Jakie buty na crossfit wybrać?

2016-07-07 17:52

Jakie buty do crossfitu wybrać? - to jedno z pierwszych pytań pojawiających się u nowych osób, które zdecydowały się na rozpoczęcie trenowania tego sportu. Niestety, odpowiedź "wygodne i praktyczne", w przypadku tej dyscypliny to zdecydowanie za mało. Poniżej kilka wskazówek, czym kierować się podczas wybierania butów, w których spędzimy długie godziny na treningach crossfit oraz czy warto od razu inwestować w nowe buty do crossfitu.

Jakie buty na crossfit wybrać?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Buty do crossfitu – na co zwrócić uwagę?
  2. Buty do crossfitu: podeszwa
  3. Buty do crossfitu: długość i wysokość
  4. Buty do crossfitu: materiał
  5. Buty do crossfitu – czy warto inwestować w specjalistyczne obuwie?

Jakie cechy powinny mieć buty do crossfitu? Muszą wytrzymać duże obciążenia, być elastyczne, nie ograniczać zakresu ruchu, ale również na tyle stabilne, aby nie spowodować kontuzji stawu skokowego.

Crossfit to jedna z najbardziej wszechstronnych dyscyplin sportowych, która wymaga od ćwiczącego pracy nad każdą partią ciała. Połączenie ćwiczeń siłowych (np. podnoszenie ciężarów), gimnastycznych (np. wskoki na skrzynię czy wykroki) oraz kondycyjnych (bieganie lub skakanie na skakance) sprawia, że zawodnicy muszą płynnie i szybko dostosowywać się do różnych zakresów pracy. Taka sama zasada będzie dotyczyła też butów do crossfitu.

Buty do crossfitu – na co zwrócić uwagę?

Pierwszą rzeczą, którą trzeba sobie uświadomić podczas wyboru butów do crossfitu jest fakt, że powinny mieć kilka właściwości, które teoretycznie się wykluczają, a także spełniać kilka równoległych funkcji, które nie były istotne podczas uprawiania innych dyscyplin. Idealne buty do crossfitu powinny być stabilne i elastyczne oraz lekkie i trwałe.  Niestety, nie ma butów, które idealnie pasowałyby do ciężarów i szybkiego biegu. Dlatego konieczne jest poprzestanie na pewnym poziomie jakości w każdym z tych aspektów. Wiedząc, czego będziemy wymagali od butów treningowych, skupiamy się na aspektach technicznych.

Buty do crossfitu: podeszwa

Pierwszym z nich będzie niewątpliwie podeszwa. Tutaj w myśl zasady równowagi powinniśmy wyeliminować wszystkie buty z miękką podeszwą – niezależnie od tego, czy jest ona żelowa czy piankowa. Efekt „zanurzania” się stopy podczas pracy z dużymi ciężarami negatywnie wpłynie na naszą stabilność i równowagę, co może doprowadzić do poważnych kontuzji.

Buty o cienkiej podeszwie również powinniśmy skreślić z listy, gdyż w nich stawy nie będą miały żadnej amortyzacji, co przełoży się na niepotrzebne przeciążenia. Idealnym rozwiązaniem będzie twardsza i stabilna podeszwa, z lekko podniesioną piętą w stosunku do poziomu palców. Takie ułożenie przełoży się na stabilną pozycję zarówno podczas przysiadów, jak i wyskoków czy biegu.

Musimy pamiętać również o odpowiednim poziomie elastyczności podeszwy, która będzie niezbędna podczas np. podskoków. Zbyt elastyczna podeszwa pozbawi stabilnej pozycji podczas energicznych ruchów, ale zbyt twarda uniemożliwi wspinanie się na palce. Idealnym testem tego kryterium jest wykonanie kilku podskoków na samych palcach (przedstopiu). Jeżeli bez problemu możemy wykonywać takie podskoki, ale czujemy lekki opór butów, które chcą się wyprostować, to będzie to oznaczało, że takiej podeszwy szukaliśmy.

Buty do crossfitu: długość i wysokość

Kolejnymi cechami idealnych butów będzie odpowiednia ich długość, szerokość i wysokość. Buty do crossfitu powinny być o pół rozmiaru większe od standardowo kupowanych butów. To po to, aby nie uwierały, gdy stopy lekko spuchną podczas treningu. Jednak nie powinnyśmy przesadzać z wolną przestrzenią wewnątrz buta, gdyż nadmiar luzu spowoduje zmniejszenie stabilności i obtarcia.

Idealne buty do crossfitu powinny kończyć się przed kostką, aby nie ograniczać mobilności stawu skokowego zarówno na boki, jak i w kierunku przód-tył.

Jeżeli chodzi o szerokość, to tutaj również powinnyśmy określić poziom równowagi pomiędzy stabilnością, a zwrotnością. Dobrym testem jest nagła zmiana kierunku biegu (lewa, prawa, przód, tył) w sprawdzanych butach. Wtedy powinniśmy wyczuć, czy przychodzi nam to z łatwością, czy może buty są zbyt „toporne”.

Buty do crossfitu: materiał

Ostatnim aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, podczas wybierania butów do crossfitu są materiały, z których zostały zrobione. Wentylacja obuwia to bardzo ważny aspekt, gdyż podczas intensywnych treningów, których w crossficie nie brakuje, buty będą musiały bardzo sprawnie i szybko usuwać jak największą ilość wilgoci, aby nie spowodować obtarć i pęcherzy na stopach. Niestety, bardzo dobra wentylacja związana jest często z delikatnymi siateczkami, które łatwo ulegają zniszczeniu. Dlatego powinniśmy zdecydowanie bardziej postawić na jakość materiałów i wykonania, kierując się praktycznymi aspektami, co zapewne przełoży się na żywotność zakupionego obuwia.

Buty do crossfitu – czy warto inwestować w specjalistyczne obuwie?

Pytania dotyczące kupowania obuwia czy odzieży przeznaczonej do danej dyscypliny pojawiają się niemal u wszystkich początkujących zawodników, a odpowiedź jest bardzo prosta. Jeżeli w momencie rozpoczęcia przygody z crossfitem mamy buty, w których do tej biegaliśmy lub chodziliśmy na siłownię, a mniej więcej spełniają wymienione powyżej cechy, z zakupem powinniśmy się wstrzymać. Na zakup profesjonalnych butów do crossfitu zawsze przyjdzie pora, a nie wiadomo, czy po kilku tygodniach nie będziemy chcieli zrezygnować z uprawiania tego sportu. Zarówno podczas wybierania, jak i kupowania butów powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem i równowagą, co przełoży się na komfort fizyczny i psychiczny.