Jak mądrze schudnąć po ciąży - wskazówki dietetyka

2016-07-11 21:38

Spoglądasz w lustro... i wydajesz się sobie gruba. Zanim jednak postanowisz się odchudzać, sprawdź, czy to konieczne. Twoja decyzja powinna bowiem zależeć od tego, ile przytyłaś w czasie ciąży i czy już wcześniej miałaś problemy z nadwagą. Jeśli faktycznie po ciąży została ci niechciana pamiątka w postaci dodatkowych kilogramów, zobacz, jak możesz sobie z nimi poradzić. Jak mądrze schudnąć po ciąży - rady dietetyka.

Jak mądrze schudnąć po ciąży
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Zobacz, jak schudnąć i nie oszaleć z głodu
  2. Odchudzanie po ciąży: zdrowe odżywianie
  3. Odchudzanie po ciąży: porada dietetyka
  4. Odchudzanie po ciąży: korygowanie błędów żywieniowych

Podczas ciąży twoja masa ciała zwiększa się, ale to normalne, bo związane z rozwojem dziecka. O nadmiarze kilogramów można mówić dopiero wtedy, gdy przybędzie ci więcej niż 10–15 kg. Jeśli udało ci się tego uniknąć, to znaczy, że stosunkowo łatwo możesz wrócić do poprzedniej sylwetki, ponieważ w okresie laktacji potrzebujesz dziennie o 500 kcal więcej niż zwykle, a dodatkowo tracisz tyle energii, jakbyś ćwiczyła przez godzinę. Na zaspokojenie tych zwiększonych potrzeb energetycznych organizm wykorzystuje najpierw tłuszcz z okolic ud i pośladków.

– To jedyny moment w życiu kobiety, kiedy tak się dzieje. Zwykle przy odchudzaniu najpierw zmniejsza się biust, potem chudną ramiona, a jeszcze później talia. Tłuszcz z ud i pupy organizm spala na końcu – mówi Katarzyna Zielińska, specjalista ds. żywienia i zapobiegania otyłości. - Jeśli więc będziesz karmić piersią, a przy tym racjonalnie się odżywiać, to w ciągu 3–6 miesięcy wrócisz do normalnej masy ciała. Podobnie zresztą będzie także wtedy, gdy nie zdecydujesz się na karmienie naturalne, ale twoja dieta będzie prawidłowa.

>>Czy najlepsza dieta dla kobiety karmiącej piersią to dieta eliminacyjna?>>

Zobacz, jak schudnąć i nie oszaleć z głodu

Dobrze wiedzieć

Pamiętaj: odchudzanie w pełnym tego słowa znaczeniu (niskokaloryczna dieta w połączeniu z intensywną aktywnością fizyczną) możesz zacząć dopiero po okresie karmienia dziecka.

Odchudzanie po ciąży: zdrowe odżywianie

– Zdrowe odżywianie się to jedzenie zdrowych produktów we właściwych proporcjach i o odpowiedniej porze – wyjaśnia Katarzyna Zielińska. - Jedz regularnie, co najmniej cztery, a nawet pięć razy dziennie, normalne, niezbyt duże porcje. Zapomnij o bombach kalorycznych: ciastkach z kremem, hamburgerach. Sięgaj po świeże warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, mięso, ryby, mleko i jego przetwory. Wybieraj produkty z mniejszą zawartością tłuszczu, ograniczaj żywność przetworzoną, półprodukty, słodycze, gdyż ich wartość odżywcza jest niewielka. Jeśli jednak miną trzy miesiące od porodu, a ty, mimo zdrowej diety, nie zaczniesz tracić na wadze, poproś o pomoc profesjonalistę.

Odchudzanie po ciąży: porada dietetyka

Gdy już wcześniej miałaś nadwagę albo w ciąży przytyłaś bardzo dużo (20–30 kg), od razu poproś o pomoc specjalistę dietetyka. Nie szukaj cudownych diet, bo częściej prowadzą do frustracji niż do sukcesu. A poza tym nie ma jednej diety odpowiedniej dla dwóch osób, bo przecież jesteśmy różne. Zalecenia specjalisty będą zależały od tego, ile masz lat, czy od dawna narzekasz na problemy z nadwagą, czy karmisz piersią, jaką masz budowę ciała, rodzaj pracy itd. Wśród dietetyków są różne szkoły – jedni piszą dla pacjentów jadłospisy, inni uczą zdrowego stylu życia. – Odchudzanie to nie jest kwestia tygodnia czy miesiąca, tylko sprawa długofalowa. Żeby skutecznie zrzucić wagę, najlepiej przestać o tym myśleć. Wystarczy, że zaczniemyzdrowo żyć, a schudnięcie przyjdzie w nagrodę – zapewnia Katarzyna Zielińska.

Odchudzanie po ciąży: korygowanie błędów żywieniowych

Zacznij od spisania szczegółowego jadłospisu z 2–3 dni. W takich zapiskach dietetyk znajdzie odpowiedź na pytanie o błędy żywieniowe (najczęstsze z nich to brak śniadania, obfi te kolacje, nadmiar słodyczy i nieregularne posiłki). Podpowie, co i kiedy powinnaś jeść, jak komponować posiłki. Kierując się jego wskazówkami, precyzyjnie planuj zakupy, ograniczając je do zdrowych produktów; zawsze rób listę i trzymaj się jej. Nie kupuj na zapas, bo nadmiar jedzenia w domu stanowi pokusę.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza