Ćwiczenia po porodzie na brzuch: ćwicz z dzieckiem i wzmocnij mięśnie brzucha po ciąży

2015-01-09 12:48

Ćwiczenia na brzuch nie zabierają wiele czasu, są proste i można je wykonywać razem z dzieckiem. Warto się do nich zmobilizować jak najszybciej po porodzie, żeby wzmocnić osłabione mięśnie brzucha po ciąży.  Jakie ćwiczenia na brzuch można robić w domu? Ćwiczenia po ciąży na płaski brzuch.

Ćwiczenia na brzuch
Autor: thinkstockphotos.com Ćwiczenia na brzuch wzmocnią osłabione w czasie ciąży mięśnie i pomogą ci szybko wrócić do formy.

Spis treści

  1. Ćwiczenia na brzuch po ciąży: ćwicz razem z dzieckiem
  2. Ćwiczenia na brzuch z dzieckiem: brzuszki
  3. Ćwiczenia po porodzie na brzuch: wzmocnij miednicę
  4. Ćwiczenia na mięśnie brzucha: ćwiczenie deska
  5. Zobacz film: Jak wrócić do formy po porodzie

Ćwiczenia na brzuch to podstawowe ćwiczenia dla wszystkich kobiet, które zostały mamami. Powinny one wzmacniać osłabione w czasie ciąży mięśnie i pomóc im wrócić do kondycji sprzed ciąży.

Jeśli zawsze byłaś aktywna fizycznie, biegałaś na jogę w ciąży, a dziecko urodziłaś naturalnie, ćwiczenia na brzuch możesz wykonywać już w kilka dni po porodzie. Jeśli aktywność fizyczna nie jest twoją najmocniejszą stroną i w czasie oczekiwania na malucha miałaś problemy z systematycznym mobilizowaniem się do ćwiczeń, daj sobie więcej czasu. Podobnie w przypadku cesarskiego cięcia - jeśli odczuwasz ból, daj sobie 4-8 tygodni na powrót do formy albo zapytaj lekarza, kiedy będziesz mogła zacząć ćwiczyć.

Czytaj: Ćwicz w połogu, a szybko stracisz zbędne kilogramy!

Nie rezygnuj jednak całkowicie z podejmowania jakichkolwiek prób wykonywania wzmacniających ćwiczeń na brzuch. Poprawią one twoje samopoczucie i pomogą ci szybciej wrócić do sylwetki sprzed ciąży - a na tym przecież ci zależy, prawda?

Ćwiczenia na brzuch po ciąży: ćwicz razem z dzieckiem

"Nie mam kiedy ćwiczyć, bo dziecko pochłania cały mój wolny czas" - nie sądzisz, że to bardzo słaba wymówka? Opieka nad dzieckiem to teraz twoje główne zajęcie, a maluch faktycznie wymaga ciągłej uwagi, ale przecież możesz wykonywać ćwiczenia na brzuch, kiedy śpi. Poza tym spójrzmy prawdzie w oczy - zrobienie kilkunastu powtórzeń kilku ćwiczeń nie zajmie ci zbyt wiele czasu.

No i nie zapominaj, że możesz również ćwiczyć razem z dzieckiem! Będą z tego same plusy: ty popracujesz nad sylwetką i pobawisz się jednocześnie z maluchem, a dziecko będzie się rozwijać. - Jeśli robimy przysiady to w inny sposób pracuje błędnik dziecka i w ten sposób się rozwija - mówi trenerka Katarzyna Sempolska. - Różne rodzaje kołysań w inny sposób stymulują w mózgu dziecka układ przedsionkowy i dzięki temu ono inaczej się rozwija - dodaje.

Czytaj: Zobacz, jak powinnaś prawidłowo ćwiczyć w okresie karmienia piersią

Ćwiczenia na brzuch z dzieckiem: brzuszki

Najprostszym ćwiczeniem na brzuch są brzuszki. Połóż się na plecach na macie, nogi ugnij w kolanach. Posadź dziecko tak, żeby plecami opierało się o twoje uda i kolana. Przytrzymuj je jedną ręką, a drugą połóż za głowę. Zrób skłon tułowia do przodu, napinając mięsień prosty brzucha. - To właśnie on został bardzo osłabiony i rozciągnięty w czasie ciąży - mówi trenerka.

Ćwiczenia po porodzie na brzuch: wzmocnij miednicę

To ćwiczenia również możesz wykonać razem z dzieckiem. Połóż się w tej pozycji, co przed chwilą (na plecach, nogi zgięte w kolanach) i dokładnie w ten sam sposób posadź dziecko na brzuchu. Następnie zacznij podnosić biodra do góry i przez chwilę przytrzymuj je w górze. Zrób dwie serie po 10 powtórzeń. To ćwiczenie wzmacnia nie tylko miednicę, ale również pośladki.

Czytaj: Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej pomogą ci wrócić do formy sprzed ciąży!

Jak zgubić brzuch po ciąży?

Ćwiczenia na mięśnie brzucha: ćwiczenie deska

Ćwiczenie deska to ostatnio jedno z najmodniejszych ćwiczeń na brzuch. Doskonale wzmacnia mięśnie poprzeczny (to on utrzymuje narządy wewnętrzne we właściwym położeniu) i skośne, ale również mięśnie pleców czy ramion. Wydaje się właściwie bardzo proste - polega na ułożeniu się w pozycji do wykonywania pompek, wyprostowaniu nóg, obciągnięciu pięt i utrzymaniu pozycji deski przez minimum 30 sekund. W rzeczywistości jednak jest niezmiernie trudne - trzeba pamiętać o wciągnięciu brzucha, wyprostowaniu pleców, napięciu pośladków i utrzymywaniu głowy na linii całego ciała.

Na szczęście, deskę możemy wykonywać zarówno na podpartych dłoniach, jak i łokciach (niezależnie od tego, którą pozycję wybierasz, dłonie i łokcie powinny być ułożone równo pod barkami). Warto ją robić i systematycznie wydłużać czas utrzymywania pozycji. Jeśli będziemy mogły wytrzymać już 60 sekund, możemy do ćwiczenia dodać naprzemienne uniesienia rąk czy nóg.

Zobacz film: Jak wrócić do formy po porodzie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza