka?
  • Zadbaj o to, by dziecko miało odpowiednio zorganizowane miejsce pracy (zwróć uwagę na odpowiedni fotel biurowy dla dziecka oraz lampkę).
  • Jeśli dziecko idzie do szkoły po raz pierwszy, zorganizuj do niej wycieczkę jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego – warto, aby dziecko zobaczyło, gdzie będzie się uczyć i spędzać większą część swojego dnia.
  • Świętuj z dzieckiem rozpoczęcie roku szkolnego – niech ten dzień zapisze się miło w jego pamięci. Wyjdźcie razem do restauracji czy na lody.

Jak obchodzi się rozpoczęcie roku szkolnego?

Elementem tradycji w polskich szkołach jest uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Zazwyczaj jest to apel szkolny połączony z wystąpieniem grona pedagogicznego. Podczas uroczystości nie brakuje zwykle akcentów przypominających o kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Czytaj: Wyprawka pierwszoklasisty – jak przygotować dziecko do szkoły?

Zobacz galerię strojów galowych dla dziewczynki i chłopca

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza