Jak czyścić gondolę wózka niemowlęcego?

2019-12-27 12:56

By wózek służył jak najdłużej, warto go odpowiednio konserwować. Podpowiadamy, jak czyścić gondolę wózka niemowlęcego.

Jak czyścić gondolę wózka niemowlęcego?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Czyszczenie materiału wózka
  2. Jak prasować materiał gondoli po praniu?
  3. Czyszczenie budki gondoli

Niektórzy producenci zalecają, by raz na jakiś czas pokrycie, jakim obita jest gondola albo wyłożona spacerówka, impregnować za pomocą specjalnych preparatów, dostępnych w sklepach sprzedających dane modele wózków oraz w punktach serwisowych. Impregnacja sprawia, że tkanina jest bardziej odporna na zabrudzenia.

Co jednak zrobić, jeśli na obiciu czy na materacu gondoli pojawiły się plamy, bo malec ulał mleko, przemokła mu pieluszka czy zabrudził pokrycie soczkiem?

Czyszczenie materiału wózka

W sytuacji awaryjnej sposób postępowania zależy od wielkości zabrudzenia. Jeśli jest niewielkie, zmywamy je wilgotną ściereczką – dotyczy to zarówno materacyka, jak i obicia gondoli.

W przypadku silniejszych zabrudzeń sposób czyszczenia zależy od rodzaju tkaniny. Zwykle materacyki mają pokrowiec, który można zdjąć i wyprać, bywa też tak, że cały materacyk nadaje się do prania ręcznego. Natomiast nie każda gondola ma pokrycie zdejmowane, które można prać w domu, w pralce albo ręcznie – częściej jest tak, że tapicerka przymocowana jest na stałe i wolno ją jedynie przecierać wilgotną ściereczką.

Jeśli nie masz instrukcji, a pokrycia nie da się zdjąć, warto poszukać na gondoli symboli określających sposób czyszczenia (podobnych, jakie umieszczane są na metkach ubrań).  Jeżeli ich nie znajdziesz, najbezpieczniej będzie przyjąć, że tapicerkę gondoli można czyścić tylko za pomocą wilgotnej ściereczki, nasączonej odrobiną łagodnego płynu do prania bez detergentu. Powinno go być tyle, by nie powstała piana – jej spłukanie wymagałoby zmoczenia gondoli pod bieżącą wodą, co mogłoby uszkodzić niektóre jej elementy, np. znajdujące się pod materiałem metalowe części.

Jeśli pokrycie jest całkowicie zdejmowane, i da się wyprać w pralce, również używaj delikatnych odplamiaczy i środków piorących, najlepiej przeznaczonych do prania odzieży niemowlęcej. Wyłącz opcję wirowania – może uszkodzić elementy wykonane z plastiku. Potem starannie je rozwieś, by uniknąć zagnieceń (będzie je ciężko rozprasować).

Jak prasować materiał gondoli po praniu?

Sposób prasowania zależy od rodzaju tkaniny, ale lepiej prasować w niskiej temperaturze, bo bywa, że obicie jest wyłożone w środku poliestrem, który wysoka temperatura może uszkodzić. Ważne, by między żelazkiem a tkaniną położyć podkład bawełniany (np. pieluszkę), który dodatkowo zabezpieczy prasowany materiał przed uszkodzeniami.

Czyszczenie budki gondoli

Najpierw trzeba ją odpiąć i rozłożyć. Jeśli pokrycie da się zdjąć, można je wyprać w niskiej temperaturze (ręcznie lub w pralce, najlepiej bez wirowania), jeśli nie, zewnętrzną część budki można wyprać ręcznie używając łagodnego płynu do prania, a wewnętrzną część przepłukać letnią wodą. Potem trzeba ją zostawić rozłożoną, by wyschła.

Przeczytaj: Jaki wózek kupić dla niemowlaka? 7 zasad, które ułatwią wybór dobrego wózka

źródło: www.mowimyjak.se.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza