ZAJĘCIA DODATKOWE: na jakie zajęcia pozalekcyjne zapisać dziecko?

2007-08-23 11:53

Gdy dziecko idzie do szkoły, dla jego dobra  zapisujesz je także na zajęcia dodatkowe. Uważaj, by nie przesadzić. Nakładanie na kilkulatka zbyt wielu obowiązków może wręcz zahamować jego rozwój. To, jakie zajęcia dodatkowe wybierzesz dla dziecka, powinno zależeć od wieku, predyspozycji, a także od tego, jak do tej pory był zorganizowany jego czas.

ZAJĘCIA DODATKOWE: na jakie zajęcia pozalekcyjne zapisać dziecko?
Autor: thinkstockphotos.com ZAJĘCIA DODATKOWE: na jakie zajęcia pozalekcyjne zapisać dziecko?

Jeśli na przykład w przedszkolu dziecko uczyło się angielskiego, warto kontynuować lekcje, kiedy pójdzie do szkoły. W przypadku siedmiolatków warto zachować dużą ostrożność w wyborze zajęć pozaszkolnych. Samo pójście do szkoły jest ogromną zmianą w życiu dziecka. Prawie każde potrzebuje okresu adaptacyjnego, lepiej więc nie dodawać mu obowiązków już na początku roku.

Zajęcia dodatkowe dla maluchów - edukacja poprzez zabawę

Małe dziecko uczy się poprzez zabawę. W ten sposób rozwija swój intelekt. Nigdy później człowiek nie jest już tak kreatywny, jak pomiędzy piątym a ósmym rokiem życia. Trzeba uważać, żeby tej kreatywności nie ograniczyć. Zasada jest taka, że im mniejsze dziecko, tym zajęcia dodatkowe powinny być bardziej ogólnorozwojowe i niespecyficzne. W żadnym też wypadku nie mogą przypominać szkolnych lekcji.

Zajęcia dodatkowe bez pośpiechu i rywalizacji

Często w dobrej wierze uczymy dzieci zasad rywalizacji. Uważamy, że w ten sposób hartujemy ich psychikę, by później mogły lepiej sobie radzić w dorosłym życiu. Czy rzeczywiście poradzą sobie lepiej?

Jeśli zbyt wysoko postawisz poprzeczkę, dziecko nie będzie dawało sobie rady. Zrodzi się w nim wtedy poczucie, że nie spełnia twoich oczekiwań. To nie hartuje, tylko osłabia psychikę! Hartuje doświadczanie małych sukcesów. Lepiej, by maluch z przyjemnością wziął do rąk kulkę plasteliny i coś z niej ulepił, niż godzinami wkuwał słówka. Dziecko ma być aktywne, ma się zmagać, ale to, co robi, musi sprawiać mu radość. Tylko taka dodatkowa edukacja ma sens.

Czytaj też: 10 bajek Disneya, które twoje dziecko powinno zobaczyć

Ważne

Około 70 proc. siedmiolatków wymaga choćby minimalnej interwencji logopedycznej. Takim dzieciom trzeba pomóc w zdobyciu solidnych podstaw edukacji, czyli umiejętności czytania oraz pisania. Lepiej więc nie dodawać im zbyt wielu zajęć pozaszkolnych.

Dziecko powinno mieć wpływ na wybór zajęć dodatkowych

Dodatkowe zajęcia pozaszkolne wzbogacają edukację dziecka i dają mu szansę wszechstronnego rozwoju. Jednak wypełnianie dziecku całego tygodnia, wożenie go z lekcji na lekcję, w atmosferze pośpiechu i nerwowości, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dziecko musi mieć też czas na zabawę i wypoczynek. Nadmiar obowiązków wywoła w nim opór.
Jeśli zauważysz u dziecka takie objawy, jak nadpobudliwość, apatia, niechęć, rozkojarzenie i złość - może to być sygnał, że obowiązki przerastają jego możliwości.

Nie wszystkie zajęcia dodatkowe mogą mu odpowiadać, nie wszystkie też są właściwie prowadzone. Lepiej być adwokatem swojego dziecka i nie zakładać, że nie ma racji, gdy buntuje się przeciwko jakiejś formie aktywności pozaszkolnej. Czasem trzeba też po prostu odpuścić. Niech dziecko ma możliwość spróbowania różnych rzeczy (nauki języków, plastyki, muzyki, zajęć sportowych), ale nie upieraj się, gdy coś mu nie odpowiada. Zasada "zapłaciłem, musisz chodzić" tutaj się nie sprawdza.

Nawet najciekawsze zajęcia dodatkowe nie zastąpią dobrego kontaktu z rodzicami

Funkcjonujemy w świecie obrazów. Nasze dzieci też. Coraz mniej z nimi rozmawiamy, rzadziej czytamy im książki. Tymczasem ćwiczenie z dzieckiem opowiadania i wspólne analizowanie słyszanego tekstu jest ważniejsze od najciekawszych nawet komputerowych gier edukacyjnych. Przebywając z dzieckiem, rozmawiając z nim, stworzysz mocną podstawę do jego dalszego rozwoju.

Jeśli dziecko jest słabe psychicznie i pozbawione wiary w siebie, wszystko będzie mu przychodziło trudniej. Najważniejsza jest baza emocjonalna. Funkcje poznawcze są na drugim miejscu. Można być wybitnie zdolnym, ale jeśli człowiek nie jest dojrzały, nie ma sam w sobie oparcia, staje się bardziej podatny na stres. W dorosłym życiu może mieć kłopoty z porozumiewaniem się, z relacjami z ludźmi. Radzenie sobie wymaga wtedy więcej energii psychicznej. Pamiętaj więc, że nawet najciekawsze zajęcia dodatkowe nie zastąpią dobrego kontaktu z rodzicami.

Jakie zajęcia dodatkowe wybrać?

  • Kursy dla 6-8-latków (także lekcje języków obcych) powinny być prowadzone w formie zabawy. Ważne są wszelkie zajęcia ruchowe zapewniające dziecku harmonijny rozwój psychofizyczny.
  • Starsze dzieci muszą mieć więcej swobody przy wyborze zajęć rozwijających ich zainteresowania. Najważniejsze, by dać dziecku szansę spróbowania różnych rzeczy i pozwolić mu na rezygnację z jakiejś formy działania, gdy okaże się, że nie sprawia mu przyjemności.
miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza