Buty do fitnessu – jak wybrać dobre buty na fitness?

2017-04-06 13:44

Buty do fitnessu powinny być lekkie i zrobione z oddychających materiałów. Ważne jest, by dobrze amortyzowały stopę, a jednocześnie stabilizowały jej położenie podczas ruchu. Zanim rozpoczniesz treningi fitness, koniecznie zaopatrz się w obuwie dostosowane do rodzaju ćwiczeń, jakie wykonujesz.

Buty do fitnessu – jak wybrać dobre buty na fitness?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jak wybrać dobre buty do fitnessu?
  2. Buty na siłownię - jakie wybrać?
  3. Wygląd butów też się liczy?
  4. Nowoczesne technologie: dodatkowa zaleta czy chwyt marketingowy?

Trening fitness w trampkach lub tenisówkach jest niewskazany – dobór złego obuwia może skutkować urazem kolan, a nawet kręgosłupa. Nasz poradnik pomoże ci wybrać odpowiednie buty do fitnessu, które sprawdzą się zarówno podczas ćwiczeń w domu, jak i na siłowni.

Jak wybrać dobre buty do fitnessu?

Podeszwa to najważniejszy element butów do fitnessu. Technologie wykorzystane przy jej tworzeniu zapewnią zwiększony komfort treningu. Dzięki nim nawet po najintensywniejszych ćwiczeniach ból stóp nie będzie tak dokuczliwy.

Buty na fitness powinna cechować optymalna przyczepność podeszwy dostosowana do warunków, w jakich wykonujesz ćwiczenia. Jeśli trenujesz na śliskim parkiecie w zamkniętym pomieszczeniu, ryzyko poślizgnięcia jest duże. W tej sytuacji powinieneś wybrać buty o większej przyczepności.

Równie istotne jest, aby buty zapewniały stabilizację. W niektórych rodzajach fitnessu do ćwiczeń wykorzystuje się ciężkie przyrządy, np. ciężarki, co wpływa na nasz ośrodek równowagi. Jak wyjaśnia trener fitness, dr Paweł F. Nowak: „Dobrze dobrane z odpowiednimi systemami mają korygować sposób przetaczania się stopy po podłożu, by stabilizować cały układ ruchu. Stwarza to lepsze warunki do zachowania równowagi. Zbyt miękkie podłoże, a do tego jeszcze obuwie z grubą miękką podeszwą, odbija się na gorszej równowadze i ryzyku jej utraty (upadku), szczególnie, gdy trzymamy w rękach ciężarki, piłkę itp.”.

Aby zachować stabilność podczas ćwiczeń, najlepiej wybrać obuwie sznurowane, które utrzymuje piętę w stałej pozycji – to zapobiegnie zwichnięciu kostki i urazom kolan.

Kolejny aspekt to amortyzacja. Na rynku dostępne są modele butów do fitness, które posiadają wbudowaną w podeszwę poduszkę powietrzną lub żelową. Poduszka pomaga amortyzować wstrząsy i zmniejsza ryzyko urazów – to szczególnie ważne, jeśli ćwiczysz na twardej podłodze.

Przy zakupie butów do fitnessu powinieneś zwrócić uwagę także na to, aby były lekkie i zrobione z przewiewnych materiałów. Najlepsza będzie skóra naturalna i przepuszczająca powietrze siateczka. Syntetyczne materiały mogą utrudniać wentylację i powodować pocenie się stóp.

To ci się przyda

Buty na siłownię - jakie wybrać?

Buty na siłownię powinny być sztywne i dopasowane, aby umożliwić precyzyjne wykonywanie powtórzeń. Dobrze również, by miały podwyższoną piętę, która nie tylko zwiększy komfort treningu, ale i zapewni większą stabilizację, np. podczas wykonywania pełnych przysiadów. Dzięki podwyższeniu zastosowanemu w butach zmniejszy się również ryzyko wystąpienia bólu stawów.

Obuwie na siłownię powinno być dobrze dopasowane, aby z jednej strony nie krępowało ruchów, a z drugiej - nie było zbyt luźne i przez to nie dawało stabilizacji. Buty na siłownię powinny mieć również twardą podeszwę (najlepiej wybrać tę o średniej trakcji) zabezpieczającą przed poślizgiem. Jednocześnie powinna być na tyle elastyczna, aby umożliwiać swobodne wykonywanie ruchów. Bardzo ważne jest również, by buty na siłownię były wykonane z wytrzymałych materiałów.

Warto dodać, że istnieją specjalne buty do sportów dwu- i trzybojowych, z których często korzystają też kulturyści - liftery. Liftery są bardzo wytrzymałe, sztywne, mają podwyższoną piętę i sprzączkę, umożliwiającą jak najlepsze dopasowanie buta. Tego typu obuwie nie należy do najtańszych - to wydatek rzędu 400-800 zł, jednak zaopatrując się w takie buty można mieć pewność, że będą nam długo służyć.

Uwaga! Nie kupuj na siłownię butów przeznaczonych do biegania. Jak sama nazwa wskazuje, posiadają one właściwości przydatne właśnie w trakcie biegania, a nie treningu na siłowni. Chodzi głównie o amortyzację - w trakcie biegu sprawdza się świetnie, bo tłumi uderzenia stopy o twarde podłoże. W przypadku treningu na siłowni, pod wpływem ciężaru własnego i tego podnoszonego buty do biegania nie będą w stanie zapewnić nam stabilności, co niestety, jeśli dźwigamy duże obciążenie, może skończyć się bolesną kontuzją.

Wygląd butów też się liczy?

Czynnikiem, który coraz częściej decyduje o wyborze danego modelu butów do fitnessu, jest ich wygląd. Wiele osób nosi buty przeznaczone do fitnessu także na co dzień. To powoduje, że w sklepach dostępne są modele o bardzo szerokiej gamie kolorystycznej i różnym wzornictwie.

Warto wiedzieć, że niektóre firmy (np. Nike) oferują możliwość samodzielnego zaprojektowania obuwia. Możemy nie tylko wybrać jego kolor, ale umieścić też na nim swój podpis.

Oczywiście wygląd nie ma wpływu na funkcjonalność butów, może jednak pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie, a co za tym idzie, dać nam lepszą motywację do treningu. Trzeba mimo to pamiętać, że modny design automatycznie zwiększa cenę obuwia – najmodniejsze modele znanych marek mogą kosztować nawet 600 zł.

Nowoczesne technologie: dodatkowa zaleta czy chwyt marketingowy?

Niektórzy producenci kuszą dodatkowymi rozwiązaniami stosowanymi w swoich modelach butów. Na przykład, niektóre z nich mają poprawiać pracę mięśni ud i pośladków, a tym samym zwiększać efektywność treningu. Zastosowanie podobnych rozwiązań sprawia, że cena buta szybuje w górę, tymczasem ich skuteczność pozostaje kwestią dyskusyjną.

„Osobiście nie wierzę, że za pomocą nowoczesnej technologii można w znaczący sposób zwiększyć efektywność treningu” – mówi dr Paweł F. Nowak. „To zabiegi marketingowe działające bardziej na wyobraźnię niż na rzeczywistość. Zresztą, w badaniach wykazano, że to nieprawda, a firma reklamująca się w ten sposób była nawet sądzona o odszkodowania. To człowiek ćwiczy, a obuwie ma mu pomóc, by bezpiecznie mógł wykonać ciężką pracę. Nikt za nas tej pracy nie wykona”.

Wygląd i zastosowanie nowoczesnych technologii nie powinny zatem przesłaniać nam innych, ważniejszych czynników liczących się przy doborze butów do fitnessu. Pamiętajmy, że modny but nie zawsze będzie spełniał warunki istotne dla komfortu ćwiczeń, dlatego przy zakupach kierujmy się przede wszystkim jakością i odpowiednim dopasowaniem obuwia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza