Świetlica czy zajęcia dodatkowe: jak zagospodarować czas dziecka po lekcjach

2008-10-16 14:09

Na pierwszy dzwonek większość dzieci czeka z niecierpliwością. Ich rodziców dręczy zaś niepokój. Jak siedmioletniemu dziecku zagospodarować czas po lekcjach? W pierwszej klasie jest pięć godzin zajęć lekcyjnych. Jest to mało z punktu widzenia rodzica, który ma kłopot: jak nasz uczeń wróci ze szkoły i co będzie potem robił? Jeśli nie ma dyspozycyjnych dziadków, sytuacja nie wygląda najlepiej. Jak z niej wybrnąć? Rozwiązaniem są zajęcia dodatkowe lub świetlica.

Bez klucza na szyi
Autor: Jupiterimages

Spis treści

  1. Świetlica
  2. Zajęcia dodatkowe
  3. Opiekunka na godziny

Najgorszym rozwiązaniem byłby samotny powrót dziecka po lekcjach do domu. Siedmiolatek jest za mały, by sam chodził po ulicach, nawet jeśli szkoła znajduje się blisko domu. Poza tym samotne siedzenie w domu to czas dla dziecka stracony. Nie nauczy się niczego, poza spędzaniem wolnego czasu przed telewizorem. Są jednak inne możliwości, jak np. świetlica czy zajęcia dodatkowe, a oto ich plusy i minusy.

Świetlica

Dzieci mogą z niej korzystać przed zajęciami i po nich. Godziny otwarcia świetlicy powinny być dostosowane do godzin pracy rodziców. Zwykle dzieci można przyprowadzać od 7.30, a zabierać do 17. Minusy? Do świetlicy trzeba dziecko zapisać, a nie zawsze jest miejsce. Decyduje kolejność zgłoszeń i to, czy oboje rodzice pracują. Najlepiej zapisać dziecko do świetlicy jeszcze przed początkiem roku szkolnego.

Zajęcia dodatkowe

Siedmiolatka można zapisać do kółka teatralnego, tanecznego, na gimnastykę czy zajęcia plastyczne, ale nie każda szkoła je prowadzi. Nie rozwiązują one zresztą problemu, gdyż prowadzone są dwa, trzy razy w tygodniu i nie trwają dłużej niż półtorej godziny.

Opiekunka na godziny

Może to być np. sąsiadka na emeryturze albo niepracujący rodzic dziecka z klasy twojej pociechy. Osobę, która będzie odbierała dziecko ze szkoły, musisz przedstawić wychowawczyni i szatniarkom (albo podać jej dane wraz z numerem dowodu osobistego).

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza