Niemowlę w wózku – do kiedy gondola, od kiedy spacerówka?

2021-09-21 15:36

Klasyczny, głęboki wózek dla dziecka wystarcza przeważnie na kilka miesięcy, potem niemowlę zaczyna siadać i zazwyczaj nie chce spacerować w pozycji leżącej.  Podpowiadamy, do kiedy niemowlę wozimy w gondoli, a od kiedy spacerówka.

Niemowlę w wózku – do kiedy gondola, od kiedy spacerówka?
Autor: Getty Images Niemowlę w wózku – do kiedy gondola, od kiedy spacerówka?

Kiedy głęboki wózek zmienić na spacerówkę dla dziecka? Wielu rodziców zastanawia się, czy kilkumiesięczne dziecko powinno jeździć w gondoli czy w wózku spacerowym. Istnieje kilka prostych symptomów, które pozwalają oszacować, kiedy zmienić dziecku wózek.

Spis treści

 1. Do kiedy gondola dla dziecka?
 2. Od kiedy spacerówka?
 3. Jak dobrać spacerówkę dla dziecka?
 4. Na co zwrócić uwagę przy zakupie spacerówki dla dziecka?

Do kiedy gondola dla dziecka?

Do trzeciego miesiąca życia niemowlę wozimy na spacer w wózku głębokim i od tej zasady nie ma wyjątków. Wózek powinien mieć osłony zabezpieczające przed deszczem i silnym wiatrem, należy jednak ich używać tylko wtedy, kiedy pogoda jest rzeczywiście niesprzyjająca. W pogodniejsze dni przejażdżka w hermetycznie zamkniętym wózku nie ma sensu i jest dla dziecka szkodliwa.

Większość rodziców korzysta z gondoli aż do 6. miesiąca życia. Chyba że niemowlę jest duże, urodziło się z wysoką masą urodzeniową albo po prostu szybko nabiera ciała. W takiej sytuacji wózek głęboki może wcześniej stać się zbyt ciasny dla maluszka.

Spacer z dzieckiem
Warto wiedzieć

Zwróć uwagę na to, czy dziecko może swobodnie wyprostować rączki i nóżki. Jeśli ma z tym problem, może to oznaczać, że czas zmienić wózek na spacerówkę.

Od kiedy spacerówka?

Spacerówka dla dziecka jest niezbędna gdy:

 • niemowlę zaczyna siadać - zazwyczaj następuje to około 6.-7. miesiąca życia. W takiej sytuacji konieczna jest zmiana wózka na spacerowy, bo gondola nie zapewnia dziecku bezpieczeństwa. Jeśli maluch usiądzie w wózku głębokim, może przechylić się i wypaść. Dlatego siedzące dziecko powinno być już wożone w spacerówce
 • niemowlę płacze w gondoli - zazwyczaj powiązane jest to z tym, że dziecko potrafi już siedzieć i denerwuje się, gdy rodzice wkładają je do wózka głębokiego. Maluch chce widzieć, co się dzieje i obserwować świat. Wystarczy zmienić wózek na spacerówkę, by dziecko przestało się denerwować.

Zobacz: Jak ubrać niemowlę na jesienny spacer?

Jak dobrać spacerówkę dla dziecka?

Jeśli maluch sam już siedzi, można go przesadzić do spacerówki, do której powietrze dopływa bez trudu. O czym warto pamiętać?

 • nie powinna to być jednak tzw. parasolka – te wózki przeznaczone są dla dzieci powyżej 1. roku życia,
 • wózek powinien mieć możliwość rozłożenia siedziska do pozycji poziomej - tak, by dziecko mogło spać na spacerze,
 • siedzisko powinno być dobrze usztywnione - to ważne dla kształtującego się kręgosłupa dziecka,
 • wózek powinien mieć pasy bezpieczeństwa - rodzice powinni pamiętać o zapinaniu ich przy każdym wychodzeniu na spacer. To pomoże uniknąć sytuacji, w której maluch przekręci się i wypadnie z wózka.

Polecamy: Zakrywanie wózka pieluszką - pomaga czy szkodzi?

Te gadżety na spacer z dzieckiem na pewno się przydadzą:

Na co zwrócić uwagę przy zakupie spacerówki dla dziecka?

 • na łatwość składania - wózek powinien w prosty sposób składać się i rozkładać
 • na lekkość - ma to szczególne znaczenie dla mam, które mieszkają w bloku i muszą każdego dnia samodzielnie znosić wózek np. z półpiętra
 • na koła - kupując spacerówkę, warto zwrócić uwagę na koła. W mieście lepiej sprawdzą się małe, lekkie koła, poza miastem - większe, które lepiej poradzą sobie z nierówną nawierzchnią
 • na rączkę - powinna być regulowana, żeby zarówno mama, jak i tata, mogli komfortowo z niej korzystać

Czytaj także: Jak czyścić gondolę wózka niemowlęcego?

10 rad na jesienny spacer z niemowlakiem - jak ubrać dziecko i jak długo spacerować jesienią?

miesięcznik "M jak mama"