Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023. Kiedy będą i gdzie je sprawdzić?

2023-05-19 12:51

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023 nie będą dostępne od razu, a absolwenci szkoły podstawowej będą musieli na nie trochę poczekać. Kiedy można spodziewać się wyników z egzaminu ósmoklasisty i gdzie?

Wyniki egzaminu ósmoklasisty
Autor: Getty Images Wyniki egzaminu ósmoklasisty będą dostępne dopiero 3 lipca 2023 r.

Egzamin ósmoklasisty to egzamin, do którego uczniowie muszą przystąpić, by otrzymać świadectwo ukończenia szkoły podstawowej. I choć nie ma progu zdawalności, a zatem nie można nie zdać egzaminu ósmoklasisty, budzi on niemały lęk wśród uczniów. Od wyników egzaminu może zależeć ich dalsza edukacja, bowiem zdobyte punkty brane są pod uwagę przy rekrutacji do szkoły średniej.

Kiedy odbędzie się egzamin ósmoklasisty?

W tym roku egzamin ósmoklasisty odbędzie się 23-25 maja. Pierwszego dnia uczniowie napiszą test z języka polskiego, kolejnego z matematyki i ostatniego z języka obcego nowożytnego. Na napisanie pierwszego egzaminu z języka polskiego będą mieli najwięcej czasu, bo aż 120 minut. W czasie testów wiedzy z poszczególnych przedmiotów będą musieli wykazać się znajomością szeregu zagadnień z materiału szkoły podstawowej, a także umiejętnością czytania ze zrozumieniem.

Kiedy będą wyniki egzaminu ósmoklasisty?

Wyników egzaminu nie poznamy zbyt szybko, będą dostępne niemal 1,5 miesiąca po napisaniu testów. To oznacza, że po zakończeniu roku szkolnego uczniowie nie będą mogli ze spokojnym sercem rozpocząć wakacji. Każdy uczeń dowie się, jak mu poszedł egzamin dopiero 3 lipca 2023 roku. Wyniki zostaną opublikowane na stronie wyniki.edu.pl.

Po zapoznaniu się z wynikiem egzaminu trzeba będzie złożyć dokumenty do szkoły średniej. Jeśli uczeń chciałby kontynuować naukę w jednym z najlepszych w Polsce liceów czy techników musi zdobyć wysoką liczbę punktów na egzaminie. W procesie rekrutacyjnym brane są pod uwagę także inne czynniki, m.in. liczba punktów zdobytych na olimpiadach przedmiotowych czy uczestnictwo w wolontariacie.

Czytaj też: Czego nie będzie na egzaminie ósmoklasisty w 2023 roku? O to na pewno nie trzeba się martwić!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza