Niemowlę w wózku – do kiedy gondola, od kiedy spacerówka?

2019-05-28 15:15

Klasyczny, głęboki wózek dla dziecka wystarcza przeważnie na kilka miesięcy, potem niemowlę zaczyna siadać i przeważnie nie chce słyszeć o spacerach w pozycji leżącej.  Podpowiadamy, do kiedy niemowlę wozimy w gondoli, a od kiedy możemy zabierać dziecko na przejażdżki w spacerówce.

Kiedy głęboki wózek zmienić na spacerówkę dla dziecka? Wielu rodziców zastanawia się, czy kilkumiesięczne dziecko powinno jeździć w gondoli czy w wózku spacerowym. Istnieje kilka prostych symptomów, które pozwalają oszacować, kiedy zmienić dziecku wózek.

Do kiedy gondola dla dziecka?

Do trzeciego miesiąca życia niemowlę wozimy na spacer w wózku głębokim i od tej zasady nie ma wyjątków. Wózek powinien mieć osłony zabezpieczające przed deszczem i silnym wiatrem, należy jednak ich używać tylko wtedy, kiedy pogoda jest rzeczywiście niesprzyjająca. W pogodniejsze dni przejażdżka w hermetycznie zamkniętym wózku nie ma sensu i jest dla dziecka szkodliwa.

Większość rodziców korzysta z gondoli aż do 6. miesiąca życia. Chyba że niemowlę jest duże, urodziło się z wysoką masą urodzeniową albo po prostu szybko nabiera ciała. W takiej sytuacji wózek głęboki może wcześniej stać się zbyt ciasny dla maluszka.

Warto wiedzieć

Zwróć uwagę na to, czy dziecko może swobodnie wyprostować rączki i nóżki. Jeśli ma z tym problem, może to oznaczać, że czas zmienić wózek na spacerówkę.

Od kiedy spacerówka?

Spacerówka dla dziecka jest niezbędna gdy:

  • niemowlę zaczyna siadać - zazwyczaj następuje to około 6.-7. miesiąca życia. W takiej sytuacji konieczna jest zmiana wózka na spacerowy, bo gondola nie zapewnia dziecku bezpieczeństwa. Jeśli maluch usiądzie w wózku głębokim, może przechylić się i wypaść. Dlatego siedzące dziecko powinno być już wożone w spacerówce
  • niemowlę płacze w gondoli - zazwyczaj powiązane jest to z tym, że dziecko potrafi już siedzieć i denerwuje się, gdy rodzice wkładają je do wózka głębokiego. Maluch chce widzieć, co się dzieje i obserwować świat. Wystarczy zmienić wózek na spacerówkę, by dziecko przestało się denerwować

Jak dobrać spacerówkę dla dziecka?

Jeśli maluch sam już siedzi, można go przesadzić do spacerówki, do której powietrze dopływa bez trudu. O czym warto pamiętać?

  • Nie powinna to być jednak tzw. parasolka – te wózki przeznaczone są dla dzieci powyżej 1. roku życia
  • Wózek powinien mieć możliwość rozłożenia siedziska do pozycji poziomej - tak, by dziecko mogło spać na spacerze
  • Siedzisko powinno być dobrze usztywnione - to ważne dla kształtującego się kręgoslupa dziecka
  • Wózek powinien mieć pasy bezpieczeństwa - rodzice powinni pamiętać o zapinaniu ich przy każdym wychodzeniu na spacer. To pomoże uniknąć sytuacji, w której maluch przekręci się i wypadnie z wózka

miesięcznik "M jak mama"

Na co zwrócić uwagę przy zakupie spacerówki dla dziecka?

  • na łatwość składania - wózek powinien w prosty sposób składać się i rozkładać
  • na lekkość - ma to szczególne znaczenie dla mam, które mieszkają w bloku i muszą każdego dnia samodzielnie znosić wózek np. z półpiętra
  • na koła - kupując spacerówkę, warto zwrócić uwagę na koła. W mieście lepiej sprawdzą się małe, lekkie koła, poza miastem - większe, które lepiej poradzą sobie z nierówną nawierzchnią
  • na rączkę - powinna być regulowana, żeby zarówno mama, jak i tata, mogli komfortowo z niej korzystać
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
Cecylia
|

My jezdzimy spacerówką od kiedy córka skończyła 1 rok, a to dlatego, że mieliśmy wcześniej x-lander x-move i naszej Weronce było w nim bardzo dobrze. Teraz mamy ultra lekką spacerówkę x-fly, ale cały czas wracamy do mova ;)

Anna Brzoza
|

Przesadziłam córkę do spacerówki jak miała niecale 5 miesięcy, jednak oparcie pozostawiłam rozlozone do pozycji lezącej. Jak mała miała 1,5 roku to w zasadzie na wakacje kupiliśmy xlandera X-fly i jeździmy nim już ponad rok:)mała coraz rzadziej chce jeździć w wózku, wiec myśle to jest ostatni:)

Violetta Brudak
|

Dziecka, które samodzielnie nie siada nie powinno się przesadzać do spacerówki. Synek usiadł, dopiero jak miał 8,5 miesiąca, ale w spacerówce na płasko woziłam go jak miał 6 m-cy. Na szczęście nasza spacerówa rozkłada się całkiem, jest miękka i ma pasy 5 punktowe. Super trafiliśmy z wózkiem, bo mamy zestaw 2w1 a spacerówka wygodna i duża dla dziecka, a mała po złożeniu, mieści się spokojnie do bagażnika. Mam viva life od tutisa.