Jak prać ubranka niemowlęce? Oto nieszkodliwe dla maluszka sposoby na trudne plamy

2022-02-17 8:35

Ubranka dziecięce powinno prać się w specjalistycznych środkach piorących. Co jednak zrobić z uporczywymi plamami, z którymi dziecięcy proszek sobie nie radzi? Dowiedz się jak prać dziecięce ubranka i w jaki sposób usuwać z nich nawet najtrudniejsze zabrudzenia z mleka, soku, czy maści na odparzenia.

pranie ubranek dziecięcych
Autor: Getty Images Jak skutecznie dobrać plamy z dziecięcych ubranek?

Mleko, sok, maść na odparzenia, mocz czy wymiociny to główni sprawcy pozostawiający plamy na ubrankach dziecięcych. Delikatność „niemowlęcych” środków piorących niewątpliwie jest zaletą choć usuwanie trudnych plam nie jest ich najmocniejszą stroną.

Ale zdecydowana większość takich proszków nie radzi sobie z trudniejszymi zabrudzeniami – soczkiem czy papką z marchewki. Czy w takiej sytuacji można używać odplamiaczy? Niektórzy dermatolodzy radzą, by ich unikać, inni nie mają nic przeciwko temu, pod warunkiem że ubranka zostaną naprawdę dokładnie wypłukane.

Możesz też sięgnąć po odplamiacze ekologiczne. Ich receptury oparte są albo na składnikach naturalnych, albo na czystym, aktywnym tlenie. Są one bezpieczniejsze od tradycyjnych odplamiaczy.

Czytaj też: Jak oszczędzać na praniu?

Spis treści

  1. Domowe sposoby na usuwanie trudnych plam z dziecięcych ubranek
  2. Techniki usuwania trudnych plam z dziecięcych ubranek
Jak usunąć plamy z dziecięcych ubrań?

Domowe sposoby na usuwanie trudnych plam z dziecięcych ubranek

Warto poznać domowe metody odplamiania, dzięki którym nawet uporczywe zabrudzenia można usunąć bez silnych środków chemicznych. Jak usunąć:

  • mleko - pocieraj tkaninę białą szmatką zwilżoną w wodzie, dopóki plama nie zniknie. Jeśli jest wyjątkowo uporczywa, wypierz ubranko ręcznie w wodzie z roztworem amoniaku (łyżka stołowa amoniaku 8 proc. albo łyżeczka amoniaku o stężeniu 25 proc. na 3 litry wody). Potem upierz ubranko w pralce.
  • mocz - świeże plamy znikną, jeśli od razu upierzesz ubranie; zaschnięte – po namoczeniu ciuszka w roztworze octu z wodą w równych proporcjach i upraniu go w proszku.
  • maść cynkowa na odparzenia - plamy zwilż płynem do mycia naczyń, zostawna pół godziny, a potem wypierz.
  • krem ochronny - zwykle spiera się w temp. minimum 60°C. Jeśli tkaniny nie można prać w tak ciepłej wodzie, zwilż plamę wodą z proszkiem i zostaw na pół godziny. Potem wypierz.
  • owoce i soki owocowe - większość plam znika po praniu, jednak niektóre, np.z brzoskwiń, trudno usunąć, jeśli się ich natychmiast nie spłucze. Dlategoświeże plamy jak najszybciej spłucz ciepłą wodą,a zaschnięte zwilż płynem do mycia naczyń i zostaw napół godziny. Potem wypierz ubranie.
  • wymiociny - zabrudzoną odzież spłucz. Jeśli można ją prać w temperaturze powyżej 60°C, wypierz. Jeśli można prać najwyżej w 40°C, zwilż płynem do mycia naczyń i pozostaw na 30–40 minut, potem wypierz. Plamę najlepiej usuwać, nie czekając, aż zaschnie (wtedy będzie ją trudniej usunąć).

Dowiedz się: Czy prać nowe ubranka dla dzieci?

Techniki usuwania trudnych plam z dziecięcych ubranek

  • spłukiwanie świeżej plamy pod bieżącą wodą nad umywalką lub wanną. Ułóż ubranko plamą w dół i pocierając ją palcami, spłukuj zimną wodą do chwili usunięcia plamy.
  • pocieranie - zwilż plamę szmatką zamoczoną w odplamiaczu. Połóż ubranko plamą do dołu na starym ręczniku i pocieraj ją palcami „od tyłu” (schodząca plama będzie wnikać w materiał). Ta metoda nie nadaje się do ubranek z delikatnych tkanin.
  • wchłanianie - rozłóż ubranko na starym ręczniku, zwilż odrobiną odplamiacza, potem delikatnie usuń jego nadmiar ręcznikiem kuchennym. Powtarzaj czynność, aż plama przestanie „farbować”. Odplamione miejsce przemyj szmatką zamoczoną w rozpuszczonym proszku do prania.
  • namaczanie - ubranko zanurz w misce z rozpuszczonym odplamiaczem na czas, jaki zaleca producent preparatu.
  • odparowywanie - mokrą szmatkę rozłóż na desce do prasowania, przeprasuj. Kiedy zacznie parować, połóż na niej ubranie plamą do dołu, tak aby para rozpuściła zabrudzenie.

Sprawdź: W czym prać ubranka z secondhandów?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza