Spis treści
Masaż bambusem, z ang. bamboo massage, jest całkiem nowym sposobem na uwolnienie ciała od skutków życia i pracy w ciągłym pośpiechu – jego pomysłodawcą jest francuski kinezyterapeuta (czyli osoba zajmująca się leczeniem za pomocą ruchu) Gil Amsallem, współzałożyciel Massage Academy w Paryżu i twórca Gilams Formation. Inspirację stanowiło dla niego obserwowanie misiów panda, z wielkim zadowoleniem ocierających się o bambusowe pędy. Do wykonania masażu bambusem konieczne jest zaopatrzenie się przez masażystę w kije bambusowe (nazywane też pałeczkami bambusowymi) i miotełki bambusowe. Zastosowanie bambusa ma przede wszystkim właściwości praktyczne – działa on antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie, dlatego masaż ciała za jego pomocą wykonywany nie spowoduje u nikogo alergii. Co więcej, pałeczki bambusowe są lekkie, więc nie utrudniają masażyście pracy i pozwalają na masaż tkanek głębokich. Z drugiej strony pałeczki do masażu wyróżnia duża wytrzymałość, zbudowano je tak, że w żaden sposób nie podrażniają skóry.
Masaż bambusem: technika masażu
Pałeczki bambusowe i miotełki z bambusa to przedmioty wielokrotnego użytku, dlatego przed każdym zabiegiem relaksacyjnym są przez masażystę myte i dezynfekowane. Masażysta podgrzewa również pałeczki, nazywane także kijami cho, a podczas sesji wykorzystuje ponadto olejki eteryczne, dzięki którym masowana osoba łatwiej się relaksuje i poddaje działaniu aromaterapii. Masażowi bambusem towarzyszy nastrojowa muzyka, w niektórych gabinetach zapala się świece – wszystko, by klient poczuł się jak najswobodniej.
Masaż bambusem rozpoczyna się od masażu ręcznego, mającego przygotować ciało do rolowania, głaskania, ugniatania, wkręcania, przesuwania, pocierania, klepania za pomocą pałeczek bambusowych. Zabieg przebiega w różnym tempie i za pomocą różnej wielkości kijów. Duże pałeczki bambusowe służą do masowania większych obszarów ciała, małe pozwalają dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, np. przestrzeni między palcami.
Masaż bambusem: krok po kroku
Najpierw masażysta używa największych pałeczek i poddaje zabiegowi tylne części ciała klienta, który leży na brzuchu. Masaż bambusem rozpoczyna się od podeszew stóp, przez łydki aż po kolana.
Jedna sesja masażu bambusem trwa zazwyczaj godzinę, jako że masowane jest całe ciało, klient leży na specjalnym materacu lub stole nago, mając okryte ręcznikiem części intymne.
Następnie kolej na uda i pośladki, talię oraz kark. Kolejnym etapem masażu bambusowego jest wykorzystanie mniejszych kijów. Zabieg zaczyna się od masowania stóp, następnie łydek, kolan, ud i pośladków. Pałeczki średniej wielkości stosuje się do masowania między żebrami, a masaż mięśni przy kręgosłupie odbywa się za pomocą mniejszych pałeczek umieszczonych po dwóch stronach kręgosłupa.
Następny etap to ułożenie klienta w pozycji leżącej na plecach. Masażysta ponownie sięga po duże kije cho i zaczyna masować uda i brzuch. Następnie sięga po mniejsze kije bambusowe i zajmuje się palcami dłoni i stóp. Kolejnym etapem masażu bambusem jest masaż twarzy, odbywający się za pomocą najmniejszych pałeczek.
Masaż bambusem łączy w sobie elementy masażu Shiatsu, masażu tajskiego, akupunktury. Na koniec masażu bambusowego znów przeprowadzany jest delikatny masaż manualny, który stosuje się także między masowaniem konkretnych części ciała, a także pomiędzy zmianami wielkości stosowanych pałeczek bambusowych. Podczas masażu bambusem wykorzystuje się czasem także zawierające krzem miotełki, mające właściwości piezoelektryczne. Pocieranie nimi o ciało wywołuje potencjał elektryczny, dzięki czemu osoba poddająca się masażowi odczuwa duży przypływ energii.
Masaż bambusem: działanie
Masaż bambusem ma na celu przede wszystkim uwolnienie masowanej osoby od nagromadzonego stresu, złagodzenie napięcia mięśni. Pomaga zrelaksować się i przynosi ulgę zmęczonemu ciału, dodając mu energii.
Masaż bambusem ma mieć również działanie lecznicze - poprawiać krążenie krwi i limfy w organizmie, usprawniać działanie układu trawiennego i pozwalać szybciej pozbyć się toksyn z organizmu. Masaż bambusem dociera do tkanek głębokich, dzięki niemu zwiększa się także dotlenienie komórek.
Zabieg polecany jest osobom chcącym schudnąć i zredukować cellulit, ponieważ odżywia skórę, działając na nią regenerująco, można go stosować także jako jeden z rodzajów liftingu twarzy. Świetnie modeluje też sylwetkę.
Z masażu bambusem powinny skorzystać osoby cierpiące na bóle głowy (również migreny), bóle mięśni i bóle pleców.
Wskazaniem do masażu pałeczkami cho są bóle stawów. Zabieg przyda się osobom na co dzień nie uprawiającym sportu, nieaktywnym fizycznie, by dodać im witalności, zwłaszcza że często organizm tych osób jest niedotleniony. Z drugiej strony, wskazanie do niego stanowi ciężki wysiłek, ponieważ ma on także działanie wyciszające i odprężające.
Masaż bambusem: przeciwwskazania
Przeciwwskazania do masażu bambusem są takie, jak w przypadku większości masaży relaksacyjnych. Nie mogą z niego korzystać kobiety w ciąży ani osoby chore na nowotwór i te, u których zdarzają się krwotoki. Masażu bambusem nie wykonuje się też u osób z chorobami skóry i w przypadku ostrych stanów zapalnych.
Polecany artykuł: