Nie tylko angielski i rytmika: 5 zajęć pozalekcyjnych, które pomogą w rozwoju dziecka

2015-12-17 9:41

Angielski, rytmika, taniec – to chyba trzy najbardziej popularne rodzaje zajęć dla dzieci. Okazuje się, że oferta jest o wiele szersza i oryginalniejsza. Sprawdź na jakich 5 zajęć pozalekcyjnych warto zapisać dziecko.

Zajęcia dodatkowe dla dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Wybierając zajęcia pozalekcyjne, warto wybrać jakąś formę aktywności sportowej.

Spis treści

  1. Czytaj także: >> Zajęcia dodatkowe: wsparcie rozwoju czy odbieranie dzieciństwa >>
  2. Nie tylko angielski i rytmika: Robotyka i programowanie, czyli na drodze do przyszłości
  3. Nie tylko angielski i rytmika: karate, judo, aikido, sporty walki
  4. Czytaj także: >> Jak często dzieci powinny ćwiczyć? >>
  5. Nie tylko angielski i rytmika: fotografia
  6. Nie tylko angielski i rytmika: pływanie
  7. Czytaj także: >> Na jakie zajęcia dodatkowe może dziecko chodzić w przedszkolu >>
  8. Nie tylko angielski i rytmika: teatr

Dzieci są różne. Nie każde będzie dobrze się czuło na zajęciach tanecznych czy rytmice. Uważny rodzic potrafi dostrzec zainteresowania potomka, a przynajmniej kierunki, w których się on rozwija. Oferta zajęć jest bardzo bogata. Warto porozmawiać z dzieckiem i wspólnie zastanowić się, jakie aktywności zapewnią mu rozwój, ale też radość i satysfakcję.

Czytaj także: >> Zajęcia dodatkowe: wsparcie rozwoju czy odbieranie dzieciństwa >>

Nie tylko angielski i rytmika: Robotyka i programowanie, czyli na drodze do przyszłości

Robotyka – to słowo kojarzy się z filmami science fiction. Co się za nim kryje? Najprościej rzecz ujmując, budowanie i programowanie robotów. W tych zajęciach twoje dziecko się zakocha. Dlaczego? Bo to wspaniale połączenie zabawy i nauki. Oczywiście po stworzeniu własnego droida dziecko musi go ożywić. Na tym polega programowanie. O zaletach takich zajęć można mówić długo. Po pierwsze, wprowadzą dzieci w świat nowych technologii. Po drugie, oswoją z zawodami, które już odgrywają ogromną rolę, a w przyszłości będą kluczowe. Na robotykę można zapisać już pięciolatka. Organizatorzy takich zajęć prowadzą je dla różnych grup wiekowych. Starsi z dużym zapałem będą uczyć się programowania nie tylko dla robotów. Nauka tworzenia prostych algorytmów pomoże zrozumieć młodym ludziom istotę informatyki.

Nie tylko angielski i rytmika: karate, judo, aikido, sporty walki

Sporty walki to wspaniały trening dyscypliny. Uczą wytrwałości, pokonywania trudności, systematyczności, radzenia sobie z agresją. Pomagają w rozwoju motorycznym, przyczynią się do korygowania wad postawy. Innymi słowy mają pozytywny wpływ zarówno na ciało, jak i psychikę dziecka. Rodzice często boją się, że na zajęciach ze sztuk walki dziecku stanie się krzywda. Jeżeli wybierzemy znaną i sprawdzoną szkołę, mamy gwarancję, że instruktorami będą fachowcy, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem naszego syna czy córki.

Czytaj także: >> Jak często dzieci powinny ćwiczyć? >>

Nie tylko angielski i rytmika: fotografia

Bardzo wielu ludziom wydaje się, że fotografować potrafi każdy. Dlatego nie widzą potencjału czy sensu w warsztatach z fotografii, zwłaszcza dla dzieci. To błąd! Fakt, że potrafisz uwolnić spust migawki nie znaczy wcale, że zrobiłeś dobre zdjęcie. Właśnie taki cel mają warsztaty fotograficzne. Dziecko nie tylko nauczy się obsługi sprzętu, ale pozna zasady kompozycji, kadrowania, panowania nad ekspozycją. Dowie się co zrobić, by jego zdjęcie nie było przypadkowym „pstrykiem”.

Nie tylko angielski i rytmika: pływanie

Pływanie to dość popularna forma aktywności, którą wybieramy dla dzieci. Warto ją mimo wszystko wymienić ze względu na jej zalety. Podczas pływania pracuje większość mięśni. Zajęcia na basenie to w praktyce ćwiczenia ogólnorozwojowe.  Jeżeli dziecko cierpi na wadę postawy, ćwiczenia na pływalni są wręcz dla niego zalecane. Dzieci lubią wodę, pływanie i jego nauka sprawia im frajdę, dlatego z chęcią będą uczestniczyły w zajęciach.

Czytaj także: >> Na jakie zajęcia dodatkowe może dziecko chodzić w przedszkolu >>

Nie tylko angielski i rytmika: teatr

Fakt, że zapiszemy dziecko na zajęcia teatralne nie oznacza, że zostanie ono sławnym aktorem. Oczywiście, może tak się stać, ale bardziej prawdopodobne, że nie zrobi kariery aktorskiej. Czy w takim razie warto posłać naszą córkę czy syna takie warsztaty? Zdecydowanie! Podczas zajęć teatralnych dziecko nie tylko pozna zawód aktora, to ciekawe i istotne, ale niekoniecznie najważniejsze. Teatr pomoże mu nabrać pewności siebie i pokonać nieśmiałość, nauczy funkcjonować w grupie. Co jeszcze dają takie warsztaty? Będą ćwiczeniem pamięci i pobudzą wyobraźnię. Dzięki nim dziecko w przyszłości nie będzie miało też problemów z występowaniem przed dużym audytorium.