Edukacja dziecka: jakie zajęcia dodatkowe wybrać

2009-10-14 13:16

Początek roku szkolnego przed wieloma rodzicami stawia to samo pytanie: Czy wysyłać dziecko na zajęcia dodatkowe, a jeśli tak – to na jakie? Języki obce, karate, basen, szkoła muzyczna, taniec, a może gra w tenisa? Zajęcia dodatkowe można podzielić na kilka kategorii: sportowe, które uzupełniają niewielką liczbę lekcji WF-u, edukacyjne, dzięki którym dziecko zdobędzie nowe umiejętności, czy artystyczne, rozwijające talent plastyczny, muzyczny bądź aktorski.

Co po lekcjach?
Autor: Istockphoto

Spis treści

  1. Wybór zajęć dodatkowych jest wielki
  2. Które zajęcia wybrać?
  3. Pamiętaj by dziecko miało też czas wolny

W dzisiejszych czasach dobre wykszałcenie to podstawa, dlatego też edukację rozpoczyna się już od najmłodszych lat dziecka. Niestety, oferta zajęć szkolnych dla wielu rodziców wydaje się być niewystraczająca, stąd powodzeniem cieszą się wszelkie zajęcia dodatkowe. Czasami są one po prostu uzupełnieniem szkolnych lekcji, np. zajęcia sportowe lub kursy językowe, a niekiedy rozwijają dzieci w zupełnie nowych kierunkach jak np. zajęcia teatralne lub muzyczne.

Wybór zajęć dodatkowych jest wielki

Zanim zaczniecie przeglądać ogłoszenia w prasie czy w internecie, warto sprawdzić, co oferuje szkoła, miejski dom kultury albo lokalny klub sportowy. To w tych instytucjach najłatwiej znaleźć oferty zajęć dodatkowych dla dzieci, podzielone na konkretne grupy wiekowe. Najczęściej proponują one:

  • Języki obce. To najpopularniejsza kategoria zajęć dodatkowych. Dziec-ko może się na nich nauczyć od podstaw nowego języka bądź szlifować ten, którego już się uczy.
  • Zajęcia muzyczne. Dziecko można zapisać do ogniska muzycznego albo do szkoły muzycznej. Dzieci, które nie skończyły 10 lat, zazwyczaj uczą się grać na keyboardzie, skrzypcach i pianinie, zaś starsze – na instrumentach dętych.
  • Zajęcia plastyczne. Pomyślcie o nich, jeśli wasza pociecha chętnie rysuje, maluje albo lepi z plasteliny. Takie zajęcia rozwijają wyobraźnięi kreatywność. Warto dopasować je do zainteresowań dziecka – jeśli chętnie lepi z plasteliny, można zapisaćje na warsztaty ceramiczne, a jeśli maluje – na malarskie. Ciekawą propozycją dla dziewczynek są warsztaty projektowania biżuterii.
  • Warsztaty teatralne. Dzieci uczą się na nich grać, same przygoto-wują kostiumy i scenografię, a także wystawiają przedstawienia.
  • Taniec. Poszczególne szkoły tańca często uczą wszystkich gatunków tańca: od ludowego, przez klasyczne, po nowoczesny. Warto razem z dzieckiem zastanowić się, jaki taniec najlepiej będzie mu się podobał.
  • Zajęcia sportowe. Trochę ruchu przyda się każdemu dziecku – zwłaszcza jeśli sporo czasu spędza w ławce. Propozycji jest wiele.
    • Sportem, który rozwija wszystkie grupy mięśni i koryguje wady postawy, jest pływanie. Dziecko można zapisać na lekcje pływania, a jeśli już potrafi pływać – do sekcji pływackiej lub na zajęcia nurkowania.
    • Umiejętności koncentracji i lepszej koordynacji ruchów dziecko może się nauczyć, grając w tenisa. Szkółki przyjmują nawet pierwszaków.
    • Sporty walki: judo, karate, aikido  rozwijają ogólną sprawność fizyczną, a przy okazji poprawiają wiarę w siebie i uczą samoobrony. W tym przypadku warto wybrać renomowaną sekcję, doświadczoną w pracy z dziećmi.
    • Jazda konna to propozycja dla dzieci, które kochają zwierzęta. Dziecko uczy się odpowiedzialności, bo prócz jazdy musi również dbać o konia – czesać go, czyścić itp.

Które zajęcia wybrać?

Decyzję warto podejmować wspólnie, choć dziecko powinno mieć tu głos decydujący. Bo zajęcia pozaszkolne nie tylko mają dostarczać korzyści edukacyjnych, ale też sprawiać przyjemność. Zapomnijcie o swoich dawnych marzeniach i nie wysyłajcie pociechy na zajęcia, na które sami chcieliście kiedyś chodzić – bo przecież ono może mieć inne zainteresowania. Warto jednak pamiętać, że dziecko może dokonać niezbyt dobrego wyboru, i hamować nadmierne zapędy. Źle dobrane zajęcia mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Przykładowo: dziecko bardzo chce rysować, ale nie ma ku temu predyspozycji. Widząc, jak rysują inni na warsztatach plastycznych, może zwątpić w siebie. Dlatego zanim podejmiecie decyzję, trzeba wspólnie przedyskutować wszystkie za i przeciw.

Pamiętaj by dziecko miało też czas wolny

Wybierając zajęcia, warto też pamiętać, że czas wypełniony do maksimum nie gwarantuje dobrych wyników w nauce. Po szkole dziecko powinno mieć czas, żeby odpocząć – to sprzyja lepszej koncentracji. Dlatego nawet jeśli jest bardzo ambitne i chce chodzić na basen, grać w tenisa i uczyć się lepić z gliny, a do tego 2 razy w tygodniu mieć dodatkowe lekcje angielskiego, nie można mu na to pozwalać. Sami też nie powinniście wypełniać dziecku czasu w stu procentach. Z obserwacji psychologów wynika bowiem, że dzieci nadmiernie obciążone zajęciami dodatkowymi często cierpią na depresję, mają problemy z koncentracją i są apatyczne.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza