Spis treści
- Kąpiele lecznicze: kąpiele solankowe i siarczkowe
- Kąpiele lecznicze: jak działają solanki i siarczki?
- Kąpiele lecznicze: kąpiele borowinowe
- Kąpiele lecznicze: kąpiele ziołowe
Kąpiele lecznicze są podstawowym rodzajem zabiegów balneologicznych (przyrodoleczniczych). Od dawna stosuje się je w uzdrowiskach, zwłaszcza tam, gdzie znajdują się naturalne źródła wód mineralnych – leczniczo najcenniejsze. Znana z alabastrowej skóry Kleopatra kąpała się ponoć w oślim mleku. Czy to prawda – nie wiadomo, pewne jest natomiast, że słynna egipska królowa regularnie stosowała kąpiele ziołowe. Świadczy o tym zapis na tabliczce odnalezionej w Dolinie Królów. Dzisiaj nadal chętnie korzystamy z dobrodziejstw wody wzbogaconej o zioła, sole, pachnące olejki. Aromatyczna kąpiel to balsam dla duszy. Odpręża i relaksuje, zmywa stres i pozwala zapomnieć o troskach. Ma zbawienny wpływa nie tylko na skórę, ale i na całe ciało. Dlatego kąpielami wspomaga się leczenie wielu chorób.
Kąpiele lecznicze: kąpiele solankowe i siarczkowe
W sanatoriach najpopularniejsze są kąpiele solankowe – przydatne głównie w leczeniu chorób mięśni i stawów, oraz siarczkowe – stosowane w przypadku schorzeń skórnych. Tego typu zabiegi z powodzeniem można przygotowywać samemu. W aptekach i drogeriach mamy całą gamę soli kąpielowych. Wiele z nich zawiera dodatkowo jeszcze inne składniki, które wzbogacają działanie samej soli. Są na przykład sole z dodatkiem alg morskich, z mlekiem kozim, borowiną, wyciągiem z bursztynów, lawendą czy olejkiem z grejpfruta (działa odchudzająco!).
Nieocenione jest bogactwo soli z Morza Martwego zawierającej wapń, magnez, potas, sód, jod, brom i związki siarki. Ale równie cenne składniki zawierają sole pochodzące z naszych uzdrowisk.
Z kolei kąpiel siarczkową w domowej wannie umożliwi np. maska do ciała z Buska-Zdroju na bazie naturalnej wody mineralnej siarczkowosiarkowodorowej. Regularnie stosowana (minimum raz w tygodniu) kuracja poprawia mikrokrążenie, wygładza i odświeża skórę, zmniejsza rozstępy oraz cellulit.
Przykłady kąpieli ziołowych
- uspokajająco-kojąca: lawenda, melisa, arcydzięgiel, kozłek lekarski, krwawnik
- pobudzająca i ujędrniająca skórę: macierzanka, rozmaryn, rumianek, szałwia, mięta, tatarak
- przy otyłości: kasztanowiec zwyczajny, perz, fiołek trójbarwny, skrzyp, pączki sosny
- w stanach zapalnych skóry i przy alergiach: rumianek, krwawnik, fiołek trójbarwny, siemię lniane, żywokost
- przy trądziku i infekcjach ropnych skóry: skrzyp, orzech włoski, szałwia, mięta, pączki sosny, kora dębu, nostrzyk
- przy trądziku: jałowiec, pączki sosny, tymianek, nostrzyk, szałwia
- przy żylakach: żywokost, nagietek, rumianek, kasztanowiec, skrzyp
Kąpiele lecznicze: jak działają solanki i siarczki?
Co się dzieje, gdy zanurzamy ciało w kąpieli z dodatkiem preparatu leczniczego? Działają na nas bodźce fizyczne – ciśnienie wody i jej temperatura. Pod wpływem ciepłej (ale nie za gorącej!) wody naczynia krwionośne rozszerzają się i krew zaczyna szybciej krążyć. Rozszerzają się też pory skóry, ułatwiając wnikanie w głąb ciała dobroczynnie działających składników mineralnych.
Do naturalnych środków leczniczych stosowanych w balneologii należą też tzw. peloidy – substancje powstające w wyniku procesów biologicznych i geologicznych.
Kąpiele solankowe (solanki) zawierają m.in. jony sodu i chloru, a ponadto związki siarki, magnezu, wapnia, potasu i inne. Działają drażniąco na skórę, pobudzają układ krążenia, przyspieszają przemianę materii. Stosuje się je m.in. po urazach, w różnych postaciach gośćca, w chorobach kobiecych, a nawet w leczeniu otyłości.
Podobnie działają kąpiele siarczkowe, których głównym składnikiem są jony siarczkowe i siarkowodór. Działając drażniąco na skórę, kąpiel taka wywołuje chwilowe przekrwienie zarówno skóry, jak i narządów wewnętrznych. Pobudza przemianę materii, oczyszcza organizm z toksyn i wpływa odczulająco na skórę.
Kąpiele lecznicze: kąpiele borowinowe
Najpopularniejszym z nich jest borowina, z której także możemy korzystać w warunkach domowych (w aptekach są specjalne preparaty). Jest ona bogata w kwasy humusowe i fulwonowe, węglowodany, garbniki, bituminy, białka, żywice, mikro- oraz makroelementy. Zawiera również wiele substancji nieorganicznych, głównie sole oraz krzemionkę. Ma właściwości przeciwzapalne, ściągające, bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Zabiegi borowinowe powodują regenerację naskórka i uszkodzonych tkanek. Stosuje się je w przewlekłych stanach zapalnych tkanek miękkich oraz kości i stawów, w tym w chorobach reumatycznych. Borowina jest bardzo pomocna przy dolegliwościach kobiecych.
Kąpiele lecznicze: kąpiele ziołowe
Możesz także pójść śladem pięknej Kleopatry i... jak ona kąpać się w ziołach. W zależności od rodzaju ziół, kąpiel taka może mieć działanie ściągające lub rozszerzające pory skóry, wygładzające, przeciwzapalne, bakteriobójcze albo przeciwgrzybiczne, pobudzające lub kojące. Kąpiele ziołowe mogą też stanowić przyjemne uzupełnienie diety odchudzającej.
Na rynku są gotowe preparaty ziołowe w postaci płynów i olejków. Warto jednak poświęcić trochę czasu na samodzielne przygotowanie naparu z suszonych lub świeżych ziół. Taka kąpiel będzie miała nie tylko większe walory lecznicze, ale również wyjątkowo korzystnie wpłynie na samopoczucie.
Pamiętaj
- kąpiel nie może trwać dłużej niż 15-20 minut
- temperatura wody powinna być zbliżona lub niewiele wyższa od temperatury ciała (wyjątek stanowi kąpiel borowinowa, która może być nieco cieplejsza)
- po kąpieli posmaruj ciało balsamem