Ćwiczenia po porodzie na brzuch: ćwicz z dzieckiem i wzmocnij mięśnie brzucha po ciąży

2015-01-09 12:48

Ćwiczenia na brzuch nie zabierają wiele czasu, są proste i można je wykonywać razem z dzieckiem. Warto się do nich zmobilizować jak najszybciej po porodzie, żeby wzmocnić osłabione mięśnie brzucha po ciąży.  Jakie ćwiczenia na brzuch można robić w domu? Ćwiczenia po ciąży na płaski brzuch.

Ćwiczenia na brzuch
Autor: thinkstockphotos.com Ćwiczenia na brzuch wzmocnią osłabione w czasie ciąży mięśnie i pomogą ci szybko wrócić do formy.

Spis treści

  1. Ćwiczenia na brzuch po ciąży: ćwicz razem z dzieckiem
  2. Ćwiczenia na brzuch z dzieckiem: brzuszki
  3. Ćwiczenia po porodzie na brzuch: wzmocnij miednicę
  4. Ćwiczenia na mięśnie brzucha: ćwiczenie deska
  5. Zobacz film: Jak wrócić do formy po porodzie

Ćwiczenia na brzuch to podstawowe ćwiczenia dla wszystkich kobiet, które zostały mamami. Powinny one wzmacniać osłabione w czasie ciąży mięśnie i pomóc im wrócić do kondycji sprzed ciąży.

Jeśli zawsze byłaś aktywna fizycznie, biegałaś na jogę w ciąży, a dziecko urodziłaś naturalnie, ćwiczenia na brzuch możesz wykonywać już w kilka dni po porodzie. Jeśli aktywność fizyczna nie jest twoją najmocniejszą stroną i w czasie oczekiwania na malucha miałaś problemy z systematycznym mobilizowaniem się do ćwiczeń, daj sobie więcej czasu. Podobnie w przypadku cesarskiego cięcia - jeśli odczuwasz ból, daj sobie 4-8 tygodni na powrót do formy albo zapytaj lekarza, kiedy będziesz mogła zacząć ćwiczyć.

Czytaj: Ćwicz w połogu, a szybko stracisz zbędne kilogramy!

Nie rezygnuj jednak całkowicie z podejmowania jakichkolwiek prób wykonywania wzmacniających ćwiczeń na brzuch. Poprawią one twoje samopoczucie i pomogą ci szybciej wrócić do sylwetki sprzed ciąży - a na tym przecież ci zależy, prawda?

Ćwiczenia na brzuch po ciąży: ćwicz razem z dzieckiem

"Nie mam kiedy ćwiczyć, bo dziecko pochłania cały mój wolny czas" - nie sądzisz, że to bardzo słaba wymówka? Opieka nad dzieckiem to teraz twoje główne zajęcie, a maluch faktycznie wymaga ciągłej uwagi, ale przecież możesz wykonywać ćwiczenia na brzuch, kiedy śpi. Poza tym spójrzmy prawdzie w oczy - zrobienie kilkunastu powtórzeń kilku ćwiczeń nie zajmie ci zbyt wiele czasu.

No i nie zapominaj, że możesz również ćwiczyć razem z dzieckiem! Będą z tego same plusy: ty popracujesz nad sylwetką i pobawisz się jednocześnie z maluchem, a dziecko będzie się rozwijać. - Jeśli robimy przysiady to w inny sposób pracuje błędnik dziecka i w ten sposób się rozwija - mówi trenerka Katarzyna Sempolska. - Różne rodzaje kołysań w inny sposób stymulują w mózgu dziecka układ przedsionkowy i dzięki temu ono inaczej się rozwija - dodaje.

Czytaj: Zobacz, jak powinnaś prawidłowo ćwiczyć w okresie karmienia piersią

Ćwiczenia na brzuch z dzieckiem: brzuszki

Najprostszym ćwiczeniem na brzuch są brzuszki. Połóż się na plecach na macie, nogi ugnij w kolanach. Posadź dziecko tak, żeby plecami opierało się o twoje uda i kolana. Przytrzymuj je jedną ręką, a drugą połóż za głowę. Zrób skłon tułowia do przodu, napinając mięsień prosty brzucha. - To właśnie on został bardzo osłabiony i rozciągnięty w czasie ciąży - mówi trenerka.

Ćwiczenia po porodzie na brzuch: wzmocnij miednicę

To ćwiczenia również możesz wykonać razem z dzieckiem. Połóż się w tej pozycji, co przed chwilą (na plecach, nogi zgięte w kolanach) i dokładnie w ten sam sposób posadź dziecko na brzuchu. Następnie zacznij podnosić biodra do góry i przez chwilę przytrzymuj je w górze. Zrób dwie serie po 10 powtórzeń. To ćwiczenie wzmacnia nie tylko miednicę, ale również pośladki.

Czytaj: Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej pomogą ci wrócić do formy sprzed ciąży!

Jak zgubić brzuch po ciąży?

Ćwiczenia na mięśnie brzucha: ćwiczenie deska

Ćwiczenie deska to ostatnio jedno z najmodniejszych ćwiczeń na brzuch. Doskonale wzmacnia mięśnie poprzeczny (to on utrzymuje narządy wewnętrzne we właściwym położeniu) i skośne, ale również mięśnie pleców czy ramion. Wydaje się właściwie bardzo proste - polega na ułożeniu się w pozycji do wykonywania pompek, wyprostowaniu nóg, obciągnięciu pięt i utrzymaniu pozycji deski przez minimum 30 sekund. W rzeczywistości jednak jest niezmiernie trudne - trzeba pamiętać o wciągnięciu brzucha, wyprostowaniu pleców, napięciu pośladków i utrzymywaniu głowy na linii całego ciała.

Na szczęście, deskę możemy wykonywać zarówno na podpartych dłoniach, jak i łokciach (niezależnie od tego, którą pozycję wybierasz, dłonie i łokcie powinny być ułożone równo pod barkami). Warto ją robić i systematycznie wydłużać czas utrzymywania pozycji. Jeśli będziemy mogły wytrzymać już 60 sekund, możemy do ćwiczenia dodać naprzemienne uniesienia rąk czy nóg.

Zobacz film: Jak wrócić do formy po porodzie