Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024. Kiedy i gdzie będzie można je sprawdzić?

2024-05-27 12:35

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024 nie będą dostępne od razu, a absolwenci szkoły podstawowej będą musieli na nie trochę poczekać. Kiedy można spodziewać się wyników z egzaminu ósmoklasisty 2024 i gdzie będzie można je sprawdzić?

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024. Kiedy i gdzie będzie można je sprawdzić?
Autor: Piotr Grzybowski / SuperExpress Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024. Kiedy i gdzie będzie można je sprawdzić?

Egzamin ósmoklasisty to egzamin, do którego uczniowie muszą przystąpić, by otrzymać świadectwo ukończenia szkoły podstawowej. I choć nie ma progu zdawalności, a zatem nie można nie zdać egzaminu ósmoklasisty, budzi on niemały lęk wśród uczniów. Od wyników egzaminu może zależeć ich dalsza edukacja, bowiem zdobyte punkty brane są pod uwagę przy rekrutacji do szkoły średniej.

Królowe Matki odc. 7 - nauka literek

Egzamin ósmoklasisty 2024

W tym roku egzamin ósmoklasisty odbywał się w dniach 14-16 maja. Pierwszego dnia uczniowie pisali test z języka polskiego, kolejnego z matematyki i ostatniego z języka obcego nowożytnego. Na napisanie pierwszego egzaminu z języka polskiego mieli najwięcej czasu, bo aż 120 minut. W czasie testów wiedzy z poszczególnych przedmiotów musieli wykazać się znajomością szeregu zagadnień z materiału szkoły podstawowej, a także umiejętnością czytania ze zrozumieniem.

Teraz ósmoklasiści i ich rodzice z niecierpliwością oczekują na wyniki egzaminów, aby móc ubiegać się o miejsca w wymarzonych szkołach średnich. Niestety, przyjdzie im trochę poczekać.

Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024?

Wyników egzaminu nie poznamy zbyt szybko. Będą dostępne niemal 1,5 miesiąca po napisaniu testów. To oznacza, że po zakończeniu roku szkolnego uczniowie nie będą mogli ze spokojnym sercem rozpocząć wakacji. Każdy uczeń dowie się, jak mu poszedł egzamin dopiero w środę 3 lipca 2024 roku. Wyniki zostaną opublikowane przez CKE online w systemie ZIU, o godzinie 8:30. Do systemu można dostać się przez stronę ziu.gov.pl (dawniej wyniki.edu.pl).

Po zapoznaniu się z wynikiem egzaminu trzeba będzie złożyć lub uzupełnić złożone wcześniej dokumenty do szkoły średniej. Jeśli uczeń chciałby kontynuować naukę w jednym z najlepszych w Polsce liceów czy techników musi zdobyć wysoką liczbę punktów na egzaminie. W procesie rekrutacyjnym brane są pod uwagę także inne aspekty, m.in. liczba punktów zdobytych na olimpiadach przedmiotowych czy uczestnictwo w wolontariacie.