Egzamin ósmoklasisty to pierwszy „duży” sprawdzian w życiu uczniów szkoły podstawowej. Jest on obowiązkowy, muszą go napisać ci, którzy kończą naukę w podstawówce (wyjątkiem są osoby, które są zwolnione z egzaminów). W 2025 r. uczniowie napiszą E8 niedługo po majówce. Harmonogram tegorocznego egzaminu ósmoklasisty wygląda następująco:
- 13 maja 2025 r. (godz. 9.00) - język polski,
- 14 maja 2025 r. (godz. 9.00) - matematyka,
- 15 maja 2025 r. (godz. 9.00) - język obcy nowożytny.
To termin główny, dodatkowy zaplanowano na czerwiec (10-12.06). Do egzaminu ósmoklasisty warto się dobrze przygotować - chociaż nie da się go nie zdać, im więcej punktów uczeń uzyska, tym ma większą szansę na dostanie się do wymarzonej szkoły średniej. Wyniki E8 to połowa punktów, które są brane pod uwagę podczas rekrutacji.
Wiedza to jedno, przed egzaminem warto także przypomnieć sobie jego podstawowe zasady. Sam test jest stresującym wydarzeniem, nie ma potrzeby dokładania sobie kolejnych wyzwań. Zanim pójdziesz na E8, sprawdź, co można mieć na egzaminie ósmoklasisty.
Spis treści
- Co wziąć na egzamin ósmoklasisty 2025 r.?
- Czy na egzaminie ósmoklasisty można mieć kalkulator?
- Co można wnieść na egzamin ósmoklasisty?
Co wziąć na egzamin ósmoklasisty 2025 r.?
Na egzamin ósmoklasisty uczniowie mogą zabrać tylko konkretne przedmioty. Muszą mieć długopis z czarnym tuszem (może to być również pióro z czarnym atramentem). Na egzamin ósmoklasisty z matematyki uczniowie muszą wziąć również linijkę.
Centralna Komisja Egzaminacyjna przypomina, że rysunki na egzaminie z matematyki - jeśli trzeba je wykonać - wykonuje się długopisem. Uczeń nie robi tego ołówkiem, zatem nie ma potrzeby, aby go zabierać na E8.
Czy na egzaminie ósmoklasisty można mieć kalkulator?
Kalkulator na egzamin ósmoklasisty mogą zabrać tylko niektórzy uczniowie. To zdający, którym dostosowano warunki przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Z kalkulatora prostego mogą skorzystać uczniowie posiadający opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, wskazującą na problemy natury dyskalkulicznej.
To rozwiązanie fakultatywne, „jeżeli takie dostosowanie jest wskazane w opinii PPP, uczeń korzystał z takiego sposobu wyrównywania szans edukacyjnych w związku z posiadaną opinią i fakt ten jest udokumentowany”.
Zdający, którzy mogą korzystać z tego sprzętu, zostaną poinformowani przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego, czy kalkulator muszą przynieść sami, czy zapewni go szkoła.
Dodatkowe przybory i materiały pomocnicze to również:
- sprzęt i oprogramowanie specjalistyczne, z którego korzystają osoby niewidome i słabowidzące,
- przybory optyczne, z których zdający korzysta na co dzień,
- słownik dwujęzyczny w wersji papierowej lub elektronicznej,
- komputer lub komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem.
Osoby z chorobami przewlekłymi, chore lub niesprawne czasowo mogą korzystać z zaleconego przez lekarza sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu na chorobę
- czytamy w komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Polecany artykuł:
Co można wnieść na egzamin ósmoklasisty?
Na egzamin ósmoklasisty przychodzimy bez piórnika i plecaka, długopis i linijkę (na E8 z matematyki) przynosimy w ręku. Ósmoklasiści powinni przeczytać informacje o egzaminie, które publikuje ich szkoła. Dyrektor udziela cennych wskazówek, na przykład podpowiadając, czy na egzaminie ósmoklasisty można mieć chusteczki, wodę (niektóre placówki je zapewniają).
Na egzamin ósmoklasisty trzeba zabrać ze sobą dokument tożsamości, np. legitymacją szkolną. Wiadomo, wszyscy raczej wiedzą, kim jesteś, ale formalności muszą zostać dopełnione.