DIETA CAMBRIDGE - sposób na odchudzanie po porodzie

2013-06-20 14:30

Niejedna młoda mama, nie mogąc schudnąć po porodzie, czuje się przez to nie tylko mniej sprawna, lecz także nieatrakcyjna. Jak sobie poradzić z odchudzaniem po porodzie i odzyskać dobre samopoczucie i radość? Na czym polega dieta Cambridge?

dieta po ciazy
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Dieta Cambridge - dietetyczny program odchudzania po ciąży
  2. Dieta Cambridge - wsparcie konsultanta

O nadwagę po ciąży nietrudno. Sprzyja jej zwłaszcza trzeci trymestr, kiedy trudniej zmobilizować się do aktywności fizycznej, oraz pierwsze miesiące po porodzie, gdy konieczność intensywnego zajęcia się dzieckiem sprawia, że młoda mama zapomina o sobie. Nie dosypia, jada w pośpiechu i nieregularnie, nie ma czasu na zaplanowanie jadłospisu, a co dopiero przyrządzanie zdrowych posiłków. Bywa, że nie je prawie nic przez cały dzień, by wieczorem zjeść obfitą kolację. Niekiedy po miesiącach takiego trybu życia stwierdza, że zamiast stracić dodatkowe kilogramy, jeszcze bardziej utyła. Często młode mamy podejmują decyzję o odchudzaniu po zakończeniu karmienia piersią. To dobry moment, by podjąć stanowcze działanie. Rozwiązaniem problemu nadwagi może być wtedy dieta Cambridge, którą można stosować po odstawieniu dziecka od piersi. Umożliwia ona bezpieczny powrót do smukłej sylwetki, bez konieczności głodzenia się.

Dieta Cambridge - dietetyczny program odchudzania po ciąży

Historia diety Cambridge sięga początku lat 60., kiedy dr Alan Howard z Uniwersytetu Cambridge rozpoczął badania nad metodami redukcji masy ciała. Wraz z grupą naukowców opracował gotową formułę żywieniową, którą w latach 80. zastosowano w klinikach otyłości w Londynie oraz Cambridge. Szybko jednak się okazało, że część osób stosujących dietę VLCD  (Very Low Calorie Diet) po krótkim czasie powracała do wagi sprzed odchudzania. Dlatego opracowano 6-stopniowy program diety (Program Odchudzania Cambridge), który pozwala na dopasowanie dziennej wartości kalorycznej do indywidualnych potrzeb i uwzględnia stopniowe wyjście z diety, niezbędne, aby uniknąć efektu jo-jo. Stosując dietę Cambridge, w zależności od stopnia spożywa się dziennie określoną liczbę gotowych produktów diety uzupełnionych posiłkami konwencjonalnymi. Gotowe produkty Cambridge (napoje, batony, zupy, owsianki i dania obiadowe) są tak skomponowane, by dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych przy jednoczesnym ograniczeniu kaloryczności.

Chcesz wiedzieć więcej na temat odchudzania po ciąży, zapytaj ekspertów na forum.

Najbardziej radykalnym stopniem jest stopień 1 (program VLCD), czyli program diety bardzo niskokalorycznej (do 800 kcal dziennie), w której wyłącznym źródłem odżywiania są gotowe i zbilansowane produkty diety Cambridge. Stosowany jest on rzadko i wyłącznie za zgodą i pod kontrolą lekarza. Dietę zaczyna się na ogół od stopnia 2. lub 3. Programu, czyli odpowiednio 810 lub 1000 kcal. Na tym etapie spożywa się produkty Cambridge w połączeniu z jednym lub dwoma posiłkami konwencjonalnymi. Następny etap, czyli stopnie 4. i 5.,  to faza stabilizacji wagi, a więc stopniowe wyłączenie produktów Cambridge na rzecz tradycyjnych, właściwie skomponowanych posiłków. Ostatni, 6. stopień diety bazuje wyłącznie na diecie konwencjonalnej i ma na celu określenie dziennego zapotrzebowania energetycznego organizmu zapewniającego utrzymanie wagi na stałym poziomie.

Dieta Cambridge - wsparcie konsultanta

Co bardzo istotne, Program Odchudzania Cambridge oferuje bezpłatną opiekę konsultanta/dietetyka. Jeżeli nie ma przeciwwskazań do stosowania diety, konsultant dobiera optymalny stopień Programu, uwzględniając m.in. wiek klienta, jego płeć, stopień nadwagi czy otyłości, styl życia itp. Następnie na zalecanych cotygodniowych spotkaniach kontrolnych omawia z klientem postępy w odchudzaniu, wyjaśnia mechanizmy zachodzące w organizmie i ustala dalszy program diety. Uświadamia również dotychczas popełniane błędy żywieniowe oraz uczy zasad zdrowego odżywiania. Warto pamiętać, że odchudzanie pod okiem specjalisty uważane jest przez ekspertów, jak i same osoby odchudzające się, za znacznie bardziej motywujące, efektywne i co najważniejsze, długotrwałe!

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza