Zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty. Kto nie musi pisać E8?

2025-04-28 14:33

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, muszą go napisać uczniowie, którzy kończą naukę w szkole podstawowej. Są jednak wyjątki, nie wszyscy muszą podejść do tego sprawdzianu. Kto może być zwolniony z egzaminu ósmoklasisty? Wyjaśniamy.

Kto może być zwolniony z egzaminu ósmoklasisty?

i

Autor: Getty Images Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, ale nie wszyscy uczniowie muszą go napisać

Egzamin ósmoklasisty 2025 r. odbędzie się już niedługo - uczniowie napiszą go 13 maja (jęz. polski), 14 maja (matematyka) i 15 maja (jęz. obcy nowożytny). Egzamin z języka polskiego trwa 150 minut, z matematyki 125 minut, a z języka obcego nowożytnego - 110 minut.

To pierwszy poważny egzamin w życiu uczniów, muszą dobrze przyswoić nie tylko wiedzę, ale i panujące podczas sprawdzianu zasady (warto np. wiedzieć, co można wziąć na E8).

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej, nie można go nie zdać. Jest obowiązkowy, jednak nie wszyscy muszą go napisać. Kiedy uczeń może być zwolniony z egzaminu ósmoklasisty?

Spis treści

  1. Zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty 2025 r. Ci uczniowie nie napiszą E8
  2. Zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty ze względu na stan zdrowia
  3. Wniosek o zwolnienie z E8
  4. Zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty a rekrutacja

Zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty 2025 r. Ci uczniowie nie napiszą E8

Do egzaminu ósmoklasisty nie przystępuje uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym lub niepełnosprawności sprzężone, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym

- wskazano w Informatorze o egzaminie ósmoklasisty od roku szkolnego 2024/2025.

Z egzaminu ósmoklasisty mogą zostać zwolnieni:

  • laureaci i finaliści olimpiady przedmiotowej wymienionej w wykazie olimpiad oraz laureaci konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim (są zwolnieni z E8 z przedmiotu, z którego zdawali),
  • uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawności sprzężone inne niż niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym.
M jak Mama Google News

W 2025 r. z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego są zwolnieni uczniowie-obywatele Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Polski od 24 lutego 2022 r. Obowiązkowo przystępują do E8 z matematyki i języka obcego nowożytnego. Do egzaminu z języka polskiego mogą przystąpić dobrowolnie.

Zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty ze względu na stan zdrowia

Uczniowie mogą napisać egzamin ósmoklasisty w terminie głównym lub dodatkowym (w czerwcu). Jak czytamy w informatorze, w szczególnych przypadkach zdrowotnych, gdy uczeń nie może napisać E8 w żadnym z tych terminów, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej, na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły, może zwolnić ucznia z obowiązku przystąpienia do tego egzaminu. Dyrektor szkoły składa wniosek w porozumieniu z rodzicami ucznia.

Również uczniowie, którzy ze względu na szczególny przypadek losowy, nie przystąpili do E8 ani w terminie głównym, ani w tym dodatkowym, mogą zostać zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty.

Wniosek o zwolnienie z E8

Zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty nie jest automatyczne, trzeba o nie zawnioskować. Z wnioskiem o zwolnienie ucznia, który posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawności sprzężone inne niż niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym występują jego rodzice - do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej (wniosek musi być pozytywnie zaopiniowany przez dyrektora szkoły).

Gdy zwolnienie z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty jest związane ze szczególnymi przypadkami zdrowotnymi, wniosek - w porozumieniu z rodzicami ucznia - składa dyrektor szkoły.

Wzory formularzy wniosków (i informacje dotyczące terminów ich składania) są dostępne na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty a rekrutacja

Uczniowie, którzy nie przystąpili do egzaminu ósmoklasisty ponieważ są laureatami i finalistami olimpiad oraz laureatami konkursów, zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu jest równoznaczne z uzyskaniem z tego przedmiotu najwyższego wyniku.

W zaświadczeniu o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty w miejscach przeznaczonych na wpisanie wyniku z danego przedmiotu wpisuje się „100% punktów” oraz odpowiednio „zwolniony” albo „zwolniona”

- czytamy w komunikacie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

„Ania z Zielonego Wzgórza” - quiz z lektury uzupełniającej dla klas IV-VI
Pytanie 1 z 27
Kto wypatrzył Mateusza Cuthbertha w najlepszym garniturze i koszuli z białym kołnierzykiem, jadącego do miasta?