Masaż indiański, czyli sposób na przywrócenie ciału energii

2016-10-31 8:49

Masaż indiański jest zabiegiem relaksacyjnym, mającym przywrócić ciału równowagę psychofizyczną. Masaż indiański wywodzi się z Ameryki Południowej i Środkowej, a wykonywali go już podobno Aztekowie. Poznaj technikę wykonywania i działanie masażu indiańskiego.

Masaż indiański, czyli sposób na przywrócenie ciału energii
Autor: thinkstockphotos.com Masaż indiański jest zabiegiem relaksacyjnym, mającym przywrócić ciału równowagę psychofizyczną.

Spis treści

  1. Masaż indiański: założenia
  2. Masaż indiański: technika masażu
  3. Masaż indiański: działanie
  4. Masaż indiański: przeciwwskazania

Masaż indiański nie jest zabiegiem leczniczym, ma przede wszystkim działanie profilaktyczne – przywraca dobry nastrój, odpręża, pomaga pozbyć się oznak zmęczenia. Jego główny cel to przywrócenie organizmowi energii i zmniejszenie napięcia w mięśniach. Najczęściej jedna sesja masażu indiańskiego trwa bardzo krótko - 10 minut i kosztuje około 100 zł. Zabieg nie cieszy się jeszcze w Polsce dużą popularnością, jednak zapisanie się na sesję w którymś z większych miast nie stanowi problemu.

Masaż indiański: założenia

Masaż indiański czerpie dużo z masażu Shiatsu i drenażu limfatycznego. Według założeń tego pierwszego, za wszystkie kłopoty naszego organizmu odpowiada niewłaściwy przez niego przebieg energii Chi. Aby przywrócić ją do właściwego stanu, należy odblokować kanały, którymi ta energia przepływa, czyli meridiany. Meridiany odblokowuje się natomiast poprzez uciśnięcie punktów, które wzdłuż nich przebiegają. Również drenaż limfatyczny jest masażem uciskowym, ma on jednak za zadanie przywrócenie właściwego krążenia limfy w organizmie. Zabieg zaczyna się od głaskania, a kończy na uciskaniu punktów przebiegających wzdłuż naczyń limfatycznych.

Masaż indiański: technika masażu

Tym, co odróżnia masaż indiański od innych tego typu zabiegów jest fakt, że masowana osoba przebywa w pozycji siedzącej lub klęczącej, a nie leżącej. Najczęściej znajduje się na macie lub opiera o krzesło, ustawiona przodem do oparcia, by zapewnić sobie swobodę ruchu w stawach łokciowych. Pacjent najczęściej jest ubrany w luźny strój bądź pozbawiony górnej części ubrania. Czasem, choć nie jest to wymagane, podczas masażu indiańskiego stosuje się olejki eteryczne, które stanowią element aromaterapii, dzięki czemu masowanej osobie łatwiej się zrelaksować. Podczas masażu indiańskiego nie korzysta się natomiast z żadnych środków poślizgowych, jak oleje i oliwki.

Masaż indiański rozpoczyna się od przybrania przez pacjenta pozycji siedzącej, z wyprostowanymi plecami – na krześle bez oparcia, z nogami opartymi o stół lub krzesło z przodu. Masażysta siedzi po turecku za pacjentem i rozpoczyna masaż kości krzyżowej. Używa do tego opuszków kciuków i wykonuje ruchy z góry na dół. Kolejny etap masażu indiańskiego to oparcie przez pacjenta nóg o uda – siad japoński, czyli uklęknięcie. W tym czasie masażysta ugniata barki, ramiona i stawy łokciowe danej osoby, następnie znów przechodzi do głaskania kręgosłupa w kierunku z góry na dół. Na koniec, za pomocą całych dłoni, masażysta uciska ręce, barki, kark, stawy łokciowe pacjenta.

Masaż indiański: działanie

Jak wspomniano, masaż indiański nie jest zabiegiem przywracającym zdrowie, jego działanie jest raczej uspokajające i odprężające. Świetnie sprawdzi się więc u osób pracujących w dużym stresie, będącym w ciągłym napięciu. Przynosi ulgę zmęczonym barkom i kręgosłupowi, przywracając w nich uczucie lekkości. Co więcej, może pomóc w walce z łuszczycą, łupieżem i wypadaniem włosów, jeśli przyczyną ich pojawienia się jest właśnie stres.

Masaż indiański ma również pomagać w walce z bezsennością, a także z… szumem w uszach, bólem oczu i zapaleniem zatok.

Masaż indiański poleca się również w bólach głowy oraz okresie rehabilitacji – zarówno po urazach, jak i chorobach. Dzięki masażowi indiańskiemu polepsza się ukrwienie mózgu, który staje się także bardziej dotleniony. Jako że zabieg zawiera elementy drenażu limfatycznego, łatwiej się dzięki niemu pozbywamy toksyn z organizmu. Już po jednej sesji masażu indiańskiego łatwiej się skoncentrować w ciągu kolejnych kilku dni. Systematyczne korzystanie z zabiegu wspomaga zdolność koncentracji przed dłuższy czas.

Masaż indiański: przeciwwskazania

Masażu indiańskiego nie wykonuje się u kobiet w ciąży i osób z chorobą nowotworową. Tak jak w przypadku innych tego typu zabiegów, przeciwwskazanie stanowią również stany zapalne skóry oraz infekcje, zwłaszcza jeśli występuje gorączka. Z masażu indiańskiego muszą też zrezygnować osoby chore na stwardnienie rozsiane.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza