Balneoterapia: zabiegi, wskazania, przeciwwskazania

2017-08-10 15:47

Balneoterapia pomaga cierpiącym na choroby stawów, reumatyzm, bóle kręgosłupa, nerwobóle, otyłość, cukrzycę, dolegliwości skórne, a także przemęczenie czy stres. Pod tą rzadko używaną nazwą nie kryje się nic innego jak zabiegi z wykorzystaniem wody, której terapeutyczne właściwości znane są od wieków. Kto powinien a kto nie korzystać z kąpieli i inhalacji?

Balneoterapia: zabiegi, wskazania, przeciwwskazania
Autor: thinkstockphotos.com Balneoterapia pomaga cierpiącym na choroby stawów, reumatyzm, bóle kręgosłupa, nerwobóle, otyłość, cukrzycę, dolegliwości skórne, a także przemęczenie czy stres.

Spis treści

  1. Balneoterapia czyli kąp się na zdrowie
  2. Balneoterapia na poprawę nastroju

Termin balneoterapia pochodzi od łacińskiego słowa balneum, co oznacza łaźnię, kąpiel. Już w starożytności wierzono, że woda nie tylko uzdrawia ciało, ale oczyszcza też duszę. Obecnie terapeutyczne właściwości wody wykorzystuje zarówno hydroterapia, jak i balneoterapia – różnica między tymi dwoma działami fizjoterapii polega na tym, że w tym pierwszym przypadku stosuje się wodę gospodarczą, a w tym drugim wodę mineralną, bogatą w wiele składników, wpływających na zdrowie i urodę.

Balneoterapia czyli kąp się na zdrowie

Balneoterapia obejmuje kurację pitną, opartą na mineralnych wodach leczniczych, np. wodzie Jana (wykazuje działanie moczopędne, stosowana przy kamicy nerkowej), czy zuber (wykorzystywana w leczeniu wątroby i dróg żółciowych, obniża też poziom cukru, zmniejsza zgagę).

Stosuje się też aerozoloterapię (inhalacje), które świetnie działają w przypadku problemów z drogami oddechowymi. Najpopularniejszy jednak dział balneoterapii to kąpiele, a te najczęściej stosowane to kwasowęglowe, siarczkowe i siarczkowo-siarkowodorowe, radoczynne oraz solanki.

  • Kąpiel kwasowęglowa (z zawartością dwutlenku węgla) poprawia mikrokrążenie, dlatego wskazania do jej stosowania to m.in. choroby układu krążenia, w tym miażdżyca, niezbyt zaawansowane nadciśnienie, choroby naczyń obwodowych, ale też schorzenia reumatyczne, nerwica serca, otyłość. Kąpiele kwasowęglowe regulują poziom cukru we krwi, dlatego stosuje się je również u osób chorujących na cukrzycę. Zabieg zleca lekarz, trwa on ok. 5-10 minut i wykonuje się go zwykle trzy razy w tygodniu. Przeciwwskazania do stosowania kąpieli kwasowęglowych to znacząca niewydolność oddechowa lub niewydolność układu krążenia, niestabilna choroba wieńcowa, problemy z krzepliwością krwi.
  • Kąpiel siarczkowa i siarczkowo-siarkowodorowa (z zawartością związków siarki) pomaga w szerokim spektrum dolegliwości i łagodzi wiele chorobowych objawów. Pomaga w schorzeniach zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, w przypadku rwy kulszowej, reumatoidalnego zapalenia stawów, reumatyzmu, chorób skórnych (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry), nerwobólów, dyskopatii, chorób narządów rodnych (m.in. bolesne miesiączkowanie) oraz wszelkiego rodzaju stanach po urazach lub przeciążeniach narządu ruchu. Kąpiel trwa ok. 5-15 minut, zwykle zaleca się serie trzy, cztery razy w tygodniu. Przeciwwskazania są podobne jak w przypadku kąpieli kwasowęglowych. Dodatkowo obejmują też nadwrażliwość na związki siarki, stany po zawale serca, zapalenie żył, zapalenie wątroby lub zapalenie trzustki. Przeciwwskazaniem jest też bardzo niskie ciśnienie krwi (hipotonia).
  • Kąpiel solankowa – wykorzystuje się wody chlorkowo-sodowe, które często zawierają też jony potasu, magnezu, wapnia, jodu, czy bromu. Poprawia ukrwienie, pobudza przemianę materii, ale też zmniejsza pobudliwość nerwów czuciowych i ruchowych. Dzięki swoim właściwościom kąpiel solankowa przynosi świetne rezptaty m.in. w przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów, przewlekłego zapalenia zatok, schorzeń skórnych, nerwic wegetatywnych, otyłości. Kąpiel trwa ok. 10 minut, przy czym z każdym kolejnym zabiegiem ten czas może się wydłużać, maksymalnie do ok. 20 minut. Wykonuje się je zazwyczaj trzy razy w tygodniu, a seria obejmuje standardowo 10 zabiegów. Przeciwwskazania to przede wszystkim niestabilna choroba wieńcowa przebiegająca z dusznicą, stany po zawale serca, ciężka niewydolność krążenia oraz nowotwory.
  • Kąpiel radoczynną (z niewielką ilością pierwiastku radonu) stosuje się przede wszystkim w przypadku schorzeń reumatycznych, miażdżycy, nadciśnienia, reumatoidalnego zapalenia stawów, zaburzeń czynnościowych krążenia obwodowego. Pomaga też przy schorzeniach narządu ruchu, również w stanach po urazach. Łagodzi też niektóre choroby skórne, a także dolegliwości w okresie menopauzy. Zabieg trwa ok. 15 minut, by przyniósł pożądane rezptaty trzeba wykonać całą ich serię (8-10 zabiegów).

Balneoterapia na poprawę nastroju

Kąpiele stosowane w balneoterapii mają jeszcze dwie zalety: wzmacniają ogólną odporność organizmu oraz działają relaksująco. Poza typowym prozdrowotnym aspektem działają wspomagająco w stanach przemęczenia, wyczerpania, nadmiernego stresu. Nie tylko uspokajają, ale też odprężają i poprawiają nastrój.